Darbelerin panzehiri özgürlüktür

MAKALEYİ DİNLE

Darbelerin panzehiri, özgürlüklerin daha da genişletilmesidir. Cadı avından kurtulmaktır. Hukuka uygun ve adil davranılması ile tam demokrasidir. DARBE; milli iradeyi ve insan özgürlüğünü ortadan kaldıran modası geçmiş en çağdışı yöntemdir. Türkiye artık bir Afrika ya da Güney Amerika ülkesi değildir. Türkiye 15 Temmuz darbesini ordumuzun sağduyulu generalleri (özellikle birinci ordu komutanı ve genelkurmay başkanı) ve tüm siyasilerin, gazi meclisin dik duruşu ile engelledi. İlk defa Türkiye ‘de halk darbeye karşı siyasi ayırım yapmaksızın top yekun direndi ve kazandı. Bu Türk demokrasisinin bir zaferidir. Bundan sonra bu ülkede darbe yapılması bana göre mümkün değildir. Halk, kendi özgürlüğü için direnmesi gerektiğinin artık farkına varmıştır.

 

Balyoz ve Ergenekon gibi dosyalar ile generaller yani ordu, rektörler yani bilim insanları, uydurma delillerle yargılandı, ciddi cezalara çarptırıldı ve Devlet kadrolarının adeta suyu çıkartıldı. Devlete güven bu şekilde sarsıldı. Vatan için canını vermeye aday bu kişilerin yerine bugün darbe yaptıkları söylenen kişiler yerleştirildi.

 

HSYK’nın seçimle gelmesini demokratik yöntem zanneden, liyakatten uzaklaşan çok yanlış Anayasa değişiklikleri yapılarak, HSYK’da bugün sıkıntılı gözüken hatalı yapılanmaya neden olundu. Ordu da askerler sakıncalı gördüklerinden emekli olması gerektiğini söyledikleri kişiler için zamanın siyasileri muhalefet şerhi koyarak buna engel oldular, bu günkü hatalı yapılanma oluştu. Devlet bürokrasisine güven zedelendi, Devletin adeta çivisi çıkartıldı ve bu günkü duruma gelindi.

 

Bu gün devlet darbeden kaynaklanan bir refleksle adeta bağırsaklarını temizlemeye çalışıyor. General, Amiral, Anayasa Mahkemesi üyesi, hakim, savcı ne varsa görevden el çektiriliyor. Ancak unutmamak gerekir ki tüm bunların hukuk kuralları içersinde yargısız infaz yapılmadan yapılması gerekir. Kurunun yanında yaşın yanmaması gerekir. Bu şekilde devlet kadrolarına  var olan güvenin yeniden tesis edilmesi gerekir. Unutmamak gerekir ki Devlete olan güvenin sarsılması, siyasal sisteme olan güvenin ortadan kalkmasına ve beraberinde yeni kaoslara neden olacaktır.

 

Bu gün yaraları sarma, siyasal sisteme güveni tesis etme, Anayasaya tam uyum sağlayarak hukukun üstünlüğünü tesis etmeye, basın özgürlüğü dahil tüm özgürlükleri daha ileri boyutta hayata geçirmeye ihtiyacımız var. Darbenin, totaliterliğin panzehiri, çağdaş, laik hukuk devleti kuralları içersinde tam demokrasi ve Adalettir.

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR