“Adalete güven kalmadı”

MAKALEYİ DİNLE

“Adalete güven kalmadı”

Yıl: 1993
Tarih: 2 Temmuz
Yer: Sivas- Madımak Oteli.
33 Alevi vatandaşımızdan kimisi yanarak, kimisi boğularak can verdi.
2 otel görevlisi yaşamını gitirdi.
Jandarmanın ateşi sonrasında iki eylemci öldürüldü…
Sivas Madımak katliamının dosyası zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı.
Birçok sivil toplum örgütü tepkili.
**
CHP Kocaeli milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da Sivas katliamıyla ilgili açıklama yaptı;
Kaplan’ın açıklaması şöyle;
“İnsanlık suçu olan bir katliamın zaman aşımına uğraması hukuk ve insanlık adına utanılacak bir durumdur.
Bu yargı bir topluluğa karşı sırf düşüncesinden ötürü yapılan bu imha hareketini, bu insanlık suçuna zamanaşımı uyguluyor.
Yargı uluslar arası sözleşmeleri ve AİHM kararlarını uygulamamakta böyle kararlı ise o zaman tüm suçlarda zaman aşımının kaldırılması da dahil olmak üzere başka seçenekleri niye tartışmıyoruz?
Zamanaşımı İngiltere’de olduğu gibi kaldırılmalıdır.
Biz bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Sivas katliamının bir insanlık suçu olarak tespiti ve tarihi bir karar verilmesi mümkünken, kabul edelim ki bu fırsat kaçırılmıştır.
Bakmayın siz sınıf arkadaşlarının süreç işliyor gibi yatıştırma amaçlı sözlerine!
**
Zamanaşımı süresinin 10 yılında iktidarda olan bu zihniyetin Sivas faillerine askerlik yaptırıp, evlendirdiği, ehliyet vererek koruyup kolladığı biliniyor.
Bu davanın sadece 5 faili değil, aslında 15 bin kişinin adının geçtiği bu toplu kıyıma ilişkin hakkında kesin hüküm bulunan sınırlı sayıda sanık için de bu karar bir rahatlama yaratmış, cüretlerine cüret katmıştır.
Aynı salıverilen Hizbullah sanıklarının da yakında zamanaşımından faydalanacağı gibi.
Bu sonuçla insanların adalete olan güveni kalmamıştır.”
**
Kaplan, kesinlikle haklı.
İster Alevi, ister Sünni, ister Laz, ister Çerkez, ister, ister Süryani, ister Ermeni olsun…
İnsanlık suçunun zamanaşımına uğratılması, Türk tarihine geçen kara bir lekedir…
Kocaeli ’den üç proje MARKA’dan destek alacak

Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerini kapsayan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA), 2012 Ocak-Şubat döneminde Teknik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeleri açıkladı. Kocaeli Ticaret Odası’nın Eğitime Ticari Bakış, İzmit Yelken Kulübü Spor Derneği’nin Bacalı ve Bacasız Fabrikaların Kıyısı Yelkenli, İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği de Kocaeli’nde yaşayan üniversite öğrencilerinin tüketim eğilimlerinin araştırılması projesiyle destek almaya hak kazandı.

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?

Uzman Psikolog Danışmanı Fatih Oğurlu tarafından bugün saat 15.30’da Akıl Oyunları Akademisi’nin Yenişehir Mahallesi Sümbül Sokak No:4 İzmit adresinde “Aile İçi İletişim Nasıl Olmalı?” konulu seminer verecek. Akıl Oyunları Akademisi yetkilileri anne ve babaları seminere davet etti.Kocaeli Kent Konseyi Şükran Hanım’ı unutmadı

Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Emine Cebeci ve yönetimi, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Yenidoğan Özel Eğitim Müdürü Nezahat Çini, Gölcük Çağlar Özel Eğitim Müdürü Ebru Çağlar, Türkiye Yardımsevenler Derneği Gölcük Şubesi, Darıca Bir Umut Derneği Başkanı Melek Arıkan, Met-Der Başkanı Nesrin Atar ve yardımcısı Vedat Girgin, Otizm Derneği Başkanı İlkin Kılıçarslan, Gölcük Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Bat ve Berrin Kurnaz, Eczacı Turan Dumlu, kuaför Gülten Doğan ve Afife Çağıltay’ın katkılarıyla Gölcük Devlet Hastanesi’nde yatmakta olan deprem engellisi Şükran Salas’ın nefes zorluğu çekmesi nedeniyle ihtiyaç duyduğu aspire makinesini hediye etti.Değirmendere’de yeni düzenleme

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Değirmendere ışıklarında köprülü kavşak çalışması yapıyor. Bölgedeki trafiğin rahatlaması için projelendirilen köprülü kavşak, trafik ışıklarının ortadan kalkmasıyla D-130 üzerindeki trafiği transit hale getirirken Değirmendere’ye giriş çıkışları da güvenli hale getirecek. Köprülü kavşak sayesinde Değirmendere’ye giriş-çıkışlar yan yollar ve alt geçişlerle sağlanacak. D-130’da seyreden araçlar kavşakta durmadan yolarına devam ederek zaman kaybı yaşamayacaklar.


Kandıra’nın geleceği konuşuldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sivil Toplum Merkezleri için yaptırdığı Fuar içindeki binada birbirinden önemli toplantılar gerçekleşiyor. Sivil toplum merkezinde geçtiğimiz gün Kandıra Beylerbeyliler Derneği, Kandıra Gıda Organize Sanayi Başkanı Hamit Eroğlu’nu konuk etti.
Toplantıda Kandıra’nın geleceği konuşuldu.
Toplantıya ev sahipliği yapan Beylerbeyliler Derneği Başkanı Ayhan Ayyıldız ve yönetiminin yanı sıra Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Erdoğan Alkan, Ahsen Okyar, Erdal Baykara, Orhan Can ve Günay Gülcü konuk olarak katıldı.
Başkan Hamit Eroğlu toplantıda Kandıra’ya yapılacak Gıda Organize Sanayi bölgesinin faydalarından ve yapacakları çalışmalar hakkında dernek yöneticilerine ve katılımcılara bilgi verdi. Ayrıca Beylerbeyliler Derneği’nin desteklerinden dolayı çok memnun kaldıklarını dile getirdi. Sivil toplum kuruluşlarında desteği ile yapacakları yatırımları daha da çok hızlandıracaklarını dile getirdi.


Doğan’dan Yalçın’a ziyaret

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın umrede olması nedeniyle başkanvekilliği görevini yürüten Kenan Yalçın’ı ziyaret edenler arasında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da yer aldı. Ziyarette AKP Derince İlçe Başkanı Ahmet Ark, Derince Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Balcı ve Adnan Pala da yer aldı.
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Derince’nin özellikle yeşil alanlarıyla göz kamaştırdığını belirtirken, Derince Belediye Başkanvekili Kenan Yalçın ise yaptığı değerlendirmede “Başkanımız Aziz Alemdar’ın gayretleriyle dört bir yanı yeşil alanlarla dolu Derince’de yaşıyoruz. İlçe genelinde yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmaları tüm hızıyla sürecek” dedi.

Erkan Bakıroğlu Umre’den döndü

AKP İzmit İlçe eski Başkanı Hüseyin Yusuf döneminde İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Erkan Bakıroğlu, daha sonra İl Gençlik Kollarında görev almıştı. Yaş sınırlamasından dolayı il gençlik kollarından ayrılan Bakıroğlu daha sonra ticarete atıldı. Derince İlçe eski Başkanı Sercan Pehlivan ile Er ajansı kurdu. 16 günlüğüne Umre’ye giden Erkan Bakıroğlu İzmit’e dönerek yeniden çalışmalarına başladı.


İzmit’te sıkı denetim

İzmit Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin bakkal ve marketlerdeki denetimleri aralıksız devam ediyor. Özellikle mahallelerdeki denetimlerde çok sayıda kullanma tarihi geçmiş ürünlere rastlanıyor. Zabıta ekiplerinin Gültepe ve Kadıköy Mahallelerinde 37 işyerinde yaptığı denetimde 9 işyerinde son kullanma tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşıldı. Gazlı içecekler başta olmak üzere kullanma tarihi geçmiş et, hazır çorba ve kuru gıda maddeleri tek tek toplanarak imha edildi. Zabıta Yetkilileri, özellikle kenar mahallelerdeki bakkal ve marketlerde kullanma tarihi geçmiş ürünlere rastlanıldığını bu konuda tüketicilerin daha duyarlın olması gerektiğini söylediler.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?


Farelerin 5. kattan düştüğü zaman bile,hiçbir zarar görmeden kurtulabildiğini,# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR