Ekmeğe sağlık standardı geliyor!

MAKALEYİ DİNLE

Artık kaldırımda ekmek dolabı olmayacak.
Ekmek dolapları herkesin ulaşamayacağı yere konulacak
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ekmekteki yeni standartların tamamen tüketicinin lehine olacağını söyledi.
**
Balcı, federasyon merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin birçok maddesinin 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini anımsattı.
Tebliğde belirlenen yeni standartların ekmek üreticilerine ve perakende satış yapanlara önemli yükümlülükler getirdiğini belirtti. Ekmekte kepek oranının artacağını, 55 yerine 65 randımanlı buğday unu kullanılacağını, tuz oranının yüzde 1.75’ten yüzde 1.5’e düşürüleceğini anlatan Balcı, ekmeğin daha besleyici ve az tuzlu olması nedeniyle daha sağlıklı olacağını kaydetti.
**
Balcı, 1 Temmuz’dan itibaren ekmeğin açıkta satılamayacağını da vurgulayarak, fırında başlayan hijyenin tüketiciye ulaşana kadar devam edeceğini söyledi. Bakkal ya da marketlerde ekmek dolaplarının artık kaldırıma konulamayacağının altını çizen Balcı, dolapların marketin içinde ve herkesin ulaşamayacağı yere konulacağını belirtti.
Ekmeği, market sahibinin eldiven kullanarak tüketiciye vereceğini anlatan Balcı, müşterinin kendisinin alması halinde de dolabın yanında eldiven bulunacağını kaydetti.
**
Kurallara uymamanın ağır müeyyidesi olduğunu da belirten Balcı, tebliğe uymayan fırınlara 11 bin 500, perakendecilere 2 bin 500 liraya kadar para cezası kesileceğini vurguladı.
Balcı, kepek oranı yüksek, 55 yerine 65 randımanlı un kullanılan ve B-3 ve B-6 vitaminleri içeren ekmeğin insan sağlığı açısından daha yararlı olacağına da dikkati çekti.
**
Perakendecilerde kepekli ve tam buğday ekmeği gibi çeşitli ekmeklerin bulundurulmasının da zorunlu hale geleceğini belirten Balcı, halkın bu ekmekleri tüketmeye teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.
Balcı, esnafın yeni ekmek standardına uyma konusunda hassasiyet göstereceğine dair inancını da dile getirdi.
**
Şunun sırasında 1 Temmuz’a ne kaldı ki…
Şimdiden ekmekteki yeni standartlara hazırlıklı olmak lazım…CHP’nin “çorbacı” başkanı

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, hem ilçe başkanları toplantısında, hem de il kongresinde açık açık Yalçın Kuşkan’a karşı olduğunu ifade etmişti. İl kongresi sonrasında birçok partili istifasını beklediği Selman Yıldırım, görevine devam ederken, ilk icraatını da gerçekleştirdi. Yıldırım, ilk icraat olarak İzmit Belediyesi’nin Çorba Çeşmesini eleştirdi… Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanı Av.Fahri Örengül’ün, çeşmenin başındaki basın toplantısına katılması yadırgandı. Zira bazı partililer Örengül, Büyükşehir meclisinde büyük sorunlarla uğraşırken, böyle küçük işlerle uğraşmamalı görüşünde bulundular.


Petrol Ofisi yeni ürürünü tanıtıyor

Petrol Ofisi’nin, yüzde 4’e varan yakıt tasarrufu sağlayan Dizel Akaryakıt Ürünü YENİ PRODİZEL ile eksiltmeyi yüzde 50’ye kadar azaltan özel formüllü MAXIMUS 10W-40 Dizel Motor Yağı Ailesi’ni binek ve ağır vasıta sürücülerine bire bir tanıtmak amacıyla düzenlediği Petrol Ofisi Roadshow 2012, Türkiye turuna başladı. 8-9 Haziran’da Gebze Marmara Tır Garajı’nda gerçekleştirilen Petrol Ofisi Roadshow’una katılanlar, Petrol Ofisi’nin Dizel Akaryakıt Ürünü YENİ PRODİZEL ve MAXIMUS 10W-40 Dizel Motor Yağı sayesinde araç ve yakıt kullanımında gelinen son teknolojileri ve tasarruf noktaları hakkındaki püf noktalarını öğrendiler.

Tavşantepe’nin yolları asfaltlanıyor

Büyükşehir Belediyesi alt yapısı tamamlanan Tavşantepe bölgesinde asfalt uygulamalarına başlıyor. Bozuk zemini keserek temizleyen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu çalışmanın ardından asfalt serim işlemine başlayacak. Çalışmalarda ilk etapta Bora, Esen ve Günay Caddeleri’nde asfaltlama yapılacak. Toplam bir kilometre uzunluğa sahip olan caddelerde yaklaşık olarak bin 500 ton asfalt kullanılacak..

Kandıra’nın pil avcıları

Yusufça Şehit İrfan Yaman İlköğretim Okulu öğrencileri Büyükşehir Belediyesi ile Kandıra Belediyesinin organize ettiği “Atık Pil Toplama Kampanyası” kapsamında topladıkları 292 kilogram pil ile birinci oldular. Geçen sene de birinci olan öğrenciler, bu yıl da birinciliği kimseye kaptırmadılar. Okul müdürü Nevzat Aktaş, “2011 yılında 151 kilogram pil ile birinci olan öğrencilerimiz bu sene 292 kilogram pil topladılar. Pil Avcıları olarak adlandırdığımız öğrencilerimizin en az şehirler kadar köylerinde kirliliğe maruz kaldığının farkında olmalarının amaçlamaktayız” dedi.


Parklara yaz bakımı

İzmit Belediyesi bir taraftan yeni parklar açarken bir taraftan da mevcut parklarda yenileme çalışması yapıyor. 3 yıl içinde 60’a yakın yeni park yapılan İzmit’te 343 parkta da periyodik bakımlar yapılıyor. Pak Bahçeler Müdürlüğü Yetkilileri, Kuruçeşme’den Akmeşe’ye kadar geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirterek 243 parktaki yenileme çalışmasının aralıksız devam ettiğini de bildirdiler.


Pasha Otel’de kan bağışı töreni
Bugün, Dünya Kan Bağışçıları Günü…
Kızılay Kocaeli şubesi bugün saat 18.30’da İzmit Pasha Otel’de tören düzenliyor. Törende kan bağışında bulunanlara madalya verilecek.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Kuşlara şimşek çarpmaz. Çünkü elektrik onların tüyünden geçemez.


KEÇİLER DE KAÇIRIR


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR