Büyükşehir, Belsa Plaza, Man Guarante A Ş, kamu zararı, sorumluları ner

MAKALEYİ DİNLE

Üç hafta arka arkaya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının Ulaşım A. Ş ile ilgili yolsuz işlemleri ile ilgili belgelere dayalı bilgiler aktardık, sorulacak soruları sorduk. Kimseden ses çıkmadı. Biz ısrarla sormaya devam edelim!

Biliyorsunuz ihaleye girmenin ilk şartı uygun teminat mektubu vermektir, mektubu olmayan ihaleye alınmaz. Teminatın nedeni alıcı ihale bedelini yatırmadığında kurum zarara uğrayacağından bu paraya çevirerek zararı gidermektir. Kocaeli’nin sembol binası  BELSA PLAZA  İzmit’in tüm itirazlarına rağmen ne olduğu belirsiz MAN GUARANTE HOLDİNG A Ş adlı bir firmaya teminatı var kabul edilerek 44 MİLYON TL’ ye satmıştı. İhale kesinleştiğinde ihale öncesi alınan 1.244.087,40 TL tutarındaki teminata ilave  ikinci teminat mektubu alınmadı. Bu arada firma ihale bedelini de yatırmadı ve 1.244.087,40 TL tutarındaki teminat mektubunun paraya çevrilmesi istendi. Görüldü ki bu mektup BREZİLYA menşeli geçersiz bir mektup!

Bununla ilgili zamanın CHP’li meclis üyesi Ali Haymanalı adına bir görevin ifası olarak  suç duyurusu yapılmıştı.2008/21747 Hazırlık sayılı dosya ile İBRAHİM KARAOSMANOĞLU-MÜNİR KARALOĞLU -TAHİR BÜYÜK AKIN gibi bir çok belediye üst düzey yetkilisi şüpheli konumundaydı.Dosyanın savcısının Ankara Sayıştay denetçilerinden bu konuda aldığı rapora göre 1.244.087.00 TL tutarlı teminat mektubu irat kaydedilmemiş ise BELEDİYE ZARARA uğratılmıştı. Şimdi sıra bu bedelin irat olarak kaydedilip kaydedilmediğinin belediyeden sorulmasına gelmişti ki, aynı zamanda başsavcı yardımcılığı yapan dosyanın savcısı, başsavcı ile birlikte hemen görevden alınarak başka bir ilçeye atandılar. Bu şekilde dosyanın savcısı değişiverdi. Sivil toplum kuruluşları, hukuk kurumları, siyasiler bunun farkında bile değildi ve hiç sesleri çıkmıyordu.   

Kısa süre sonra AKP’nin o zamanki il başkanı  herkesten önce nasıl duymuş ise ….!  bu konuda takipsizlik kararı verildiğini açıklıyordu. Gerekçe ise çok komikti. Belediye bu paranın tahsili için dava açmış, bu büyük davayı kazanmış, ilamı tahsil için icraya koymuştu. Hatta sahte evrak verenleri de şikayet etmiş ve görevini yapmıştı. Pekiyi tahsil edilerek belediyeye gelir kaydedilemeyen ve alınmayan  ilave teminat mektubu ne olmuştu, para tahsil edilmiş ve kanunun zararı giderilmiş miydi, bunlar önemli değildi. Takipsizlik kararı verilmiş ve herkes kurtulmuştu. İşin komik tarafı  AKP il başkanının demeci ile öğrendiği bu karara Ali Haymanalı avukatı ile itiraz ederken kendisine; sen belediye meclis üyesi olsan bile  bu karara itiraz edemezsin, ancak belediye başkanlığı itiraz edebilir diyerek KOMİK BİR GEREKÇE  ile dosya acilen kapatılı verilmişti. Belediye yöneticileri de zaten dosya kapatılsın diye avukatlarını seferber etmişlerdi uğraşıyorlardı ya, ne ala memleket… 
 

ŞİMDİ SORUYORUM;
İhale konusunda uzman zamanın genel sekreteri Münir Karaloğlu teminat mektubu konusunda kül yutmayacağına göre, hangi AKP’ linin ısrarı ile bu yolsuz ihaleyi yaptı?
İhale kesinleştikten sonra  kanun gereği  alınması gereken 1.244.087,00 TL’ lik ilave teminat neden alınmadı?
Yoksa Münir bey  hata yapmadı, doğru teminat mektupları alındı da, kentin ısrarla karşı çıktığı bu  satıştan belediye siyaseten vazgeçtiği için mi gerçek teminat mektupları sahteleri ile değiştirildi? 
Teminat mektubu alacağı  için yapılan Kocaeli 4. İcra Dairesinin 2010/11973 Esas sayılı dosyasından bu para tahsil edildi mi? Kamunun zararı giderildi mi?
Bu firma yetkilileri için Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi’nde  açılan İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA suçundan firma yetkilileri BERAAT MI etti?
Bunlar beraat etti ise bu işin suçlusu kim, yetimin hakkı ne oldu, bunun takibini kim yapacak, bu belediyenin görevi değil mi? PARA NE OLDU-KİM ÖDEYECEK?
Gözünü budaktan esirgemeden arkadaşları ile çalışan  zamanın CHP’li meclis üyesi Ali Haymanalı neden şimdi mecliste yok, yoksa ona sen neden bu kadar çalıştın, ne gerek vardı mı dendi?
Aslında bu yolsuzluğun suçlusunu ben buldum, söyleyeyim bu işin birinci sorumlusu bunu gündeme getiren zamanın meclis üyesi Ali Haymanalı ve çalışma arkadaşları, bu yüzden bu arkadaş yeniden görevde değil, ikinci sorumlusu  bunun suç olduğu hususunda Sayıştay raporu alarak  işini yapmaya çalışan ve görevden alınarak düz savcılığa düşürülen zamanın baş savcı yardımcısı, hatta belki de görevden alınan zamanın başsavcısı, ne dersiniz ? 
İktidarından muhalefetine kadar ilgililer susmaya devam edecek mi ne dersiniz ? 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR