Karamürsel marka olmalı

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili, Kocaeli Gazetesi okuyucularımız merhaba. Geçen haftaki yazım üzerine bazı dostlar beni aradı, kimi eline sağlık Karamürsel’i roman gibi anlatmışsın dedi. Kimi ise “Afyonu patlamamış Karamürsel “ deyimim ile rakı balık yazmamı doğru bulmamıştı.

Düşüncelerine saygı duyuyorum. Ancak; benim arzu ettiğim Karamürsel’in güzelliklerini dışa anlatmak. Karamürsel’de yapılabileceklerin sayısını çoğaltarak anlatmaktı. Yazımda bazı kısımlarında eleştiri vardı. Bunu fark etmenizi çok arzu ederdim.

Rahmetli babam Tarık Bağdat çocukluk yıllarımdan hatırlıyorum birkaç arkadaşı ile Karamürsel Turizm Derneği’ni kurmuştu. O Turizm Derneği bol bol falanca yeri filanca yeri gezmek, geçmişi oradan buradan aldığı ile yad etmek (anmak) için hikâyeden kurulmuş bir dernek değildi.

Karamürsel’de sanayi olmayacağına göre meşhur deyim ile Bacasız Sanayii Turizmi canlandırmak için çaba gösteren bir dernekti. Ne yapabiliriz üzerine çok kafa patlatmışlardı. Ereğli, Güzel kıyı ve Kavak (Dereköy sahili)arasını bölge turizmine açılmasını sağlamışlardı. Ereğli’de,  Ali Başaran ve birkaç kişi teşvik edilmiş gazinolar (Çay, kahve, yemek ve içki satılan yer) İstanbul’dan, Ankara’dan, Bursa’dan, Kocaeli’nin her yerinden denize girmeye gelen aileler ile dolmuştu. Hem rakı balık yapan insanlar hem de kendi halinde mazbut aileler iç içe eğlenir hafta sonlarını güzel değerlendirirlerdi, şimdiki Çınarcık gibi. Hatta Dalyan mevkiindeki Abdullah Karagöz’ün Papatya restoranı bile tek başına birçok insanı çeker hemen yanındaki Kırmızı Kayalıklardan denize girilirdi. Güzelkıyı tarafında pansiyonlar teşvik etmişlerdi. Bugünkü; Güzelkıyı ’da, Kovukçınar’da, Ankara evleri civarındaki yazlıkların ana temelleri o zamana derneğin çalışma dönemine rastlar.

İskelenin yanında “Behçet” verdiği balık, salata, rakı ve kabak tatlısı ile ” Coşkun “ girişteki yapısı ile insanların geçerken Karamürsel’e uğramalarına sebebi olurdu. Keza Karamürsel Gençlik, Çamlık çay bahçeleri hem Karamürsellileri hem de vapurla gelen Kocaelileri ağırlardı. Herkesin elbet bir siyasi düşüncesi vardı. Ancak konu Karamürsel olunca herkes elbirliği ile çalışırdı. Bırak birlikteliği babamlar muhalefeti oluşturuyordu ve çalışıyorlardı. Şunu iyi bilmek lazım siyaset halkın baskılarına göre yön bulur. Siyasetçi kendi siyasetini yaparken aynı zamanda halkın nabzına, gücüne göre de şekillenir. Eğer halk olarak sen destek verirsen siyasetçi o yönde adımları rahat atar, atmak zorunda kalır.

Bugün Rakı-balık diyenden hatta demekten korkmamak gerekir ve sadece balık diyenden korkmamak gerektiği gibi. Her ikisine de hizmet vermek gerekir. Ve hizmeti verirken belli bir amaç ortaya konmalı. Ayyaşların toplanacağı yer değil nezih insanların, ailelerin toplanacağı ekonomik alanlar oluşmalı. Bunu ne belediye, ne kamu daireleri tek başına yapabilir. Önce halk buna inanmalı, halk öncü olmalı. Rahmetli babamlar başardı. Bugün neden başarılmasın? Bugün İzmit merkezinde balık restoranlar var. Herkes istediği gibi gidiyor. Neden Karamürsel’de olmasın? Neden balık adası değişik tarzlarda balık restoranları ile anılmasın?

“Afyonu patlamamış, Karamürsel” evet “ Afyonu patlamamış” deyimi Osmanlı dönemine ait bir deyim. Sabah mahmurluğunu, uyuşukluğunu, zihni hala bulanık insanların yavaş ve dalgın hareketlerini anlatır. Şöyle bir düşünün ve bakın çevrenize Karamürsel sabahları bunu yaşamıyor mu?

Daha Karamürsel’i bitirmedim önümüzdeki günlerde devam edeceğim. Tek amacım var; Karamürsel dağ ve deniz dolayısı ile müthiş doğal güzellikleri, olan bir kent. Bu kentin para kazanmaya ihtiyacı var. Karamürsel’in turizm kenti olması için ulaştırma, müze, sanat, çay bahçelerinin ve lokantalarının ayrı ayrı çaba göstermeleri değil hep beraber çalışmaları gerekir. Kent turizminin gelişmesi için beş ölçüt vardır.

1 - Kamu ve özel sektör ortaklaşa bir karar alıp turizm merkezi olmak için çaba sarf etmeli. Bunun için de halkın turizme istekli olması gerekir.

2 - Entegre, ortak bir strateji geliştirilmeli. Ortak ürünler yaratılmalı. Kentlerin birden fazla kere ziyaret edilebilecek zenginlikleri tanıtılmalı.

3 - Kent alanlarını doğru düzenlenmesi, Ulaşım ve yeşil alanların doğru tasarlanması.

4 - Dil, bağlantı ve erişim olanaklarının iyi olması.

5 - İyi bir yönetişim sistemi ve esnek bir yapıya ihtiyaç vardır.  

 

Turizm kentinde bohem bir yaşam tarzı olması gerekir. Gençlerin ve ailelerin gidebileceği gece hayatı (fasıl, sinema, cafe, müzik yerleri, tiyatro vb), sanat galerileri, çay bahçeleri, yeşil alanlar, su altı ve su üstü güzellikler, iyi düzenlenmiş doğa yürüyüş parkurları, restoranlar kısaca kolay yaşam tarzı çevreyi Karamürsel’e çeker. Ve daha sonra da kent olarak bu popülerliği sürdürmek için çaba gerekir. Popülerliğin temelindeki anahtar kelime toleranstır. Kapılar herkese açık olmalı. Eski geleneksel içe kapalı aile tipi olmamalı, “Bizim yaşam tarzımız bu, siz gidin!” Diyen olmamalı.

Aristo derki; “Kentler mutluluk için kurulur”, aynı zamanda “Mutluluk insanın elindedir” de demişti. Gelin hep beraber eleştiri ve dedikoduları bir kenara bırakalım, kişisel ihtiraslarımızı bir kenara bırakalım Karamürsel’i geliştirelim.

Çok şey mi istiyorum acaba?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mustafa Ökten - Restoranları anlatırken evvelce bizimde sıklıkla gittiğimiz vapur iskelesi yanındaki Fener restorandan ve servisiyle müşterilerini özel hissettiren rahmetli Yılmaz beyi de anmadan geçmemek lazım.

Sanırım sizde hatırlarsınız...

Saygılarımla.

Yanıtla . 0Beğen 28 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR