BUGÜNLERE NASIL GELDİK?

MAKALEYİ DİNLE

Bireysel ya da toplumsal olarak yaşadığımız her olayın bir nedeni, başlangıcı ve süreci vardır.

Nedensiz sonuç olmaz!

Ülkemiz insanlarının büyük çoğunluğu “Müslüman’dır.” Ama bu ülkede, çok uzun bir tarih sürecinde farklı “etnik ve inanç grupları” da yaşamaktadır. Ve bu insanlar, “vatandaş” olmanın getirdiği “eşit hak ve özgürlüklere” sahip olmalıdırlar.

İşte, bu nedenlerle bu ülkede “Demokrasi, Laiklik, HUKUK DEVLETİ ve İnsan Haklarına saygı” ya dayalı “İnsanca bir düzen” olmalıdır.

İslam dinini “gerçekten bilen” her din adamı bilir ki; “İslamiyet’te RUHBAN SINIFI yoktur!”

Örneğin; Hıristiyanlık’ta bir ruhban sınıfı vardır. Kilise’de papaz, “günah çıkarır.”

İslam dininde ise, günah ya da sevabın tek karar vericisi yüce

ALLAH’tır.

Hazreti Muhammed ve sonrasındaki dört halife döneminde İslamiyet’te “ayrışma” yani, “Mezhep ayrımı” yoktu. Emeviler’in başlattığı “Halifelik çatışması” sonucu Hazreti Muhammed’in torunu ve Hazreti Ali’nin oğlu Hüseyin’in şehit edilmesi ile, İslam toplumu içinde “Şii-Sünni” ayrışması ile parçalandı. Bu olayla birlikte, “Devlet yönetiminde iktidara ulaşmak isteyenlerin en büyük siyaset malzemesi din oldu!”

İslam dininde “Allah ile kul arasına, “din bezirganları” girdiler!

Kur’an; İslamiyet’e inananların “yaşam rehberi” dir. Ama, her Müslüman’ın kendi diliyle okuyup anlaması gereken bir rehber. Oysa, kimi din bezirganları, Kur’an’ın anlaşılmasını değil, “Arapça ezberlenmesini” istiyorlar! Çünkü, Müslüman kitleyi başka türlü uyutamazlar!

“Bilgisiz insan köledir!” Hele, din konusunda!

Eğitim düzeninin güdükleştirildiği, eğitimsiz ve yoksul kitlenin çoğaldığı bir toplumda, insanları “Allah’la aldatmak” yaygındır! Bu ilişkide “AKIL” egemen değildir! Oysa, Kur’an’ın pek çok ayetinde, yüce Allah; “Akılını kullan” diye buyurur!

Oysa, din bezirganları aklı aşağılar ve “koşulsuz itaat” vazeder!.. Kur’an’ın okunup anlaşılmasını istemez! O zaman kendi yalanlarının ortaya çıkmasından korkar! Örneğin bunlardan biri; “Bütün Türkçe Kur’an’lar yakılmalı” diyor!

Müslüman olmayan biri Müslüman olunca seviniyoruz. Ünlü İngiliz şarkıcı Cat Stevans; “İyi ki önce Kur’an’ı okudum da Müslüman oldum. Yoksa, önce Müslümanları tanısaydım Müslüman olamazdım” diyor!.. Cat Stevans, Kur’an’ı nasıl okudu? İngilizce nüshasından okudu! Başbakan Erdoğan, Diyarbakır konuşmasında, elinde “Kürtçe Kur’an” ile Kürt vatandaşlarımıza seslenmedi mi?

Ezcümle; dünden bugüne, yaşadığımız en büyük sorunların temelinde, “dini siyaset malzemesi ve halkı kandırma aracı olarak gören ve kullanan din bezirganları” yer alıyorlar!

Bugün, çok uzun yıllardır yaptığı çalışmalarla Devlet’in her kademesine sızan ve küresel düzenin egemenlerince kullanıldığı kesin olarak belirlenen bir din bezirganı ve kölelerinin ipliği pazara çıkarıldı!

Ama, şunu unutmayalım ki; aynı yolu kullanarak siyasal ikbal peşinde koşan ve bugün halkımızın sahip çıktığı DEMOKRATİK DÜZENİ yıkarak “din devleti kurmak” üzere rüyalar gören başka din bezirganları da var!

Aslolan, her türlü sömürüye bilinçle karşı koyabilen, İnsanca bir yaşam düzeni içinde insan gibi yaşayabilmektir!

Buna var mısınız?

Allah’ın emrine uyarak aklımızı kullanabilecek miyiz? Yoksa o en büyük hazinemizi, “din bezirganlarına” mı emanet edeceğiz?

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR