Memleket toz duman…

MAKALEYİ DİNLE
Türkiye çok çetrefilli bir dönemden geçiyor. Başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından tüm ülke, bütünüyle toz duman içinde kaldı. Cemaat-iktidar arasında alevlenen tartışmalar sürüyor. Öyle kolay dinecek gibi de değil…
Biri okyanus ötesinden Allah ne verdiyse eksi kutuplu dualarla öfkesini kusuyor, diğeri memleket sınırları içinde milletinden, “Beddua edenleri, sizin dualarınız alt edecek” diyor…
Sonrasında diyanet işlerinden uyarı geliyor. Sayın başkan diyor ki, “Ateşi söndürün, öfke dolu dualar etmeyin…”
Kısacası tüm telkinler, din konusundaki konuşmalar dikkate alınan kişiler tarafından yapılıyor. Siyasetçiler ise dini telkinlerin gölgesinde birbirlerine atarlanmaların derdinde…
Bütün bu tartışmaların gölgesinde yaklaşılan bir yerel seçim var. İktidarın il adayları belli olması belli ama, son yaşananların ardından Başbakan bazı kentlerde değişikliğe gidebilir anlayışı yüzünden onlar bile diken üstünde görüyorlar kendilerini. Lakin Başbakan’ın kendini inkar ettiği dedikodularının yayılma tehlikesine karşı belirlediği bu isimlere dokunmama olasılığının güçlü olduğunu düşünüyorum.
Fakat ilçelerde hesaplar kitaplar yeniden yapılacaktır. Kapanan dosyalar yeniden açılıp belirlenen ya da göreve talip olan diğer isimlerle ilgili yeni bir mantık yürütülebilir.
Açıkçası bu cuma gününe kadar ilçe adaylarının açıklanması gibi bir gelişme olmaz ise meselenin ocak ortasını bulabileceği anlayışını savunuyorum. Bana gelen bilgi, Kocaeli ile ilgili dosyanın tamamının incelenip, adayların belirlendiği yolunda. Ancak sonrasında yaşanan bu kadar hadisenin ardından hesap kitabın yeniden yapılması daha akılcı bir yaklaşım olur diye düşünüyorum.
Kesin olmamakla birlikte, bazı ilçelerde değişim yaşanabileceği ihtimali AK Parti kulislerinde fazlasıyla konuşuluyor. Değişim ihtimalinin olduğu ilçeler arasında en çok üzüldüğüm bir tanesi var.
Cemil Yaman gibi bir ismin Dilovası’nda yeniden aday gösterilmemesi gerçekten büyük kayıp olur. Bu kadar yapılan edilenden sonra iktidarın ilçede kendisini inkar etmesi anlamına da gelir bu durum. Duyduğuma göre birileri bu yönde bir çalışma yapıyormuş. Yanlış yoldan bu arkadaşların bir an evvel dönmeleri gerekir inancındayım.
Onun dışındaki tüm tartışılan başkanlarda bir yorgunluk sezinliyorum. İşin yargı boyutu, teşkilatları ile aralarındaki problemler derken çok yoruldu bu arkadaşlar. Zira bu isimleri muhalefet partilerin de karşılarında aday olarak görmek istedikleri aşikar. Bunu ulu orta konuşmaları konunun iktidar tarafından daha çok ciddiye alınması gerektiğini ortaya koyar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR