MARSİAD’ın “Gezi”ye bakış açısı çok yanlış!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, önceki gün Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığına seçilen Suca Omurca’yı ziyaret etti.

Omurca’ya yeni görevinde başarılar diledi.

Sık sık sivri çıkışlarıyla dikkat çeken Odabaş, bakınız Omurca’ya neler söyledi;

“Halkımız artık siyasetçilere fazla güvenmiyor.

Çünkü siyaset halkımızın gözünde “rant” aracı olarak görünüyor.

Eskiden Sivil Toplum, anarşist bir yapı olarak görünüyordu, yakan yıkan gibi…

Fakat son yıllarda bu ortadan kalkmaya başladı.

Gezi olaylarında polisin sert tutumu nedeni ile bazı olaylar oldu ise de genelde sivil toplumun olması gereken düzeye çekildiğine inanıyorum.

**

Eskiden sivil toplumun bir ideali vardı. SAĞCISI DA SOLCUSU da ayrı söylemlerde olsa da hepsi ülkenin ve halkın bütünlüğünü, ekonomik ve sosyal adaleti ve hakça bölüşümü, toplumun refah ve mutluluğunu savunuyordu. 12 Eylül’den sonra bu idealizmin ruhunu öldürdüler.

Hepimiz ayrı ayrı yerlerde kaldık siyasetçiler bunu siyasi çıkarlarına iyi kullanıyorlar.

Rakipsiz ve muhalefetsiz şekilde ülkenin kaynaklarını heba ediyorlar.

**

Artık ortak paydalarda bir araya gelmeliyiz. Kocaeli’de Kocaeli Küçük Millet Meclis ve Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu olarak tüm STK’yı kucaklayan bir yapı var. Sizi her iki yapının içinde aktif çakışmaya davet ediyorum. Birbirimize ülke ve halkımızın meselelerine birlikte sahip çıkalım istiyorum” dedi

**

Odabaş’ı dinleyen Omurca’da şunları söyledi; Anlattıklarınıza aynen katılıyorum. Teklifinizi yönetim kurulumuza götüreceğim. İnşallah olumlu karar çıkmasını ümit ederim. Bizde tek başına karar alınmaz. Çeşitli görüşte olan arkadaşlarımızın görüşlerini alarak karar alıyoruz. Sonucu kısa zamanda size bildireceğim ”dedi

**

Odabaş ve Omurca’nın görüşleri böyle…

Omurca, Odabaş’a katılabilir…

Ama ben Gezi olaylarıyla ilgili söylemlerine katılmıyorum.

Ne diyor Odabaş, Gezi olaylarında polisin sert tutumu nedeni ile bazı olaylar oldu ise de genelde sivil toplumun olması gereken düzeye çekildiğine inanıyorum.”

**

Bu görüş, Odabaş’ın yaptığı açıklamalarla çelişiyor.

Gezi olaylarını bir özgürlük hareketi olarak görmek lazım.

Toplumun olması gereken düzey, polisin dizayn ettiği bir düzey olmamalı…

 

İlker Ergin, herkes

için adalet diyor

 

Hak ve Eşitlik Partisi İl Başkanı İlker Ergin, "Herkes için adalet, adalet için avukat temel haktır” diyerek Avukatlar Güne ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “ Ülkemizdeki sivil insiyatiflerin, demokrasinin önüne çıktığını bilmekte ve kaygıyla izlemekteyiz. Unutmayalım ki, bağımsız savunmanın var olmadığı yerde adaletten söz edilemez.  Ancak, yasalarla getirilen kazanımların karar ve fiili uygulamalar ile törpülenerek körletildiği, savunmanın gittikçe güçsüzleştirildiği bir ortamda, adalet terazisinin dengelenmesi hususunda önderlik edeceklerini umut ederek tüm avukatlarımızın Dünya Avukatlar Günü’ nü kutlarız”. Ergin’in açıklaması böyle. Ama Türkiye’de şu sıralar adaletten bahsetmek biraz iyimserlik olur. Adalet, yukarıdakiler için yok, adalet alttakiler için var.

 

 

“Dilovası sahipsiz değil”

 

CHP Dilovası İlçe Başkanı İsmail Kaya, AKP’nin seçimi kazanmadığını, aldığını söyledi. Meclis üyelerinin mazbata alım törenine katılan Kaya, “Dilovası sahipsiz değildir. Örneğin, daha önce nasıl Dilovası’nın havası, çevresi ve sorunları için kefen giyip yol kestiysek, bundan sonra da halk için her çeşit yasal mücadelemizi yapacağız. Son söz olarak, Dilovası’ndaki ayak oyunlarını, sandığa karşı yapılan hileleri kınıyorum. Mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz”dedi.

 

Köşker’e hayırlı olsun

Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, yerel seçimlerde ikinci dönem belediye başkanlığına seçilen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i makamında ziyarete ederek kutladı. Köşker,“ İlçemizde bundan önce olduğu gibi önümüzdeki dönemde de tüm kurumlarımızla uyum ve işbirliği içerisinde halkımıza hizmet edeceğiz. Gebze’miz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ziyaret, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. 

 

AKP’li Zeki Aygün’den

başkan ziyaretleri…

 

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün,  küçük bir kalp ritmi bozukluğu sonrasında hastanede tedavi gördü ve seçim çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. Seçimde birçok yeri ziyaret edip oy isteyen Aygün, AKP’nin 13-0’lık zaferinden sonra büyük keyif yaşadı. Aygün önceki gün mazbatalarını alıp göreve başlayan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’yi, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ı ve Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’u makamında ziyaret ederek başarılar diledi.

 

 

Çamçukurlular

Yıldırım’ı unutmadı

 

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın,  30 Mart yerel seçimlerinde yeniden Belediye Başkanı seçilmesi sebebiyle makamı boş durmuyor. Çamçukur Köyü Muhtarlığına seçilen Recep Vonal da Yıldırım’ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yıldırım da Çamçukur köyü muhtarlığa seçilen Recep Vonal ve ekibini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR