Spor ve ahlak

MAKALEYİ DİNLE

Spor dahil, hayatımızın her evresinde bireyden topluma doğru nüfuz eden bir dejenerasyon akımı var ki; hiç sormayın. Bence bu hızla dünyanın en berbat spor müsabakalarını kendi içimizde oynayacak ve uluslararası organize edilecek olanlara da katılamayacağımız, futbolumuzda olduğu gibi. Nedeni bence apaçık ortada, ama gel gör ki maddiyat gözümüzü bürümüş, bakıyor ama göremiyoruz. Çünkü nefsimiz bizi aldatıyor. Örneğin; “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” deyimini dil ile kullanmıyoruz, hal ile bu veciz deyimi adeta inkar ediyoruz. Bence Hz. Mevlana’ya ihanet ediyor, bir de utanmadan, sıkılmadan yılda bir kez anma törenlerine katılıyor, dünyanın gözü önünde takiye yapıyoruz.

İnancımız gereği bu ülke, spor dahil her alanda dünyanın gıpta ile baktığı, bizi örnek aldığı bir ülke olmalı. Kendimizi bir sorgulayalım lütfen. İyileri tenzih ile hepimiz olaylara sağduyulu bakmıyor, madde ile manayı dengede tutuyoruz. Helal haram kavramlarını hiçe sayıyor, yapılmaması gereken densizliklerle hak, hukuk tanımlarına ters yaşamlarla sanal başarıları alkışlıyoruz.

Kötü gidişata gösterilecek o kadar çok örnek var ki;

“Çalışanın alnının teri kurumadan onun hakkını ödeyiniz” diyen bir peygamberin ümmeti değil miyiz?

Haddim olmayarak her okuyucuma soruyorum; patron, işçi, memur, esnaf, her kim olursa olsun iyileri tenzih ile hangimiz gereğince yerine getiriyoruz?

O nedenle bence “Her yere mobese kamerası koyacağımıza kalbimize Allah korkusu ve sevgisini koysak daha iyi olmaz mı?” diye sormaktan kendimi alamıyorum.

İyi ve güzel şeyler bırakmak, hayırla yad edilmek istiyorsak, her birey, bulunduğumuz kurumda görevini yerine getirmeli ve gelecek nesiller tarafından hayır dualarıyla anılmalıdır.

Bakın Necip Fazıl ne demiş?

“Anladım işi, sanat Allah’ı anmakmış.

Gerisi yalnız çelik çomakmış.”

Sağlıklı, spor dolu yarınlar sizin olsun.

Kalın sağlıcakla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR