Çalışınca da olmuyor-muş (!)

MAKALEYİ DİNLE

AKP iktidarının 8 yıldır benimsediği ve ülkenin her yanında görülen “çalışınca oluyor” levhalarına şu anda özellikle Karamürsel’de rastlamak mümkün.
Gidenler mutlaka görmüşlerdir. Sekiz senedir Edirne’nin girişinde ve çıkışında, Kars’ın giriş ve çıkışında, Urfa’nın giriş ve çıkışında, İzmir’in giriş ve çıkışlarında mutlaka “yol” yapımı ve bu levhalara rastlarsınız.
Sadece bu saydığım şehirler deği,l Türkiye’de şu anda hangi ile gidecek olsanız aynı manzarayı görürsünüz.
Bu da AKP iktidarının “çalışma” yaptığını anlatmak için uyguladığı bir strateji olsa gerek.
Hani insanlar bu görüntüyü gördükçe “Vay anasını yahu adamlar (AKP) çalışıyor” desinler diye, 8 yıldır başlanan ve bitirilmeyen yolların görüntüleri.
Ve de bu çalışmaların başlangıcında baş tacı edilen levhalar “Çalışınca oluyor”
Her fırsatta “çalışkanlıklarından” bahseden ve bunu ellerindeki beyaz cam dahil her türlü yayın organlarında “reklam” olarak kullanan AKP iktidarının 1 yılı geçtiği halde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Bakanlar Kurulu’nda bir beldenin köy olma isteğini karara bağlayamadığını biliyor musunuz?
Malum, belde belediyelerinin iptal edilmesi mahalleye dönüştürülmesi ile “Orman” köyü oldukları için köy olmak için müracaat eden Karamürsel’in Akçat Beldesi yaşayanları, referanduma gitmiş ve “KÖY” olmak istediklerini oyları ile beyan etmiş.
Akçatlılar gerekli yasal işlemleri tamamlayıp evraklarını ilgili makamlara göndermiş.
Akçat’ın köy olma isteğinin kabulü Resmi Gazete’de yayımlanmış ama aradan 1 yıl geçtiği halde ne yazık ki, Akçat “KÖY” olarak tescil edilmemiş.
Akçatlı insanları referanduma götüren muhtar, tam 1 yıldır “Köy” olduklarını kendilerine bildirecek yazıyı Ankara’dan beklemiş.
Kocaeli milletvekillerine, bakana telefonlar etmiş, kendi deyimi ile bakanla “Kanki” olmuş ama nafile.
Hatta bizzat bakanın önüne çıkmış, yine de netice sıfıra sıfır!
Yine bir seçim döneminin içindeyiz.
“Çalışınca” oluyor diyenler, çok çalıştıkları için Akçat’ın KÖY olma kararını imzalamaya vakit bulamamış olabilirler mi bilmemem ama, Akçat’a “Oy” istemeye gelecek AKP milletvekili adaylarına hala KÖY olmaları onaylamayan Akçat halkının ne diyeceğini ve seçimde ne oy kullanacağını merak ediyorum.
Demek ki “çalışınca da” Akçat olayında olduğu gibi olmuyor-muş (!)
Yine bir “Çalışınca” olmayan bir çalışmada Karamürsel’den.
Malum, Gölcük-Altınova arasında yapımı yılan hikayesine dönen “Duble Yol” çalışması.
Bu yol üzerinde yapılanlar için çok şeyler yazılmış daha da yazılacaktır.
Şimdi Karamürsel’deki bir duvar yapımının “durdurulma” olayına gelelim Karamürsel’de, Karayolları’nın yapımı devam eden duble yol yapımı, diğer yanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “yan yol” çalışmaları ve istinat duvarları yapımı.
Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ihale gereği 15 gün önce “istinat” duvarı yapacak firmanın teknik elemanları inşaatı devam eden “duble yol” üzerinde yol kenarlarına yapılacak duvarlar için ölçümlemeler gerçekleştiriyor.
Duvar inşaatını alan firma araç gereçlerini getirtiyor ve hafriyata başlıyor.
Ardından hafriyat sonrası ölçülü biçili yerde duvar işi başlıyor.
Bu arada Karayolları da duble yolun kenarına yaya yolu için bordürleri döşemekte.
Aradan 5 gün geçmiştir. Duvar inşaatı neredeyse yarıyı bulmuş.
Duvar yapımı devam ederken mesai bitimine yarım saat kala Karamürsel Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Fen İşleri Müdürlüğü’nden bir yetkili olay yerine gelir ve duvarın yanlış yapıldığını, duvar yapımını “ durdurduğunu” söyler.
Sebep, Büyükşehir kendine göre proje yapmış Karamürsel Belediyesi’nin projesine uymamış.
Gördünüz mü olanı?
Karayolları yaya kaldırımı yaparken, istinat duvarı yapanlara “duvardan bizim haberimiz yok” diyerek yolun trafiğe kapanmasından “ceza” yazıyor.
Karamürsel Belediyesi ”yan yolu” yanlış yaptığı için Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı yarılanmış duvar yapımını “ durduruyor”
Şimdi adama,
“Kardeşim, Karamürsel’de duble yol üzerinde 15 gündür bu çalışmalar yapılıyor siz neredeydiniz?”
diye sormazlar mı?
Peki “durdurulan duvar ” ne oldu ?
Üç gün sonra tekrar kaldığı yerden devam etti.
Baksanıza “Çalışınca” bunlar da oluyor!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR