Asrın Şampiyonu Hamza Yerlikaya

MAKALEYİ DİNLE

Hamza Yerlikaya’yı İstanbul’da miniklerde güreş yaparken birkaç kere hakem olarak müsabakasını yönettim. Minik yıldız derken 17 yaşında Büyükler kategorisinde Dünya Şampiyonu oldu. Her sporcuya nasip olması çok zor olan Bu şampiyonluğu yine zoru başararak iki olimpiyat, üç dünya, sekiz Avrupa Şampiyonluğu ile süsledi. Bir olimpiyat şampiyonluğu kazanmanın ulaşılması ne derece zor olduğunu düşünürsek; iki olimpiyat şampiyonluğu kazanan sporcunun hakkının verilmesini idrak edebiliriz. Dünya Şampiyonluğu kazanmanın zorluğu meydandadır. Hamza Yerlikaya bunu üç defa yapabilme başarısını göstermiştir. Peki Avrupa Şampiyonu olmak kolay mıdır? Hamza bunu sekiz defa başarmıştır. Hamza Yerlikaya’nın bu başarılarının büyüklüğünü basit bir örnekle göstermek istiyorum. Çok kıymetli mekânı cennet olsun iki Olimpiyat Şampiyonumuz Hasan Gemici ve Gazanfer Bilge birer olimpiyat ve Avrupa Şampiyonluğu kazanmış büyüklerimizdir. Onlarla iftihar ederiz. Şu anda hayatta olduğundan mıdır bilemem Hamza’nın başarılarını basite alanları görmekteyim. Cumhurbaşkanımızın onu Başdanışman yapmasını dahi yadırgayanlar Sanırım Hamza’nın şahsında Güreşe soğuk bakanlardır. Danışman olarak bir sporcunun seçilmesi spor camiasını mutlu etmesi gerekir. Özellikle de güreş ailesini.. Hamza o makama gelinceye kadar; Devlet üstün hizmet ve Şeref madalyası sahibi olmuştur. 23. Dönem Sivas Milletvekili olarak görev yapmıştır. Milli Olimpiyat üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliği, Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Gençlik ve Spor komisyon üyeliği yapmıştır. Danışman olmasını benimseyemeyenlerin Hamza’nın spor kariyeri dışında yaptığı görevleri göz ardı etmemesi gerekir. Benimseyemeyenler güreşi sevmeyenler içinde olabilir. Güreş camiasından birinin danışman olması, milletvekili, Bakan olması hepimizin sevinmesine vesile bir olaydır. Güreş ailesinden biri devletin en yüksek kademesine oturması sesimizin o yere kadar gideceğinin işareti değil midir? Hamza Yerlikaya Cumhurbaşkanı Danışmanı olarak Dış siyasetimiz, Ekonomi, Felsefe, Kültür, Askeri, Sağlık, Diyanet, iç işlerine ne katkısı olacak diye düşünenler var. Hamza’nın danışmanlık görevinin ne olacağını oraya atayan takdir edecektir. Elbette bulunduğu makamın hakkını; spor camiasının sesi olarak verecektir. Bütün beklenti budur.

Herkese kolaylıkla nasip olmayacak Şampiyonlukların sahibi Hamza Yerlikaya yeni görevinde başarılar diler, Allah mahcup etmesin derim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR