Karamürsel’in Kurtuluşu mu?

MAKALEYİ DİNLE

Minibüste yan yana oturan bayanlardan yaşlısı diğerine “……. Ferhat Göçer geliyormuş” dedi
Arkadaşı:
-Neden ?
Diye sordu.
Yaşlı bayan:
-Bilmem, afiş asmışlar, Karamürsel’in Kurtuluş Bayramı mı ne, varmış (!)
-Pek severim Ferhat’ı, dinlemeye gideriz di mi?
-Ne zamanmış?
- 4 ünde, pazartesi akşamı !
………………
Yarın 4 Temmuz,
Karamürsel’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılı..
Ama, Karamürsel’de yaşayanlar Karamürsel’in Kurtuluşundan bi haberler!
Doksan yıldır yapılan Karamürsel’in Kurtuluş Bayramları, her geçen yıl biraz daha heyecansız kutlamalarla devam ediyor.
Her geçen yıl bir önceki Kurtuluş Bayramı etkinliğini aratır oldu.
Her yıl takvimler 4 Temmuz’u gösterdiğinde tarihe düşen “Kurtuluş” günleri arasında yer alan Karamürsel’in Kurtuluşu, aralıksız 90 yıldır düzenlenmekte.
Bu kutlamaların son 35 yılına tanık olan biri olarak, Karamürsel’in Kurtuluş Bayramının her yıl bir önceki yıl kutlamasını aratır olduğunu üzülerek söylemek zorundayım.
Karamürsel’de, Karamürsel’in Kurtuluş Bayramı denince akla o gün Belediyenin düzenlediği “eğlence”
Ve de o eğlence için getirilecek ses sanatçısının “kim” olacağı gelir.
Kurtuluş, Karamürselli için 4 Temmuz’da İlhan Çınar alanında akşam sahne alacak Popçu-şarkıcı-türkücü sanatçıyı, kuruyemişçiden alınan ay çekirdeğini çitleterek dinlemekten öte gitmiyor.
Tıpkı minibüsteki Ferhat Göçer hayranları gibi!
Karamürsel’in nasıl kimler tarafından kurtarıldığını, kaç Karamürsellinin nasıl kurşuna dizildiğini,Karamürsel meydanında kurulan idam sehpalarında idam edildiklerinden habersiz, o günleri yaşayan ve hayatını kaybetmiş kişilerin yakınlarından “temassız” hatta sahildeki anıtta şehit olmuşların isimlerini bile okuma zahmetine katlanmayanların kutladığı işte öyle bir Kurtuluş bayramını yarın kutlayacağız.
Hatırladığım kadarı ile 35 yıl önceki Karamürsel’in Kurtuluş Bayramı kutlamaları çok daha heyecanlı, çok daha titizlik içinde o günleri temsili görüntülerle yaşatırdı.
Beyaz atı üzerinde EFE kıyafetleri içinde tüm heybeti ile kasap EFE KAZIM Karamürsel caddelerinde, sokaklarında dörtnala atını sürerdi. Sakallarına akar düşmüş MİLİS kuvvetleri ellerinde silahları 4 Temmuzda düşmanı Karamürsel’den kovalar, gösteriler yapardı.
Şimdi tüm bu görüntüler yok oldu.
Karamürsel’in kurtuluşu dendi mi sadece akla o gün İlhan Çınar alanına gelecek, sahneye çıkacak şarkıcı geliyor!
Karamürsel’in kurtuluşuna şahitlik etmiş, Yunanlıların top atışlarına hedef olmuş ve o günleri bize anlatmak istercesine hala yarısı ayakta kalan tarihi “Baca”yı bile bir kenarda unutmuş, o tarihlerde “postane” olarak hizmet veren tarihi yapıları ortadan kaldırmış, tarihine sırtını dönmüş, geçmişini hatırlamak istemeyen bir topluluk olarak takvimde yazılı olduğu için “Karamürsel’in kurtuluşu’nu” kutlayacağız.
Kutlamaya önce mecburi olarak ilçe protokolü katılacak, (Halktan bir elin parmakları kadar belki katılan olur) Kaymakam-Belediye Başkanı-Emniyet Müdürü birbirlerini ziyaret edecek ve akşam, Karamürselliler İlhan Çınar alanında Ferhat Göçeri dinleyerek “Kurtuluş” Bayramlarını kutlamış olacak.
Kurtuluş Bayramı kutlama afişlerinin bile artık “fotokopi” olarak hazırlandığı 4 Temmuz Kurtuluş “Bayramı”
o günleri temsili sahnelerle yaşatacak,Karamürsel’in kurtuluşu için canını verenlerin hayattaki kalanlarının “şeref” misafiri olarak davet edilip Karamürsellilere tanıtıldığı, meydanlarda kurulan idam sehpaları, yakılan yıkılan dükkan, işyerleri, kurşuna dizilmek için götürülen Karamürsellileri görüntüleri ile Karamürsel’de yaşayanlara anlatılmalı, insanların üzerinde yaşadığı toprak Karamürsel’in nasıl kurtarıldığı, (Çanakkale misali) temsili gösterilerle bir kez daha halka yaşatılarak mı, yoksa minibüsteki bayanların dedikleri gibi “ Karamürsel’in Kurtuluşu mu” gibi mi kutlanmalı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR