Altyapı gerçeği

MAKALEYİ DİNLE

Alt yapı;  düşünce olarak sadece spor adına önem veriliyor gibi,  bir imaja sahip ülkemiz maalesef.

Yaşantımızın hemen her safhasında ‘’alt yapının’’önemli olduğunu hala kavramış değiliz, peki futbolda veya diğer spor dallarında bu gerçeği ne denli hayata geçirebiliyoruz.

Yüzeysel, sahte ve inandırıcı olmadığını biliyor ve ülke olarak kendimizi kandırıyoruz.

Depremin en şiddetlisine yakın bir afete yıllar önce yüz yüze geldik ve maddi manevi çok büyük kayıplarımız oldu. Fakat alt yapımız olmadığı için hasarlı binaları allayıp,  pullayıp sattığınız veya kiraladığınızı dün gibi hatırlıyorum. Neden? Üç beş kuruş için insanların hayatlarını tehlikeye atıyorsunuz, adeta onları olası bir depremde ölüme terk ediyoruz.

 

Histe ahlaki olmayan bu davranış futbolumuzda da var ve hala devam ediyor.

Öyle ki;  ‘’U’’ bilmem kaç yaş grupları adı altında Avrupa’dan ithal ettiğimiz sporcu geliştirme adına biz kazık kadar adamları yaş küçülterek allayıp pulluyor, üst düzey Avrupa ve dünya kulüplerini alt ederek onunla övünüyoruz, ne yazık ki.

A.milli ve U20 müsabakalarında gerçek yüzümüze bir tokat gibi dönüyor. Bundan kurtulmamızın çaresi, dürüst ve ilkeli olmaktan geçiyor. Alt yapı, fiziki yeterlilik yanında ahlaki yeterliliğinde daha önemli olduğunu kavramamızın zamanı geldi de geçiyor artık.

Zihniyet bu düşünceler doğrultusunda yaşam standardımız ne olursa olsun hak edilmeyen her olumsuz teşebbüslerle elde edilen başarı haramdır. Bunun vebalini anlamak ve alt yapıdan itibaren anlatmak zorundayız.

Elinizdeki kürdanı yere atmamız, burnunuzu yere sümkürmeniz sizi rahatsız etmiyorsa, siz alt yapıdan bahsetmeyin. Hatta o yapılanmalarda lütfen görev almayın.

 

Ama ne yazık ki eğitimsiz, hatta eğitimli zannettiğimiz anlı şanlı kulüplerimizin sporcuları 40 bin 50 bin taraftarın sporcusunun yaptığı akıl almaz edepsizliklerini alkışlamasını alt yapınızın nedenli ahlaktan yoksun olduğumuzun noter tasdikli senedidir.

 

Kulüpler, tüm kuruluş ve kurumların bireysel manada  ‘’Akşam olsa eve gitsek, aybaşı gelse Maraş alsak’’ zihniyetinden kurtulması bence alt yapının a.sı,  b.si, c.si, yani alfabesidir.

Bu alfabenin bilinmeyenler alt yapıdan ne olur hiç bahsetmeyin.

 

İnancı ne olursa olsun alt yapıdan başlayan ahlaki değerler yaş kemale erince tavan yapan bizlerde de spor müsabakaları dahil hayatımızın her evresinde keyif alır, mutlu yaşarız.

Necip Fazıl’ın deyimi ile;

‘’Anladım işi: sanat Allah’ı anmakmış, gerisi yalnız çelik çomakmış.’’

 

Tüm güzelliklerin yaşanması umut ve dileği ile sevgi saygılar.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR