Elini ver koluna alama aboneliğine son

MAKALEYİ DİNLE

Bazı abonelikler var ki bir abone olduğunuzda çıkmak için göbeğiniz çatlıyor. Adamlardan bir türlü kurtulamıyorsunuz. Bunun ben bir iki örneğini yaşadım. Halende istediğim halde bırakamadığım abonelikler var. İşiniz yoksa birde bunlara zaman ayırmak gerekiyor.

Bu konuda çok şikâyet var ki, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı “Abonelik sözleşmesi yönetmeliği” yayınladı. Buna göre abonelikte yeni usuller belirlendi.

 

TÜKETİCİNİN ONAYI OLMADAN SÖZLEŞME UZATILMAZ

Fatura dönemleri aylık olacak. Süresinde ödenmeyen abonelik bedelleri için amme alacakları yasanında belirtilen gecikme zammının üst sınırı uygulanacak. Abonelik sözleşmesi tüketicinin onayı olmadan uzatılmayacak. Sürenin kendiliğinden uzayacağına yönelik hükümler sözleşmeye konulamayacak. Sözleşmeler ufak – tefek ve karmaşık şekilde yazılardan olamayacak en az 12 punto büyüklüğünde ve anlaşılır şekilde olmak zorunda.

 

Tüketici tarafından sözleşme süresinden öncede feshedilebilecek. Bu durumda tüketicinin sorumluluğu sözleşmenin feshedildiği tarihe kadar kendisine sağlanan varsa indirim v.s. gibi faydaların bedelleri ile sınırlı olacak.

 

Tüketici sözleşmeyi feshettiğini bildirdiği halde süresinde yerine getirilmemesi durumunda, abonelikten faydalanılmış olsa dahi tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemeyecek.

 

Ayrıca tüketiciler yaptıkları ödemelerin ayrıntılarına bedelsiz sahip olabilecek. Ödeme bildirimi ödeme tarihinden en az 7 gün önceden tüketiciye gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilen ödeme bildirisine de abartılı tutarları varsa,  itiraz bir yıl içinde yapılması mümkündür.

 

Görüldüğü üzere yayınlanan yönetmelik lafzıyla tüketicilere olumlu faydalar sağladığı yönündedir. Ancak uygulamada nasıl uygulanır hep birlikte göreceğiz.

 

Zira inanıyorum ki çok vatandaşımız yapışkan ve saygısız birçok firmayla uğraşmak zorunda kalmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR