Üsküdar Faciasını anarken

MAKALEYİ DİNLE

Türk denizcilik tarihine “Üsküdar” faciası olarak geçen ve 270 kişinin hayatını kaybettiği, 1 Mart 1958 tarihinde İzmit Körfezi’nde batan “Üsküdar Vapuru” faciasında ölenler, 53. yılında İzmit, Gölcük ve Karamürsel’de düzenlenecek törenlerle anılacak.
53 yıl önce meydana gelen deniz faciası, yakınlarını kaybedenlerin dışında olayı yaşamayanlar için neredeyse unutulmaya yüz tutmuş, sıradan bir anma niteliği taşır hale geldi.

Takvimlerin 1958 yılının 1 Mart’ını gösterdiği gün içlerinde 76 Karamürsellinin de olduğu “Üsküdar” isimli vapur, Seka açıklarında yakalandığı fırtınaya karşı koyamayıp parçalanarak batmıştı.
O faciayı sahilden gören ve duyanlar, özellikle Ereğlili balıkçılar kimi teknesi ile kimi yüzerek Üsküdar Vapuru’nun parçalarına tutunmuş denizin azgın dalgaları ile hayatta kalma mücadelesi veren birçok kişiye yardıma koşmuştu.
Üsküdar Faciası tam 53 yıldır anma törenleri ile anılmakta.
53 yıl önce olayı anlatan gazete kupürleri dışında ne bir bilgi ne de araştırma artısı olmadan kutlanıyor.
Tıpkı 4 Temmuz Karamürsel’in kurtuluş günü kutlaması gibi.
Kurtuluş günleri ve facia anmaları heyecansız, adeta tarihte yazılı “bir gün” olduğu için kutlanmış, anılmış olmak için düzenleniyor.

Özellikle ”Üsküdar” faciası ile ilgili Karamürsel’deki kutlamalar saman alevi gibi oluyor.
Halbuki, 76 Karamürsellinin hayatını kaybettiği faciadan kurtulanlar ve hayatlarını kaybedenlerin yakınları bu ilçede veya ilçenin yakın köylerinde yaşıyor.
Düzenlenen klasik törenler için faciada yakınlarını kaybedenlerin hayatta olan yakınları ile faciadan kurtulan hayattaki kişiler bu törenlere davet edilmeli o günü yaşayanlar törende tanıtılmalı, anıları onların ağzından dinlenmeli.

Her anma yılında biraz daha Üsküdar Faciası’nın acısından uzaklaşmamızın nedeni biraz ihmal biraz da bilgilere ulaşmayı beceremediğimiz için “ beceriksizlikten” ileri geliyor.
Bu konuda bilgi edinmek için uzaklara, ansiklopedileri araştırmaya gerek yok.
Üsküdar Faciası’nı yaşayan ve denize atlayarak birçok kişiyi kurtaran Ereğlili balıkçılar, Karamürsel’in mahallesinde yaşıyor.

Üsküdar Vapuru’nun parçalandığı an denize dökülen yolcuları kurtarmak için Ereğli’den denize atlayıp yüzerek insanları kurtaranlardan hayatta olmayanların yakınları, torunları hayatta.
Onlar böyle bir günde anma törenlerinin şeref konuğu olarak davet edilmeli, baş tacı edilmeli.
53 yıl önce düzenlenmeye başlanan ve tozlanmış raflardan alıp her yıl uygulanan “kutlama” dosyasının içi “Üsküdar Vapuru Faciası” ve hayatını kaybedenlerin hayat öyküleri ile doldurulmalı, 1 Mart günü o günkü yaşanan “acı”yı hissederek yaşayarak kutlanmalı.

Özellikle Karamürsel’de anma gününde adı faciada yer almayan ama Ereğli’den denize atlayarak facia yerine yüzerek giden insanları kurtarmak için canlarından olan balıkçıların kimler olduğu araştırılmalı, onların isimleri facianın kahramanları arasına konmalı.
Kurtuluş günleri eğlence, facia anma günleri, sadece denize karanfil atmakla değil “gerçeklerin” anlatılması ile olursa bu tür günler anlamını yitirmez ve daha çok ilgi toplar.
Mezarlıkta “alışkanlık” olarak okunan dualar sahilde denize “resim” çektirmek için atılan çiçekçilerden alınan ucuz çiçekler, faciada yakınlarını kaybedenlerin davet edilmediği törenler, sadece takvimde belirli günü yerine getirmiş olmak için yapılanlar olarak kalacaktır.
53 yıl önce meydana gelen “Üsküdar Vapuru “ deniz faciasında hayatını kaybeden 270 kişi için 1 Mart Salı günü İzmit, Gölcük ve Karamürsel’de yapılacak “anma” törenlerinde acıyı yaşayan aileler bir kez daha o korkunç günü hatırlayacak ve tüm vahşeti bir kez daha yaşayacak.
2 gün sonra anacağımız Üsküdar Vapuru faciasında hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlarına sabırlar dilerken, Ereğlili fedakar balıkçıları da unutmayalım diyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR