4+4+4=?

MAKALEYİ DİNLE

Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanacak olan 4+4+4 sistemi, eğitimde önemli değişiklikler getiriyor.
Halen 8 yıl olan zorunlu eğitim süresi, 12 yıla çıkıyor.
Mevcut durumda ilköğretimden sonra isteyen liseye devam ederken yeni dönemde herkes zorunlu olarak lise eğitiminden geçecek.
Türk vatandaşı olan 6 ile 18 yaş arasındaki bütün çocuklar, 12 yıllık eğitimi almak zorunda olacaklar. Öğrenciler 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl da lise okuyacak. Eğitimde köklü reformlar getiren düzenleme ile çocuklar okula bir yıl erken başlayacak. Daha önce 72 ay olan 1. sınıfa başlama yaşı 66 aya çekildi. Böylece 30 Eylül itibarıyla 5,5 yaşını dolduran çocuklar zorunlu olarak okula başlayacak. Bu çocukların ön kayıtları adrese dayalı e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak alınacak. Yeni sistemle, 5 yaşını dolduranlar da ailelerinin isteği ve sağlık raporu ile okula başlayabilecek.

Ortaokul, liseye hazırlık olacak…

Yeni sistemde ortaokula da geri dönüldü. Meslekî eğitimi tercih etmek isteyenler, ortaokuldan itibaren bu eğitimi almaya başlayacak. Öğrenci bazı temel meslek derslerini öğrenecek. Öğrenciler ilgi duydukları alana göre seçmeli dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. Ortaokul bölümünde öğrencilere seçmeli ders paketleri sunulacak. Öğrenciler bu yıl hayata geçen Kur'an-ı Kerim ve Siyer gibi dersleri isteğe bağlı olarak ortaokulda alabilecek. Fen lisesine, sosyal bilimler lisesine, Anadolu liselerine, öğretmen liselerine, meslek liselerine veya imam hatip liselerine gidecek çocuklar için esnek bir sistem getiriliyor. Ailesinin isteği üzerine isteğe bağlı din dersi alabilmesi de mümkün olacak. Çocuk imam hatipte okumak istiyorsa fazladan din kültürü ve Kur'an dersleri alacak. İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokullar olarak kurulmasına öncelik verilecek. İmkân ve şartlara göre imam hatip liseleri ile birlikte kurulabilecekler. Bu okullarda da okul giriş çıkış kapıları, bahçe kullanım alanları öğrencilerin yaşı dikkate alınarak düzenleme yapılacak.

Lise okumak artık zorunlu

Artık tüm öğrenciler zorunlu olarak lise okumak zorunda.
Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı bitiren öğrenciler otomatik olarak e-okul sisteminden liseye kayıt olacak. Öğrenci, lisede ilgi alanına göre ders paketleri seçecek.
Örneğin fen derslerine eğilimi olan bir öğrenci, fen dersleriyle ilgili bir paketi seçebilecek. Böylece Anadolu lisesine giden bir çocuk, fen lisesine gitmeden bulunduğu okulda fen branşındaki dersleri alacak. Aynı şekilde bulunduğu lisede sosyal bilgiler ya da güzel sanatlarla ilgili ders paketi de alabilecek. Ancak her öğrencinin alması gereken temel dersler olacak. Öğrenci, seçtiği ders paketini isterse değiştirebilecek. Özel durumdaki bazı öğrenciler liseyi açıktan da bitirebilecek. Açık öğretimden engelliler gibi dezavantajlı gruplar ile ileri zekâlı kişiler de yararlanabilecek. Hafızlık eğitimi almak isteyen kişiler de liseyi açık öğretimden tamamlayıp bu sürede hafız olabilecekler. Kimlerin açık öğretime devam edebileceğine Bakanlar Kurulu karar verecek. Mezuniyet diploması da artık ilköğretim yerine lise sonunda verilecek.

Değirmendere’de köpek skandalı!


Gazetemiz okuyucularından Orkun Yüksel, Değirmendere sahilinde sabah yürüyüşü yaparken bir fotoğraf çekip bize göndermiş.
Fotoğrafta, sahilde köpeklerden geçilmediği görülüyor.
Orkun Yüksel mailde şunları ifade ediyor;
Ben okuyucunuz olarak bu sorunu belki gazete sütunlarına taşırsak sonlanır diye ümit eden bir okuyucunuzum. Bu fotoğraf 28 Mayıs sabahleyin yürüyüş yaparken bizzat kendi telefonumdan çektiğim bir kare. Görüldüğü üzere nerdeyse yolu kaplamış. Bu hayvanlara herhangi müdahalede bulunanlara bu ülkede hayvan katliamcısı muamelesi yapıyorlar. Ama iki çocuk babası olarak ben buradan rahat biçimde geçemiyor, çocukların ısırılma tehdidiyle yürüyorsam, bu hayvan severler alsınlar köpekleri evlerinde beslesinler o zaman”…
Orkun Bey’in şikayetini dile getirdik, umarım belediye yetkilileri bu soruna bir çözüm bulur.Ayhanlar’dan ‘Şık’ açılış

Körfez İlçe Ağa Dere Caddesi üzerinde yıllardır hizmet veren Ayhanlar Mobilya Mağazası’nın Beko marka satış yeri, görkemli bir şekilde dizayn edilerek yeniden hizmete açıldı. Niyazi-İsa Ağyar kardeşlerin işletmeciliğini yaptığı mağaza, Körfez’in en şık mağazası konumunda bulunuyor. Mağazanın açılışına Beko Genel Müdürü Serdar Sörfük, Beko Bölge Müdürü Oğuz Öztekin, Satış Temsilcisi Ferruh Demir’in yanı sıra, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe katıldı.

Korsan ekmekçiye geçit yok

İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri, Topçular Mahallesi’nde arabayla usulsüz ekmek satışı yapıldığını ihbarını alınca hemen bölgeye gitti. Görevliler, ekmek satışı yapılan aracı durdurarak kontrol yaptılar. Ekmek satışıyla, ekmeklerin taşınmasının kurallara uygun olmadığını belirleyen Zabıta ekipleri, ekmek satışı yapan şahıs hakkında yasal işlem yapıp ekmeklere de el koydular.


Konak’tan her bebek bir fidan kampanyası

Konak Hastanesi, örnek bir kampanyaya imza attı. Konak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; Bizler 2012 yılının kalan günlerinde doğacak olan her bebek için bir fidan dikiyoruz. Yıl sonuna kadar 2000 bebeğimizin doğmasını planlayarak, birlikte büyümeleri dileğiyle, sizlerin de katılacağı “HER BEBEK BİR FİDAN” şenliğimizde katılımınız ile bizleri onurlandıracağınızdan şüphemiz yoktur. Pikniğimiz ile Kirazlıyalı mevkiinde gerçekleşecek olan etkinliğimiz için; Servislerimiz: Bugün saat 14.30’da hastanemizin otoparkından hareket edecektir”… Bu kampanyadan dolayı Konak’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Çalkavur veda turunda

Emekli olmaya hazırlanan Kocaeli İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur önceki gün Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e veda ziyaretinde bulundu. Çalkavur, görev yaptığı yaklaşık 3 yıllık dönem boyunca, kendisine ve Gölcük Emniyet Müdürlüğüne olan katkılarından dolayı Başkan Ellibeş’e teşekkür etti. Ellibeş, ziyaretin sonunda Çalkavur’a günün anısına Osmanlı Gemisi işlemeli Çini tabak hediye etti.


Kılıç, panelde konuştu

Türk İdareciler Derneği tarafından düzenlenen “Yeni Büyükşehir Belediye Yapılanmasının İl Özel İdareleri ve İl İdare Sistemine Etkileri” konulu panel Ankara Rixos Garden Hotel’de yapıldı. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç da panele konuşmacı olarak katıldı. Kılıç, yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.Yangına karşı otlar kesiliyor

İzmit Belediyesi, baharın gelmesiyle birlikte uzayan otlar, olası yangın tehlikesine karşı biçiliyor. Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener, çalışmanın kentin her yerinde belirli bir program çerçevesinde devam ettiğini belirtti.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Büyükçe bir yunus balığının günde 2 ton yiyecek tükettiğini…


GÜNÜN SÖZÜ


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR