CHP’li Akar’a göre havada, karada ve denizde bitiğiz!

MAKALEYİ DİNLE

Her şey Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı’nda başladı…

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın yaptığı konuşmada "Deniz Ulaşımında tasarrufa gidilecek" demesi, ortalığı ayağa kaldırmaya yetti.  

Büyükakın’ın bu açıklamaları “deniz ulaşımının kaldırılacağı” yorumlarına neden oldu…  Bu yorumlar üzerine Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, bir açıklama gereği duydu.

Polat, deniz ulaşımı seferlerinin kaldırılmayacağını, çok maliyetli olan otobüslerin satılıp onun yerine diğer deniz ulaşımı araçlarıyla hizmet verileceğini açıkladı…

**

CHP, bu işin üstüne gitmeye başladı…

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Deniz Otobüslerini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına soru önergesi vererek gündeme taşıdı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Deniz Otobüslerinin kaldırılacağına ilişkin açıklamalarını gündeme getiren Akar, bu konuda daha önce Büyükşehir Belediyesi’nin “deniz ulaşımında çağ atlıyoruz, konfor geliyor “ diyerek reklamlar yaptığını şimdi de keyfi olarak vatandaşın mağduriyeti düşünülmeden kaldıracağız açıklamalarını yaptığını söyledi.

**

Akar geçmişte Büyükşehir Belediyesi’nin sözlerine atıfta bulunarak Deniz Otobüsleri için “Biz insanımıza güvenli, süratli ve ekonomik imkân sunuyoruz. İnsanımız bu çağdaş hizmetten en iyi şekilde yararlansın istiyoruz’’ sözlerini hatırlatarak yolcu sayılarına ilişkin yapılan açıklamalarda 5 milyondan fazla yolcu taşındığı, yılda 1 milyon yolcu ile rekorlar kırıldığı açıklanmalarından sonra şimdi zarar ettiğinin söylenmesinin manidar olduğunun altını çizdi.

**

Akar’ın soruları şöyle;

1-AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2004 yılından bugüne kadar kaç tane deniz otobüsü ve vapur alımı yapmıştır? Alınan deniz otobüslerinin imal tarihleri ve alınış tarihleri nedir? Bu deniz otobüslerini hangi ülkelerden satın alınmıştır? Bunlar için ayrı ayrı ne kadar ödeme yapılmıştır?

2-Deniz otobüsleri hangi hatlarda kullanılmıştır? Kullanıldıkları dönemlerde yıllar bazında gelir ve gider durumları nasıl gerçekleşmiştir?

3-Alınan deniz otobüslerinden satışa çıkartılan var mıdır? Var ise bunlar için birim fiyat nasıl oluşmuştur? Hangi firmalara ne kadar bedelle satış yapılmıştır? Satış ve ödeme şekilleri nasıl gerçekleştirilmiştir?

4-2007 yılında Norveç’ten alınan Osman Hamdi Bey deniz otobüsü ne kadar zamandır ve neden hizmet verememektedir?

5-Deniz otobüslerinin bakım işlemleri nerede yapılmaktadır? Bakım işlemleri için hizmet veren firma bunun için gerekli sertifikalara sahip midir?

6-Deniz otobüslerinin hızı da düşünülürse, kaldırılması ile yerlerine konulacak vapur, tekne vs ile gerçekleşecek zaman kaybı ne kadar olacaktır? Deniz Otobüsleri ile çağ atlıyoruz, vatandaşımız zamandan tasarruf edecek diyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu uygulama ile neyi amaçlamaktadır?

7-Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin alımı ile ilgili beşte bir fiyat ödedik, tasarruflu dediği ve her yıl rekor sayı da kişi taşıdığını belirttiği deniz otobüslerinin şimdi zarar ettiğini beyan ederek kaldırması ve vatandaşı mağdur etmesi, görevi vatandaşa hizmet olan Belediyenin sosyal devlet ilkesine aykırı değil midir?

8-AKP’li Belediye yöneticilerinin zarara ilişkin 14 milyon ve 18 milyon gibi birbirinden farklı rakamlar vermesindeki çelişkilerin sebebi nedir? Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

**

Akar’ın soru önergesi böyle…

Deniz ulaşımı, İzmit Körfezi ile özdeşleşti.

Deniz ulaşımının kaldırılacak olması, Kocaeli için büyük bir kayıptır…

Geldikleri günden beri;

Tramvay dediler, olmadı…

Metro dediler, olmadı…

Teleferik dediler, olmadı…

Sekaray, raybüs dediler, olmadı…

Cengiz Topel Havaalanına sahip çıkamadılar…

Ulaşım konusunda sınıfta kalan Kocaeli Büyükşehir, bari deniz otobüs seferlerini kaldırmaya yeltenmesin…

 

AKP’de 2 yeni yönetici

AKP Kocaeli 5.Olağan Kongre süreci kapsamında Gölcük İlçe Başkan adaylığı için İl Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ederek, ilçe kongresinde ilçe başkanı olan İdris Alp ve İzmit İlçe Kongresinde ilçe yöneticiliğine seçilen Erdoğan Şentürk’ün yerine, yedek yönetim kurulu listesinden Meryem İlhan ve Ahmet Özkan getirildi. Alp’ten boşalan Sosyal İşler Başkanlığına daha önce İl Yöneticisi Recep Demir getirilmişti.

 

AKP’li Akdoğan’a davet

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ve yönetim kurulu üyeleri AKP Gebze İlçe kongresine katılan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ı 16 Ocak 2015 tarihinde yapılacak olan Basın Onur Günü’ne davet etti. Gürol görevini yapıp Akdoğan’ı davet etti, bakalım Akdoğan davete icabet edecek mi?

 

Örs’ten teşekkür

Anavatan Partisi Derince İlçe Başkanı Erkan Örs, geçtiğimiz günlerde Yenikent Mahallesi’ndeki Eski İş Merkezi ile Galaksi AVM arasındaki yol güzergâhındaki yağmur suyu logar kapaklarından gelen balık leşine benzer pis kokuları gündeme getirmişti. Örs’ün bu duyarlılığını gazetemizde yayınlamıştık. Haber çıktıktan sonra İSU, sorunu giderdi. Örs de bu sorunu gideren yetkililere teşekkür etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR