Mali müşavirlere bir angarya daha

MAKALEYİ DİNLE

20.01.2012 tarihinde yayınlanan 413 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile mükelleflere “Bildirim Verme Zorunluluğu” getirildi. Tabi bu bildirimi yapacak kişiler yine mali müşavirler. Bu mesleğin üzerinde var olan yük yetmiyormuş gibi bir angarya daha getirildi.
Mükellef Bilgileri Bildirimini, bildirim verme süresinin başladığı gün olan 1 Nisan tarihi itibari ile faal olan (tasfiye işlemi devam edenler dahil) tüm kurumlar vergisi mükellefleriyle ticari kazanç (kazancı basit usulde tespit edilenler hariç), zirai kazanç ve serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefleri vermek zorunda. Bildirimin, merkez ve her şube için ayrı ayrı verilmesi gerekiyor.
Bildirimin verileceği tarihten önce bağlı oldukları vergi dairesi değişen mükellefler bildirimlerini, halen bağlı oldukları vergi dairesinin mükellefleri olarak gönderecek.
Faaliyet konuları itibari ile farklı muhasebe tekniğini kullanmak durumunda bulunan mükellefler, Mükellef Bilgileri Bildiriminin “Brüt Satışlar/Gayri Safi Hasılat” alanına, kendi muhasebe tekniklerine göre bu alana karşılık gelen gelir tablosu bilgilerini dolduracaklar.

Bildirim şekli ve verme zamanı
Bildirim verme zorunluluğu getirilen mükelleflerin, “https://intvd.gib. gov.tr/ internetvd” adresinde bulunan bildirim ekranlarındaki alanlar aynı adreste yer alan kılavuzda belirtilen açıklamaları göz önünde bulundurarak eksiksiz olarak doldurmaları gerekiyor.
Söz konusu bildirimin nasıl doldurulacağına ilişkin açıklamalara www.gib.gov.tr adresinden de ulaşılabiliyor. Bildirim verme yükümlülüğü getirilen tüm mükellefler bildirimlerini her yıl 1 Nisan – 31 Mayıs tarih aralığında elektronik ortamda verecekler. Bildirimin elektronik ortamda verilmiş sayılabilmesi için onaylama işleminin yapılması zorunlu. Onaylama işleminin ise en geç, bildirimin verilmesi gereken 31 Mayıs günü saat 24.00’e kadar tamamlaması gerekiyor.
Bildirimin elektronik ortamda gönderilmesi zorunlu olduğundan vergi dairesi müdürlükleri /malmüdürlükleri, bildirimi kağıt ortamında hiçbir şekilde kabul etmeyecek. Herhangi bir şekilde elektronik ortam dışında gönderilen bildirimler verilmemiş sayılacak.
Mükellef Bilgilerini Bildirimini elektronik ortamda belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanunun hakkında Vergi Usul Kanunun mükerrer 355. maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu ceza mükellefin durumuna bağlı olarak 580,00 TL ile 1.170,00 TL arasında değişiyor.

Yeni TTK’ da değişim beklentisi
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen 6012 sayılı Türk Ticaret Kanunun’ da yer alan hükümlere yönelik eleştirilerin yoğunlaşmasının ardından, kamuoyunda oluşan farkındalık yasada yer alan bazı hükümlerin gözden geçirilmesi yönünde beklentiler ortaya çıkardı.
Kamuoyunda oluşan endişenin ardından iktidar kanadından söz konusu hükümlerin gözden geçirileceği yönünde açıklamalar geldi. Önümüzdeki günlerde, daha da somutlaşmasını beklediğimiz bu çalışmaların ilgili hükümlerde değişiklik yapılması veya yasanın yürürlülüğünün ertelenmesi yönünde atılacak adımların habercisi olduğu anlaşılıyor.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR