Siyasi partiler, seçim yasası, demokrasi ve anayasa

MAKALEYİ DİNLE

Halkın kendi kendini yönetmesinin, bilinen en temel sistemiin adı  DEMOKRASİDİR. Başkanlık-yarı başkanlık yada parlamenter  demokrasi, hangisi olursa olsun, tamamının amacı halkın kendi kendini yönetmesini temin etmektir. Yani çağdaş demokrasilerde yöneticiler halk adına işlevlerini görürür ve halka hesap verirler. İşte bunu temin etmenin, yönetime katılmanın en temel aracısı da SİYASİ PARTİLERDİR. Bu nedenledir ki siyasi partiler DEMOKRASİNİN AYRILMAK / VAZGEÇİLMEZ TEMEL UNSURU olarak tarif edilirler.

 

YENİ ANAYASA YAPMAKTAN ÖNCE - SİYASİ PARTİLER YASASI ve SEÇİM YASASININ ÇAĞDAŞ ANLAMDA DEĞİŞTİRİLMESİ ŞARTTIR

Ne var ki; ülkemizde varolan siyasi partiler yasasına göre parti içi demokrasiden bahsetmek mümkün olmaz. Dikkat edin tüm siyasi partiler genel olarak  merkezden atama yöntemleri ile örgütlerini tanzim eder, kendilerinin atadıkları yönetimlerin seçilmesi için ne gerekiyorsa onu yaparlar. Bu şekilde merkez delegeleri seçilir ve onlar da parti üst yönetimini seçerler. Yani görünürde bir demokrasi ama uygulamada katledilen bir parti içi demokrasi vardır. Bu nedenle bu siyasi partiler yasası ile demakratik bir yapılanmadan ve gerçek demokrasiden söz etmek mümkün olmaz.

Ankara tarafından ATANAN MİLLETVEKİLLERİ de  seçmenlerine hesap vermekten çok genel merkezine hesap vermek durumunda kaldığı içindir ki ; genel merkez yönetimine karşı duramaz ve bu kısır döngü bu şekilde devam eder. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez temel unsuru olduğuna göre, siyasi partiler aracılığı ile ülke yönetimi belirlendiğine göre, siyasi partiler adaylarını çoğunlukla merkez yoklaması ile belirlediğine göre o ülkede GERÇEK ANLAMDA HALKIN KENDİ KENDİNİ YÖNETMESİNDEN ve GERÇEK DEMOKRASİDEN bahsetmek de mümkün olmaz.

 

SİYASİ PARTİLER VE SEÇİM YASASININ ÇAĞDAŞLAŞMASI HALİNDE YENİ BİR ANAYASA GEREK KALMAYABİLİR

Siyasi partiler yasasının bu denli  olumsuzluğunun yanında önemli bir demokrasi ayıbı da seçim yasasıdır. Bunun da çağdaş ve demokratik hale getirilmesi şarttır. DEMOKRASİ ASLINDA BİZATİHİ ÇARPIŞAN FİKİRLERİN KOALİSYONUDUR. İstikrar olsun diye seçim barajlarının çok arttırılması ,siyasi bir koalisyon olan demokrasiyi belli ölçüde rafa kaldırmaktan başka bir şey değildir.

Almanya; yıllardan bu yana koalisyonla yönetilmekte ve çok gelişmektedir. Demek ki koalisyon ile de istikrar sağlanmaktadır. Vatandaşlarımızın istikrar bahanesi ile kandırılması, yüksek seçim baraji ile halkın kendi temsilcilerini meclise gönderememesi büyük bir siyaset eksbiği ve ayıbıdır. Bu nedenle ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEN ÖNCE SEÇİM YASASININ DA DEMOKRATİKLEŞTİRİLMESİ, ÇAĞDAŞ HALE GETİRİLMESİ, SEÇİM BARAJLARININ TAMAMEN  KALDIRILMASI ŞARTTIR.

BU NEDENLEDİR Kİ; ülkemizde yıllardan bu yana demokrasi sorunu vardır. Siyasi partiler yasası çağdaş hale getirilmeden, seçim yasası değiştirilmeden  istikrar gerekçesi ile bir görüşün topluma tamamen tahakkümünü sağlamasını hedefleyen ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ çabaları ülkemizi  demokrasiden uzaklaştıran, totaliter bir anlayışa sevkeden sonuçlar doğuracaktır. EĞER ANAYASA DEĞİŞECEKSE SİYASİ PARTİLER YASASI ve SEÇİM YASASINDAN SONRA, TOPLUMSAL UZLAŞI İLE PARLAMENTER SİSTEM İÇERSİNDE KALARAK DEĞİŞMELİDİR. AKP’ nin bu konuda aşırı arzu içinde olduğu görülmektedir. Ancak DEMOKRİTOS’ un M.Ö 400’lü  yıllarda söylediği gibi ASIRI ARZULAR TİKSİNTİYE yol açar. Dikktatli olmakta fayda var.

Siyasetin bir erdem ve ahlak anlayışı ile yapılacağı bir Türkiye dileklerimle, sağlıcakla kalın. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR