CHP, süreci iyi götürdü

MAKALEYİ DİNLE

 

30 Mart seçimlerine iki aydan az bir süre kaldı. Şunun adını iyi koymak lazım. Süreci en iyi ve olgun bir şekilde götüren parti, şüphesiz ki CHP oldu.

Gerek ilçe belediye başkanlarının seçiminde partililerin önüne konulan sandık, gerekse de aynı düşüncenin meclis üyesi listelerinin hazırlanmasında tekrarlanması kamuoyunda hem takdir topladı, hem de demokrasinin gereğinin yerine getirilmesi açısından son derece özel bir yöntem belirlendi.

CHP’li her üyenin görüşünün alınması amacıyla konulan sandıklardan çıkan sonuç, meclis listelerinde kotaların dışındaki bölümlere konulacak olan isimleri ortaya çıkardı.

Her ne kadar kimi siyasilere ve yorumculara göre bu durum ‘yanlış ve hatalı’ bir davranış gibi olsa da, bana göre son derece yerinde bir uygulama oldu. CHP, artık eski antidemokratik yapıdan kurtulmuş, kabuğunu kırmak üzere olan ve geçmişi ile hesaplaşmaya başlayan bir parti oldu.

 

Bu anlamda örgütün sesine kulak verilmesi, sözünün dikkate alınması da açıkçası yaklaşan seçimlerle ilgili son derece güzel bir durum oldu.

 

İzmit’te ortaya çıkan tablo güzeldi.

Körfez de dostum mesafesindeki Engin Taşdemir’in kazanması partililer için de moral oldu.

Kartepe’de ilk üç sırada, üç bayan adayın kedilerine yer bulması kadına kota ayıralım düşüncesinin de yerle bir olduğunu, hatta ilçelerden başlayarak kente kadın elinin değmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koyuyordu.

Aynı şekilde birçok ilçede de kadınların ciddi denilebilecek noktalarda aday gösterilmeleri sevindirici bir gelişme olarak karşımızda duruyor.

Yalnızca burada dikkat çeken unsur ise CHP içindeki gençlik yapılanmasının henüz daha seçilmişlik noktasına erişememiş olduğunu gözlüyoruz. Körfez’deki Engin ve Zeynel gibi isimlerin dışında, medeni cesaret sahibi olan ya da artık her dönemin kadrolu adayları arasında kendine yer bulabilen genç sayısı gördüğümüz kadarıyla çok azdı.

 

Sözü açılmışken belirtmekte fayda görüyorum. 2004 yılındaki seçimlerin ardından CHP Körfez’de dağılmış, yönetim zafiyetinin içine düşmüş, ilçe başkanı bulamayan bir yapıya bürünmüştü. Bu noktada önce ilçe yönetimine giren, sonra ilçe başkanı seçilen sevgili Turgay Aksu ile birlikte partilerine sahip çıkan Zeynel Aslan’ın da bugün mecliste kendine güzel bir noktada yer bulabildiğine seviniyorum.

Her ne kadar CHP işin özünde yüzünü millete dönmek ve olaylara toplumsal bakarak sonuç elde ederek çoğalmak zorunda ise de, kendi özünden de asla kopmamalıdır. Partisi için emek veren, hatta dağılma sürecinde işin bir ucundan tutmuşlara da mutlaka gereken önemi vermelidir.

 

CHP bu noktadaki eksiğini de en kısa zamanda bitirmeli ve sonuçlandırmalıdır.

 

Düşüncemiz, fikrimiz, yaşam tarzımız ve anlayışımız farklı olabilir, bunun dışında kimse CHP için, ön seçimler ya da diğer uygulamaları için antidemokratik diyemez.

En azından dememeli…

En azından şahsım nazarında CHP, yaptığı ön seçimle güzel bir süreci geride bıraktı. Artık bizler parti içindeki bu demokratik havanın, genel siyasette de etkili olmasını bir takım değişimlerin burada da tekrarlanmasını arzuluyoruz.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR