İzmit Belediyesi’nden tarihi çeşmeyle ilgili MHP’ye cevap: Çeşme Müzede

MAKALEYİ DİNLE

Bir dedektif gibi İzmit Belediyesi’nin icraatlarını izleyen ve elde ettiği bulguları kamuoyuyla paylaşan MHP Kocaeli İl Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nazif Tannur’un basında yer alan Sarıcalar Köy yolu üzerindeki tarihi eser niteliğindeki lahit kapağı, yalak ve küvetin fayansla kaplandığı yönündeki iddialarına İzmit Belediyesi’nden cevap verildi.

Çeşmenin müzeye kaldırıldığını söyleyen Belediye, “Biz tarihe verdiğimiz önemle anılan bir belediyeyiz” dedi.

 

Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Nazif Tannur’un iddialarının gerçekleri yansıtmadığı belirtilerek, “Sayın Nazif Tannur’un bahsetmiş olduğu lahit kapağı, Sarıcalar Köyüne yapılan mahalle gezisi esnasında tespit edilmiştir.

 

İddia edildiğinin aksine, lahit kapağının zamanında gerekli tedbirlerin alınmaması halinde telafisi güç ve imkansız sonuç doğurabileceği göz önünde bulundurularak, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 07.02.2012 tarih ve 25 sayılı ilke kararı doğrultusunda, 22.07.2014 tarihinde İzmit Belediyemizce Müze Müdürlüğü’ne nakledilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilmiştir.

 

Söz konusu lahit kapağı ile ilgili raporların hazırlanmasından sonra, Müze Müdürlüğü uzmanları denetiminde 10.10. 2014 tarihinde söz konusu eserler, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesine Belediyemiz tarafından nakledilmiştir.

 

Bankamatik üzerindeki düzenek ortalığı karıştırdı

Körfez Tütünçiftlik’te bir ATM’nin kart okuyucu kısmına düzenek kurulduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Duyarlı bir vatandaşın düzeneği fark etmesinin ardından polise haber vermesiyle başlayan süreç, bankanın “Düzeneği biz koyduk” demesine kadar devam etti.

Vatandaş tarafından fark edilen düzeneğin bankamatik dolandırıcıları tarafından konulduğu sanılıyordu. Olay yerine gelen polis bankanın genel müdürlüğüne ulaştı. Bankamatiğin devre dışı kalmasını sağladı. Ancak gerçek bu olaydan sonra ortaya çıktı. Düzenek banka tarafından yerleştirilmiş ve rutin bir işlemdi.

 

Kandıra tarihi bir kitapta toplanıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kandıra ilçemizdeki tarihi ve kültürel miraslarını ortaya çıkarmak amacıyla bir proje başlattı. Proje kapsamında yılsonuna kadar tarih ve folklor araştırmacıları (Halkbilimcileri) tarafından ilçenin tamamı köy köy, mahalle mahalle gezilip belirlendikten sonra bir kitapta derlenecek. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatıyla Ağustos ayında başlatılan proje Folklor Araştırmacıları Ali Aktaş ve Ezgi Yeşilyurt tarafından yürütülüyor.

 

Kartepe Pazarçayırı Mahallesinde su sorunu

Mahalle statüsüne alınan ve geçtiğimiz yıl su sayacı bağlanan Kartepe’nin Pazarçayırı Mahallesi’nde şimdi de su sıkıntısı çekiliyor. Mahallenin bir bölümünde yaşayanların musluklarından su akarken mahallenin üst kısmındaki evler susuz kalıyor.

Yaklaşık 15-20 gündür susuzluk çeken vatandaş bunun nedenini tarla sulamaları olduğunu söylüyor. İSU’ya başvurduklarını söyleyen mahalleli bir önlemin alınmadığını iddia ediyor. Mahallelinin bir diğer iddiası ise bazı tarla sahiplerinin tarlalarının çeşme suyuyla suladıkları yönünde. Bu mahalledeki abonelerin evlerine sayaç takılmış olmasına rağmen bir yıldır tek bir fatura kesilmemiş.

 

İlçe Başkanı Osman Badem’den yazarlara yönelik eleştiri

Ak Parti Körfez İlçe Başkanı Osman Badem sosyal paylaşım sitesinden yazar Ahmet Hakan’ı eleştirdi. 7 Haziran genel seçimleri sonrasında yaşanan terör olayları ve bununla birlikte başlayan koalisyon görüşmelerinde köşe yazarlarının tutumları her kesim tarafından eleştiri oklarına hedef oluyor. Ak Parti Körfez İlçe Başkanı Osman Badem kendi sosyal paylaşım sitesinden kaleme aldığı yazısında yazar Ahmet Hakan’ı eleştirdi. İşte Badem’in yazısı;

 

“Son günlerde gerek Paralel medyanın ve gerek ise Aydın Doğan medyasının kalemşorları başta Ahmet Hakan ve Ertuğrul Özkök gibi isimler olmak üzere, bir yandan koro halinde olası tekrar seçimde neticenin değişmeyeceğini hatta AK Parti’nin oylarının daha da düşeceğini dillendirirken, diğer yandan ise Ak Parti karşıtı tüm unsurlara güzellemeler düzerek seçimin yenilenmemesi için de tüm gayretleri ile mücadele ediyorlar.

 

AK Parti'nin oylarının düşüşe geçtiğini iddia eden ve böyle bir kamuoyu algısı oluşturmaya çalışan bu malum Ak Parti karşıtı güruh ve kalemşörleri de, kendi çalıştıkları şirketlere yaptırdıkları araştırmalarda kamuoyunun seçimin tekrarlanmasından yana olduğunu gayet açık gördükleri halde ülkeyi koalisyon kaosuna sürüklemeye çalışıyorlar. Ak Parti karşıtlığında seçim öncesi koalisyon oluşturan Paralel yapı, Doğan grubu, Sermayedarlar, HDP vs. kesim seçimlere gitmekten korkuyor. Çünkü seçimin hemen ertesinde başlayan ve sonraki süreçte yaşanan pişmanlıkları herkes görüyor. İşte tam burada, Ak Parti'nin oylarının düştüğünü iddia eden fakat öte yandan seçimler yenilenmesin diye gayretkarane mücadele eden malum güruhun ve onların vazifedarı Ahmet Hakan gibi sırnaşık kalemşorlarının söylemleri ile eylemleri arasında tezat bir durum ortaya çıkıyor. Şimdi sormazlar mı Ahmet Hakan efendiye "Sen ne zamandan beri Ak Partinin oylarının düşmesini kendine dert edindin de -aman ha seçime gitmeyin! diye ikaz etme ihtiyacı hissediyorsun?" diye... Ne kadar ilginç değil mi? Şimdi içinizden -Yemezler Ahmet Efendi dediğinizi duyar gibiyim.

 

TÜBİTAK Başkanı KSO’nun konuğu olacak

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ağustos ayı meclis toplantısı yarın saat 10.30’da yapılacak. 6 maddelik gündem ile toplanacak olan KSO meclisine konuşmacı olarak TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin davet edildi. Ergin KSO’daki sunumunda TÜBİTAK’ın çalışmaları ve araştırmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunacak.

 

Körfezli Eranıl, Mixed Martial Türkiye şampiyonu oldu

Kastamonu Küre Belediyesi tarafından bu yıl düzenlenen 5. Küre Kilim Festivali kapsamında gerçekleştirilen Türkçe adı Karma Dövüş Sanatları olan Mixed Martial Arts (MMA) 1. Lig yarışmalarında mücadele eden Kıvanç Eranıl, rakiplerini bir bir yenerek 56 kiloda Türkiye şampiyonu oldu. Dereceye giren Kıvanç Eranıl, daha önce elde ettiği Kick Boks şampiyonluklarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Bilindiği gibi MMA Sporu, diğer mücadele sporlarında kullanılan ve çok geniş mücadele teknikleri içeren, tam temas mücadele sporudur. Kurallar, sporcuların yerde veya ayakta iken birbirlerine hücum etmelerine ve sarılarak mücadele etmelerine izin vermektedir. Eranıl, hedefinin milli takım olduğunu söyledi. Eranıl’a üç kulüpten teklif geldiği de bildirildi.

 

Otobüs ve piknik alanında unutulan eşyalar arasında bebek arabası bile var

Toplu taşıma araçlarında ya da mesire, piknik alanlarında unuttuğunuz eşyalardan ümidi kesmeyin. Belediye otobüslerinde ve mesire alanlarından unuttuğunuz eşyalar zabıta ekipleri tarafından emanette tutuluyor. Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı’nda kayıt altına alınan kayıp eşyalar, Alo Zabıta 153 ve 331 65 89 numaralı telefonlardan sorgulanabiliyor. Unutulan eşyalar arasında nüfus cüzdanları, ehliyet, kredi kartları, gözlük, araç ve ev anahtarları, ayakkabı, cep telefonları ve para çoğunlukta olurken alyans, ziynet eşyaları hatta fotoğraf makinesi ayaklığı bile unutulabiliyor.

Bu kadar mı?  

Hayır tabi ki.

Unutkan bir toplum olduğumuzu da unutmayalım. Vatandaş basket topu, bisiklet hatta bebek arabası bile unutuyormuş. Çok merak ediyorum, bebek arabasıyla bindiğiniz otobüsten indiğinizde o arabanın otobüste unuttuğunuzu nasıl fark etmiyorsunuz.

Neyse ki unutulanlar arasında şimdilik bebek yok.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR