Mahmut Civelek, vali mi, büyükşehir belediye başkanı mı?

MAKALEYİ DİNLE

Herhalde Türkiye’de “yönetim sistemi” değişti, bizim haberimiz yok.
Baksanıza, Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ilgilendiren konularda da AKP İl Başkanı Mahmut Civelek açıklama yapıyor.
Her gün medyada…
*”Goodyear Sapağı’na battı çıktı yapılacak.”
*”Kalburcu Köyü’nde su sorunu yok.”
*”Uçak seferleri 2 Eylül’de Ankara aktarmalı başlayacak.”
*”Hızlı tren, İzmit’te ve Gebze’de duracak.”
*”Kandıra sapağındaki köprü eylülde bitecek.”
Bunlar, şimdiye kadar verdiği yüzlerce demeçten birkaçı…
Herkes kanıksamış, sesini çıkarmıyor.
Sen kimsin arkadaş?
AKP’nin il başkanı mısın, bu kentin valisi misin, belediye başkanı mı?
Goodyear Sapağı’na battı çıktı yapılmasıyla senin ne ilgin var?
Hızlı tren ve uçak seferleri konusu seni neden ilgilendirir?
Sen partinin yönetimine bak!
Bırak bu kenti, bu kentin yönetiminden sorumlu olanlar yönetsin!
Yerel konularla ilgili belediye başkanları, genel konularla ilgili vali açıklama yapsın!
Yazımın başında dediğim gibi…
Türkiye’de “yönetim sistemi” değişti de bizim mi haberimiz yok!
Türkiye’yi AKP Genel Başkanı, şehirleri de AKP il başkanları mı yönetecek?
Mahmut Civelek’in tutumuna bakın!
“Dağları ben yarattım” havasında…
Ben bilirim…
Ben yaparım…
Ben karar veririm…
Ben açıklarım…
Yok böyle şey!
Herkes haddini bilecek!
İl başkanı, il başkanlığını yapacak…
Belediye başkanı, belediye başkanlığını…
Vali, valiliğini…
AKP, kimsenin haberi olmadan sistemi değiştirdiyse…
Şehirleri artık il başkanları yönetecekse…
Valilik ve belediye başkanlıklarını kaldıralım gitsin!


OKUR GÖRÜŞÜ
YUNUS KIRANŞAL- “Sayın Tanzer Bey, telefon görüşmemize istinaden bu fırsatı bizlere verdiğiniz için teşekkür ederim.
14 Ağustos 2013 tarihinde sizin köşenizde yayınlamış olduğunuz CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün yazısını okudum ve çok üzüldüm. Sayın Ensar Öğüt bu tip yazılar yazarak gündemde kalamaz.
Doğu Anadolu’nun ve Kars’ımızın bu şekilde tanıtılması hiç de hoş değil. Kars Ardahan ve Iğdır, ayrılsa da beraberdir.
Bir insan veya bu vekil çalışkan olabilir, ancak toplumu tahrik edemez. Ve de insanına hakaret ederek aşağılayamaz. Bu konuda sayın vekilimi kınıyorum.
Şimdi yazdıklarını sıra ile açıklayalım. Bizim ülkemizin içeride ve dışarıda oldukça fazla düşmanı var. İçeridekiler sağlıklı ve birlik beraberlik içinde olursa, değil Ermenistan, bütün dünya karşı olsa bile bize bir şey olmaz. Ermenistan’ın 3T’si varmış. Tabi ki olacak. Hayalleri varmış. Tabi ki olacak. Bunlar büyük Türkiye’mizin her zaman başında olan sıkıntılar. Bunu bütün milletimiz biliyor. Yabancı ülkeler dışarıda bizi sıkıntılara sokmak için anlaşma yapmış, birilerine devlet kurdurmuşsa bu kurulan sözde ülkeye bizim toprak vereceğiz diye bir şey olamaz. Milletimiz böyle bir şeyi asla düşünmez ve de kabul etmez. Fransa dahil olmak üzere bizim dışımızda bizden olmayan bütün ülkeler bu tip entrikaların peşinde koşmaktadırlar. Koşacaklardır da… Bu normal bir şey… Bizden zırnık bile alamazlar.
Artık Doğu Anadolu’da, “Biz Ermenistan tarafında mı kalacağız, yoksa Kürdistan tarafında mı kalacağız” konuşuluyormuş. Bu serhat şehri Kars 43 yıl Rus işgalinde kalmış, zulmün ne olduğunu bilir, hürriyetin de ne demek olduğunu bilir. Bir aşığın dediği gibi “Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana!” Bu insanlar, böyle bir konuşmalar asla yapmamışlardır, yapmazlar, yapmayacaklardır da. Eminim, atalarımız bu vatanı Kürtlerle beraber kurtardılar, onlarında bu topraklarda herkes kadar hakkın vardır. Bu ülkenin Kürt tarafı olamaz. Ermeniler zaten bitaraf… Benim şehrimin insanları şerefsiz, haysiyetsiz ve onursuz değildir. Bu ülkeyi nasıl kazanmışsa öğle de korumasını bilir. Sayın vekilim öyle uydurmalar söylüyorsun ki, gerçek önünde emekliyor. Olmaz böyle bir şey sayın vekilim, size yakıştıramadım.
Gelelim süte… Şu an mandıralar ve fabrikalar sütü 105 kuruşa alıyor. Batıdaki çiftlikler 80 kuruşa… Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı’dan saman getirtiyor. Bunu da size ispat ederim. Köylü kendi yemini kendisi yapıyor. Sayın vekilim kışın da köylü kardeşlerimizin hayvanına makarna yedirmişti, arkası ne oldu. Köylünün olmadığı bir zamanda ahıra girerek makarnayı hayvanın önüne dökmüşler, ondan sonrada çekim yapmışlar.
Hayvan fiyatlarına gelince… 6.000 liraya alıp 2.500 liraya nasıl satılıyor? Etin 20 lira olduğu bir zamanda. Şimdi kısa bir hesap yapalım. 6.000 liraya alınan Hoştayn ineği en az 600 kg. gelir. Bunun yüzde 56 et verimi vardır. Bu da 336 kilo eder. Karkas fiyatı 12 lira civarında olursa 4032 lira olur. İçi, dışı, derisi dahil yaklaşık 200 kg gelir. Bunu da 5 lira olarak kabul edersek 1.000 lira, o eder toplam 5.000 lira. Bu hayvan kesime gitmeden önce alım ve kesim süresi 7 yıl olarak hesaplanır. En az günlük 25 kg süt verir, 7 yılın sonunda 63.875 lira para kazanır. 25 kilo süt almak için günlük 25 kg yem vermen gerekir. Yemi kendisi yapan köylü yemi ortalama 20 kuruşa mal eder. 5 kuruşta sair masraflar için koy, 25 kuruşa mal olsun günlük 6.25 kuruş gideri vardır. 7 yıllık masrafın 16.000 lira olur. 7 adet de dana alırsın, bu da sana bonus olur. En az yemin masrafını çıkarır, yukarıda yazdığım 63.875 lira 7 yıllık geliri olur. Aylık 760 lira bir inekten para kazanır, ortalama 5 inek sahibi olan bir köylü, aylığını 3.800 liraya getirir. Bunun da yarısın sayma 2.000 lira aylık kazanır. Öyle söylendiği gibi 6000 liraya alıp 2.500 liraya satma olmaz. Biraz gerçekçi olalım. Vatandaş zarar ediyorsa, zaten yapmaz. Köylü aptal değil. Aynı zamanda çok akıllıdır. Bizim köylümüz ne yapacağını bilir. Kimseye de malzeme olmaz.
Gelelim resmi dairelere… Kars’ın hiç bir ilçesinde resmi daireler kapalı değil. Tıkır tıkır çalışıyor. Telefon açıp sorarsanız bunu da öğrenirsiniz. Bir beldede sıkıntı yoksa, huzursuzluk yoksa, bazı kurumlara ihtiyaç olmamışsa, millet huzurluysa, insanlar veya vekiller neden rahatsız oluyor*
Sayın vekilin dediği gibi, 30-40 yıl sonra buralarda kimse kalmayacak lafı boş laf. Gerçekler sayın vekilimin işine gelmiyor. Sürekli gündemde kalmak için şov yapıyor. Belki de bu dönem milletvekili olamayacak gibi gözüküyor. Batıdaki hemşerilerimiz Kars’a geri dönerse seçilemeyebilir. Aksine şimdiden hemşerilerimiz geri dönüyor. Her yaz, yurt dışından ve yurt içinden gelenler yaz aylarını bile karsta geçiriyorlar. Ben bile şimdiden Kars’a yatırım için hazırlık yapıyorum.
Tanzer Bey, size gelince, gözlemleri yazarken ve tarihe not düşerken dikkatli olun! Tarih hiç kimseyi unutmaz ve de affetmez. Siz de affedilmeyenlerden olmayın. Suçları sabit olmayan insanlara hainlik damgası vurmayın size yalan yanlış aktarılan bilgilerle hiç kimseyi suçlamayın.
Benim yazdıklarımı da tarihe düşmüş olduğunuz notun altına şerh olarak düşün de sağlam olsun. . Birlikte daha çok şey göreceğiz.
Güzel ülkemizin bu vatanı seven güzel kardeşlerimize, burada yazılı her kelimenin sorumluluğu bana aittir. Sonuna kadar arkasındayım.
Saygılarımla… Yunus Kıranşal

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR