Kendi milletini aşağılayan Erdoğan’a Yahudi Rafael Sadi’den ders…

MAKALEYİ DİNLE

“Biz Türk milliyetçiliğini de, Kürt milliyetçiliğini de reddediyoruz. Biz her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış bir iktidarız!”
Mardin’de söylenmiş bu sözler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “milliyetçilik” konusunda geldiği son nokta…
“Türk yok, Türkiyeli var” gibi sözlerle “Türklük” bilincini yok etmek isteyen Erdoğan, sonunda kendi milletini aşağıladı, kendi deyimiyle “ayakları altına” aldı.
Bilmem, başka örneği var mı?
Dünyada kendi milletinin adını ağzına almayan, bunu Anayasa’dan dahi çıkarmaya çalışan bir başbakan ben bilmiyorum, siz biliyorsanız bana söyleyin!
Bu nasıl söylem?
Bu nasıl kin, nasıl nefret?
Varlık nedenimiz olan, gurur duyduğumuz “Türklük”, şimdi ayaklar altında!
Siz hiç…
“Biz İngiliz milliyetçiliğini ayaklar altına alıyoruz” diyen bir İngiliz Başbakanı…
“Fransız milliyetçiliğini ayaklar altına alıyoruz” diyen bir Fransız Başkanı…
Ne bileyim…
“Alman milliyetçiliğini reddediyoruz” diyen bir Alman Başbakanı düşünebiliyor musunuz?
Veya Obama çıkıp, “Biz Amerikan milliyetçiliğini ayaklar altına alıyoruz” diyebilir mi?
Diyemez…
Tam tersine, onlar kendi milletleriyle gurur duyuyorlar.
Bizdeki gibi aşağılamıyorlar…
*********
Şimdi size Yahudi kökenli bir Türk vatandaşı olan Rafael Sadi’nin, “Türklük” ve “Türkiyelilik” konusundaki görüşlerini anlatacağım.
İyi okuyun, Rafael Sadi, bakın Başbakan Erdoğan’a nasıl ders veriyor!
“Türk ve Türkiyeli kavramlarının ortalıkta dolaşması kesinlikle gizli bir bölücülük... İlginç ve güzel bir mozaik olan Türkiye'nin yapısını kökünden sarsmaya dengeleri alt üst etmeye sebebiyet verebilecek bir durumla karşı karşıyayız gibi geliyor bana.
Ben ecdadı 1492 yılında İspanya'daki engizisyondan kaçıp Osmanlı Türkiye’since kucak açılmış ve kabul edilmiş, Yahudi dinine mensup bir Türk vatandaşıyım.
1955 yılında doğup 1961 yılında ilkokul 1.sınıfına girdiğim günden itibaren "Türküm doğruyum çalışkanım" tümceleri ile beynime benim Türk olduğum kazıldı.
Bayrağım ve milli marşımın ne olduğu öğretildi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kurucusu Atatürk'ün söylediği "Ne mutlu Türküm diyene" sözünü okul duvarında, kitabında ve her türlü malzemenin üzerinde öğrenerek bilinçlendirilerek büyüdüm.
Şimdilerde birileri kalkacak ve bana "Yok kardeşim, sen Oğuz ve Kayı boylarından, Orta Asya'dan gelmediğin için Türk değil Türkiyelisin" diyecek ve ben de "Ha, peki haklısınız diyeceğim".
Hadi canım sen de...
Ne olacak benim 50 yıllık eğitimim, öğrenimim. Ne olacak 32 yaşına gelmiş oğluma, 29 yaşına gelmiş kızıma verdiğim Türk eğitimi kimliği, şimdi kalkıp kendilerine "kusura bakmayın çocuklar, biz Türk değilmişiz, sadece Türkiyeli’ymişiz" mi diyeceğim?
Bunun adına milleti bölmek, halkı parçalamak denmez mi?
Kimse bana üst kimlik, alt kimlik hikâyeleri anlatmasın. Her birimiz bu ülkede ne olduğumuzu biliyoruz.
Dinlerimiz, ırksal veya yöresel farklılıklarımız olabilir ve bu hiç bir zaman bizleri rahatsız etmedi.
Şimdi ne oldu da birden bire azınlık sayılacakmışım? Benim atalarım kendilerine özel haklar verebilecek azınlık statüsünü Lozan anlaşmasında bile kabul etmemişler. "Biz Türk vatandaşıyız" deyip azınlık haklarını ret etmişlerdir.
Lütfen dikkat edelim. Birileri Türkiye ile oynamak istiyor. Yarın öbür gün bakacaklar ve "Eee bakın, sizinin tamamınız Türk değilmiş. 70 milyon Türk'ten şu kadarı Kürt, şu kadarı Alevi, şu kadarı Süryani, şu kadar Keldani, bu kadarı Laz, öbürleri Yahudi, bilmem ne kadar Ermeni, kala kala 1 milyon Türk kaldı. Bu kadar Türk için de bu kadar 777 bin kilometre kare arazi fazla. Gelin şunu efendi efendi paylaşın" diyecekler. Ne olacak o zaman?
Gözümüzü 4 değil 24 açsak yetmez, bu iş yanık kokuyor.
Sizi bilmem, bana Türk değil de Türkiyeli denmesi beni rahatsız eder.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR