Küçük hesaplar, büyük bedeller!..

MAKALEYİ DİNLE

1978 yılında ilk kez Marmaris-Turunç Köyü’ne gittim.

Marmaris’ten Turunç’a karayolu “yok” hükmündeydi! Deniz yoluyla gidiliyordu. Köy, “bakir bir alan” konumundaydı. Hepsi de köylülere ait, denize paralel salaş lokantalar ve pansiyonlar vardı. Pansiyonların arkası alabildiğine mandalina ve sebze bahçeleriydi. Köyün aydınlanması jeneratörle sağlanıyor, elektrikler gece yarısı kesiliyordu. Deniz pırıl pırıl, hava tertemiz ve ortam sessizdi. Balık boldu.  Gelip giden balıkçı motorlarının sesleri melodi gibi gelirdi. İhtiyaçlarımızı “İsmet Kaptan” sağlardı. Kaptan’ın “Ayyıldız” adlı teknesi sabah 11.00’da Marmaris’ten kalkar, 12.00’da Turunç’ta olur, akşamüstü 17.00’da Marmaris’e hareket ederdi.

Bir gün, bir balıkçı dost, güzel bir Lagos Balığı getirdi. Pansiyon önünde balığın filetosunu çıkarıyor, akşam yemeği için şiş hazırlıyordum. Bir ara, önümüzden, yabancı oldukları belli olan bir çift geçiyordu. Laf attık; “Turunç’u beğendiniz mi?” diye. Yanıt verdiler; “Biz beş yıldır her yaz bir ay kalmak üzere Turunç’a geliriz. Ya siz? Turunç’u beğendiniz mi?” O akşam, bu Holandalı çiftle birlikte akşam yemeğini paylaştık. Biri Tarih, diğeri Hukuk profesörüydü. Amsterdam’dan Rodos’a uçakla, oradan Feribotla Marmaris’e, İsmet Kaptan’la da Turunç’a geliyorlarmış.

Konunun özeti şu; “Bilinçli ve para harcayacak turist “Doğal güzelliklere ve doğallığa geliyor!”

Kimi ülkeler, en büyük gelirlerini turizmden sağlıyor. Ya biz?

“Görgüsüz ve ahlaksız bir RANT EKONOMİSİ”  saplantısı ile, doğal güzelliklerimizin içine ediyoruz!

Bodrum bir beton yığınına dönüşmüş. Gündüz saatlerinde Bodrum’un sıcağında yaşamak çok zor. “Turist kazıklayarak” turizm gelişmez!

Karadeniz’in doğal güzellikleri olmasa, Karadeniz halkı turizmden ekmek yiyemez. 

Şu “Yeşil Yol” projesine gelmek istiyorum.

Ülke yönetimine gelenler öncelikle şunu çok iyi bilmelidirler; “HUKUK DEVLETİ’nde HALKA RAĞMEN iş yapılamaz!”

Yeşil Yol dedikleri “RANT PROJESİ” uğruna, yaşlı kadınlar yerlerde sürüklenemez!

AKP iktidarının “ilkel” bir anlayışı var; kendisine karşı tepki gösteren herkesi “gizli örgüt üyesi, darbeci” diye niteliyor, polis ya da jandarmanın şiddetiyle karşı karşıya bırakıyorlar!

Çıkarılan, “İl sınırlarını kapsayan Büyükşehir” statüsü ile, düne kadar “Köyün Ortak Malı” olan Meralar, artık Büyükşehir Belediyeleri’nin tasarrufuna geçti! Kent merkezlerine yakın köylerin meraları yavaş yavaş “lüks konut sitelerine” dönüşüyor! Bunların yakın çevresinden ucuza kapatılan tarlalar da “konut alanı” ilan edilerek “RANT” oluşturuluyor! Böylelikle, doğanın da içine ediliyor!

Son 10 yılda tarım topraklarının yüzde 10’unu- 650 bin hektar-  yitirdik! Oysa, bütün dünyada en büyük sorun “beslenme sorunu” ve gelecek tarım ve hayvancılıkta.

Orman alanları hoyratça yok ediliyor! Dünya otomotiv devleri kazanacak diye, o güzelim ormanlarımızı otoyol-köprü-havaalanı inşaatları ile yok ediyoruz. Bu yolların yakın çevreleri de “imara açılıyor” ve birileri “Sırtı ormana dayalı lüks villalar” yaparak büyük vurgunlar vuruyorlar!

Sonra da şaşırıyoruz; “Mevsimler , havalar da bir tuhaf oldu!” diye. Bu ahlaksızca doğa kıyımı ve  havaya salınan kirli atıklar yüzünden doğa isyan ediyor.

Kanser başta olmak üzere, çeşitli ölümcül hastalıklar sarıyor insanlığı.

“Küçük hesaplar yüzünden büyük bedeller ödüyoruz.”

Karadeniz’deki 80-90 yaşındaki teyzeler bile uyandı ve “BEN HALKIM” diye doğa katliamına karşı çıkıyor. Ya bizler? Başımıza gelen felaketlere ve o felaketin en büyüğü olan  “cahil cesaretli, demokrasi ve HUKUK Özürlü kirli siyasete” seyirci mi kalacağız?

Uyanmanın zamanı gelmedi mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR