Derince’de 2’nci Ali Haydar Bulut dönemi hayırlı olsun!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

2004’te yapılan yerel seçimlerde AKP’nin Derince adayı Ali Haydar Bulut, belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde AKP’nin Derince Belediye Başkan adaylığı için mevcut başkan Ali Haydar Bulut, Dr.Aziz Alemdar ve Kemal Yazıcı’nın adı geçiyordu. Dönemin ilçe başkanı zat, Ali Haydar Bulut ile kavgalı olduğu için Bulut’un aday gösterilmemesi için her türlü oyuna, her türlü hileye başvurdu.

Bu zat, Dr. Aziz Alemdar’a tam destek verdi. Adayların açıklanacağı son gece Aziz Alemdar aday yapılmadı. İddialara göre dönemin ilçe başkanı zat, genel merkeze “Ya Aziz Alemdar’ı aday gösterirsiniz, ya da iki bin kişiyle istifa ederiz” tehdidinde bulunmuş. Genel merkez de bu riski göze alamamış ve Aziz Alemdar’ı aday göstermiş.

**

29 Mart 2009’da yapılan seçimi AKP’li Dr.Aziz Alemdar kazandı. İlk başlarda malum zat ile Aziz Alemdar kankaydı… Ya da öyle görünüyorlardı. Her yere beraber gidiyorlardı. Alemdar, ilk günlerde diyet borcunu ödemek için malum zat ile iyi geçindi. Ama zaman geçtikçe, bu zatın başkan yardımcılarını kendisi belirlemek istemesi, müdürleri kendisi atamak istemesi, elaman alımlarına karışması, meclis üyeleri üzerinde baskı oluşturması sonrasında Aziz Alemdar ile ters düştü.

**

Aziz Alemdar, bu zattan kurtulmanın çarelerini aradı. İlçe başkanlığı seçiminde bu zatın tekrar ilçe başkanı olmaması için çaba gösterdi. Bunda da başarılı oldu. Alemdar, bu zatın tekrar ilçe başkanı atanmaması ve yerine Ahmet Ark’ın atanmasından sonra belediyede birçok değişiklik yaptı. Kendi ekibini kurmaya çalıştı. İlçe başkanı Ark ile iyi geçindi.  

**

Günler gelip geçerken, Alemdar tekrar aday gösterilmek için büyük çaba içinde oldu. 30 Mart’ta yapılacak seçimler de yaklaştı. Aday belirleme süreci de başladı. Aziz Alemdar yeniden aday adayı oldu. Aynı şekilde eski başkan Ali Haydar Bulut ve Belde A.Ş. Genel Müdürü Kemal Yazıcı da aday adayı oldu.  Aziz Alemdar yıprandığı için, Ali Haydar Bulut, bir önceki dönem aday gösterilmediği için gözler Kemal Yazıcı’daydı. Yazıcı’ya daha çok şans veriliyordu. Ama 17 Aralık süreci sonrasında Kemal Yazıcı’nın cemaatçi olduğu iddia edildi. Alemdar yıprandığı, Yazıcı’nın cemaatçi olduğu iddia edildiği için aday gösterilmedi. Geriye Ali Haydar Bulut kaldı.

**

AKP genel merkezi, 2009’da aday göstermediği, daha doğrusu dönemin ilçe başkanı zatın baskı ve tehdidine karşı koyamadığı için aday göstermediği Ali Haydar Bulut’u tekrar aday gösterme kararı aldı. O dönem Ali Haydar Bulut’u tekrar aday gösterttirmeyen, seçtirdiği Aziz Alemdar ile ters düşen dönemin ilçe başkanı zat, bu dönem MHP’nin belediye başkan adayı Halit Altuntaş’ı destekledi. 

**

Seçim yapıldı ve Ali Haydar Bulut açık ara seçimi kazandı. Ali Haydar Bulut hem seçimi kazandı, hem de 2009’da kendisini aday gösterttirmeyen ve bu dönem MHP’yi destekleyen dönemin ilçe başkanı zatı da sandığa gömdü.

**

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde aday gösterilmeyen Ali Haydar Bulut, 2 Nisan 2009 tarihinde görevi kendisi yerine aday gösterilen ve seçimi kazanan Aziz Alemdar’a devretti.

**

Gelelim düne…

Dün bu senaryonun tam tersi yaşandı…

Bu kez 30 Mart 2014 seçimlerinde aday gösterilmeyen Aziz Alemdar, görevi Ali Haydar Bulut’a devretti. Yani 5 yıl önceki senaryonun tam tersi gerçekleşti. Bulut ve Alemdar’ın ortak özellikleri Trabzonlu olmaları. Dün il başkanı Mahmut Civelek de devir teslim törenine katıldı. Civelek de Trabzonlu… Yani üç Trabzonlu, aynı karede yer aldı. 2004’te ve 2009’da olduğu gibi 2014’te de Derince’yi yine Trabzonlu bir başkan yönetecek.

**

Dün 5 yıl aradan sonra tekrar başkanlık koltuğuna oturan Ali Haydar Bulut, çok mutluydu…

Bulut, 2004-2009 dönemlerinde halkla iyi ilişkiler içinde olmamakla, halka tepeden bakmakla, Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantılarına katılmamakla, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile iyi diyalog içinde olmamakla suçlandı.

**

Ama aradan 5 yıl geçti.

Belediye başkan adayı gösterilmeyen Bulut ile 5 yıl önce sohbet etme imkanım olmuştu.

Siyaseti öğrendiğini, ders çıkardığını, bundan sonra başkan olursa, bu tür hataları yapmayacağını söylemişti.

**

Bu konuşmamızın üzerinden 5 yıl geçmiş ve Bulut, 5 yıl sonra yine belediye başkanı oldu. Bulut’un siyaseti öğrenip öğrenmediğini, geçmişte yaptığı hataları yapıp yapmayacağını zaman gösterecek.

**

2004-2009 döneminde başkanlık yapan Ali Haydar Bulut, Harikalar Sahili ile, Derince tüneli ile, 44 Evler’de yaptığı bulvar ile, kent meydanı projesiyle ile hafızalarda yer edindi.

Ali Haydar Bulut’un seçim kitapçığını inceledim. Bir Derinceli olarak, umarım hem kitapçıktaki projeleri, hem de yeni projelerle Derince’yi marka bir ilçe yapma yolunda adımlar atar.  5 yıl aradan sonra tekrar belediye başkanlığı koltuğuna oturan AKP’nin Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a başarılar diliyoruz.

 

 

Kibar Holding’de

görev değişikliği

Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk KAYABAŞI, Kibar Holding organizasyonunda oluşturulan COO (Chief Operating Officer) pozisyonuna atandı. Kayabaşı, Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyeliğine devam edecek olup, CEO’ya bağlı grup şirketlerinin ve Holding Kurumsal Fonksiyonlarının yönetiminde görev alacak.

 

Turna balığı av

yasağı sona erdi

Halk arasında oklama olarak bilinen Turna balığının av yasağı sona erdi.  Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) Başkanı Engin Uztürk, balıkçıları uyandı. “Amatör balıkçıların avlanırken adet ve boy limitlerine uymaları, uymayanları ise uyaralım” diyen Uztürk, “Turna balığı, 40 santimin üzerinde, günde en fazla 5 adet, halen avı serbest olan doğal alabalık ise 25 santimin üzerinde,  günlük en fazla 3 adet avlanılabilecek. Yasağa uymayanlara ağır para cezaları uygulanacak” dedi.

 

 

Başkanlardan hasta ziyareti

 Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hasta olan Bekirdere Mahallesi eski muhtarı Ömer Turan ve aynı hastanede tedavi gören ve Sebze Meyve Halinde kabzımallık yapan Mehmet Mustafa Çeliker’i ziyaret ederek moral verdiler. Doğan, “Fırsat buldukça bu tür ziyaretlerde bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın sevinçli gününde de üzüntülü gününde de yanlarında olmaya devam edeceğim” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR