1 Mart Muhasebeciler Günü

MAKALEYİ DİNLE

Bugün odalarımızın kuruluşunun 25. yılıdır.  Her ne kadar mesleğimizin, yasal güvenceye kavuşması ve odaların kurulması çok yeni olmakla birlikte. Geçmişi tarih öncesi çağlara kadar uzanmaktadır. Eski mısır tabletleri üzerinde muhasebe kayıtlarına rastlanmıştır.

Ancak bugünde muhasebede kullandığımız çift taraflı kayıt sisteminin mucidi 1450 yılında bu sistemi kullanmaya başlayan İtalyan Luca Pacıoli’dir. Bu sistem 1450 yılında bugüne geliştirilerek ‘’Uluslararası muhasebe standartlarına’’ kadar getirilmiştir. Günümüzde artık bu standartlar sayesinde dünyada tüm meslek mensupları aynı dili kullanılır hale gelmiştir.

 

Ülkemizde muhasebe mesleği Cumhuriyet döneminde ekonominin taleplerine göre gelişmeler göstermiştir. Ancak yasal bir zeminde oturmaması nedeniyle niteliksel anlamda arzu edilen seviyeye ulaşamamıştır.

 

Hatırlıyorum 1968 yılı Üniversite öğrenciliğim yıllarında yaptığımız öğrenci boykotlarında taleplerimiz arasında birinci sırayı ‘’Muhasebe meslek yasasının’’ çıkarılması yer almaktadır. Bizlerin 1968 yılındaki bu talebi 21 yıl sonra 1989 yılında gerçekleşti.

 

O nedenle bu tarih mesleğimiz açısından önemli bir milattır. Mesleğin yasal güvenceye kavuşması sonrası ulaştığı seviye takdir edilecek düzeydedir. Okuma yazma bilmeyenlerin dahi olduğu bir yapıdan % 80’nin lisans mensubu olduğu ve her gün yüksek lisans yapanların sayısının hızla arttığı bir yapıya kavuşmuştur. Bu gelişmeler göstermektedir ki, çok kısa bir süre de dünyada ki meslektaşları ile yarışacak bir düzeye gelinecektir.

Ancak meslek camiasının gelişimi önünde en önemli engel olarak, taşınması çok zor olan angarya yükleri gelmektedir.

Her ay rutin olarak yapılan;

BA – BS beyanları
KDV – Muhtasar beyanları
Denetimler
Üç aylık dönem Geçici vergi beyanları
SGK’ya ait bildirimler
Yılsonlarında gelir ve kurumlar vergisi beyanları gibi ağır işlemler nedeniyle araştırma ve gelişimi sağlayacak eylemlere zaman kalmamaktadır. Meslek camiası en ufak bir hatanın bedelini çok ağır ödemektedir. Adeta sürekli ‘’İdari ve usul cezaları sopası’’ tehdidi altındadır. V.U.K’nun mükerrer 227. Maddesinin katı yorumu nedeniylede önemli bir ekonomik riskle karşı karşıya bırakılmaktadır.

Bu kadar ağır bir iş ve ekonomik risk altında olan bir başka meslek camiasının olmadığı kanaatindeyiz. Bütün bunlara karşın hak ettiği ücreti süresinde hatta hiç alamama gibi bir durumumuzda biz meslek mensuplarını çok zor durumda bırakmaktadır. Bu konuda Maliye Bakanlığı ile ortak bir çözüm önerimiz bu güne kadar ne yazık ki olumlu sonuçlanmamıştır.

Tüm bu olumsuzluklar mesleğin önünde var olmasına karşın mesleğin geleceği ile ilgili umut ve beklentileriniz hep iyi, güzel ve olumlu gelişmelerden yana olacaktır.

Bir fıkra ile yazımızı sonlandıralım.

Bir şirketin yöneticisi şehrin üzerinde balonla dolaşmaya çıkar. Aksilik ya, pusulasını aşağıya düşürür ve kaybolur. İnmek için uygun bir yer ararken bir gökdelenin tepesinde sigara içen bir adam görür.  Alçalır ve adama ‘’Pardon ben neredeyim acaba’’ diye sorar.

 

Adam ‘’Yerden 300 metre yükseklikte bir balonun içindesiniz’’ diye cevap verir.

Yönetici ‘’Sen MUHASEBECİSİN değimli?’’ diye sorar evet der adam nerden bildin?

"Çünkü başım belada ve sana bir soru soruyorum verdiğin cevap % 100 doğru, fakat hiçbir işe yaramıyor.

Muhasebeci gayet rahat bir tavırla ‘’Sizde yöneticisiniz değimli?

Evet, sen nerden bildin.

‘’Çünkü yerden 300 metre yükseklikte bir balonun içindesin, kaybolmuşsun, pusulan yok, berbat durumdasın fakat bu şimdi benim suçum oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR