Terör ve Ekonomi

MAKALEYİ DİNLE

Her siyasal sistem, belirli bir ekonomik sistemin ürünüdür.

Siyaset Bilimi’nde bu; “Ekonomi-Politik” olarak ifade edilir.

TERÖR de bir “ekonomik hesap” işidir!

Bir ülkede terör ve savaş varsa, o ülkenin ekonomik düzeni büyük bir sarsıntı içindedir.

Bakın, TÜSİAD ve diğer sanayici ve işadamları örgütleri; “Bir an önce hükümet kurulsun ve teröre son verilsin” diyor.

Çünkü; terör ortamında sağlıklı bir ekonomik işleyiş mümkün değildir.

Ülkede egemen olan kaos, yaşam alanlarındaki güvensizlik, kaplumbağa gibi kabuğuna çeker insanları. Yeni yatırımlardan korkar, harcamalarını en aza indirir. Ekonomi yavaşlar, işsizlik ve işten çıkarmalar artar. Ülke ve vatandaşlar yoksullaşır.

Türkiye bugün, “Milli İradeye aykırı” olarak, iktidar olma hakkına sahip olmayan bir hükümet tarafından yönetiliyor. Üstelik, bu hükümetin bazı bakanları şu anda “Milletvekili” bile değil!

Ama bu hükümet, “iktidar iradesini” bir kişiye ipotek etmiş durumda! Perde gerisinde, bu ülkede tek başına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesi egemen!

Bu durum, demokrasi ve HUKUK DEVLETİ ilklerine aykırıdır.

Bu hükümet “MEŞRU” değildir!

Ama, bu hükümet harıl harıl “siyasi atamalar” yapıyor!

Ya Ekonomi ne durumda?

İhracatta hızlı düşüş sürüyor. Yalnızca Suriye ile olan kavgamız yüzünden yaklaşık 10 milyar dolarlık ihracat kaybımız var.

Dış borçlanma da hızla artıyor.

Enerji üretiminde çok gerilerdeyiz. Enerji ithal eden ülkelerde başı çekiyoruz.

Türkiye, İFLAS RİSKİ sıralamasında ilk 10 ülke arasında!

Ülkemizde “ÜRETİM EKOMİSİ” değil, “RANT EKONOMİSİ” egemen! Böyle bir ekonomik düzende “üretici” değil, sırtını siyasi iktidara dayayan açıkgözler kazanır!Bakın, et fiyatları zıpladı! Bu ğlke yurttaşlarının büyük çoğunluğu et yiyemiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; “Nüfusun yüzde 70’i yeterli beslenemiyor!”Üretimi teşvik edemeyen hükümet, çiftçinin ve besicinin yüzünü güldüremiyor. Et ithalatı ile soruna geçici çözümler arıyor!

Hemen bütün dünyada akaryakıt fiyatları düşüyor, Türkiye’de ise yükseliyor. Petrolün varil fiyatı 147 dolar iken Türkiye’de benzinin litresi 3.61 lira iken, petrol varil fiyatı 50 dolara indiği halde benzinin litresi 4.65 lira! Yani, hükümet vatandaşını soyuyor!

Turizmci kan ağlıyor. Bunun nedenini sadece Rusya’daki krize bağlamak, vatandaşla dalga geçmektir! Turizmdeki sarsıntının en büyük nedeni TERÖR  olaylarıdır.

Seçimlere kadar “barış süreci” umut verirken, seçimde beklediği sonuca ulaşamayıp, “Başkanlık hayali suya düşen” Erdoğan, barış sürecini unuttu! Söylem ve eylemleriyle ülkeyi yeniden ateş çemberine dönüştürdü! Her gün “bugün nerede kaç insanımız öldü?” diye kaygı içindeyiz.

Ezcümle; Bu ülke TEK ADAM EGEMENLİĞİNE son vermeli, demokrasinin temel ilkesi olan “UZLAŞMA KÜLTÜRÜ” ile bir an önce hükümetini kurmalı ve YURTTA BARIŞ sağlanmalıdır.

Ötesi, bu ülkeye ihanettir!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR