Ne olacak öğretmenin hali?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 24 Kasım…

Öğretmenler Günü…

Öğretmenlerimizin sıkıntısını çok güzel anlatan makaleye geçmeden önce, size Öğretmenler Günü’nün tarihçesi hakkında bilgi vermek istiyorum.

**

“Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur- yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

**

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri ( 24 Kasım Öğretmenler Günü ) olarak kutlanmaktadır.

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO

tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.”

**

ÖĞRETMENLERİMİZİN HALİ?

(www.mebpersonel.com yazarı Eda Evran, öğretmenlerle ilgili güzel bir makale yazdı. Bu makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

880 bin +… öğretmeni olan bir ülkede bütün öğretmenlerin aynı anda gönlünü yapmak imkansıza eş değer hale geldi ne yazık ki.

Bir kere ben hiçbir öğretmenin maaşından memnun olduğunu duymadım. Öğretmen evliyse ve eşi de çalışıyorsa hadi bir nebze nefes alır. Ya eşi çalışmayan ve çocukları da olan üstelik merkezi bir yerde kirada oturan öğretmen ne yapsın?

**

Sınıf öğretmenleri 4+4+4 ten , doğuda çakılı kalmaktan , branş öğretmenlerinin bazıları ek derslerinin düşüklüğünden, YİBO’ lardaki öğrenci sorumluluklarından, öğretmen adayları atanamamaktan, bazıları rotasyonun kalkmasından bazıları bunun lafının dahi edilmesinden, doğuda görev yapanlar ufku görememekten, batıdakiler sınıfların kalabalık olmasından, eş durumu öğrenim durumu, sağlık durumu mağduriyetlerini de unutmayalım… Çok şikayetleri var öğretmenlerin haklı olarak…

** 

Öğretmen, 5 aylık bebeğini bırakıp görev yerine gidiyor: omuzlar çökük, baş yerde mutsuz, umutsuz…  Bir diğeri bakıma muhtaç yakınını bırakıyor; göreve başlıyor gönülsüz…  Bir başka öğretmen de yüksek lisans için sınava giriyor, ‘ yok olmaz’ diyorlar ‘ bulunduğun yerde yapacaksın öğrenimini’ ... Öğretmen gidiyor merkezdeki üniversiteye. Araştırıyor , sorup soruşturuyor: İstediği bölüm şöyle dursun görev yaptığı memlekette eğitim fakültesi bile bulunmuyor. O da köyüne geri dönüyor. Vazgeçiyor, talihsiz.

**

Oysaki ne diyor T.C. Anayasası 42. Madde

II. Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi

Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez…

10 gün önce bir e-posta geldi, iletiyi aynen aktarıyorum:

Milli Eğitim Bakanlığımız biz öğretmenlerin eğitim görme hakkını elimizden alıyor.Çok tartışılan Öğretmen Öğrenim özrü atamalarının yapılabilmesi ve öğretmenlerin eğitimlerine devam edebilmeleri için şöyle bir çözüm önerimiz var siz dile getirebilir misiniz: Zorunlu hizmetini yapanlar tayin edilsin, zorunlu hizmetini tamamlamayanlar ise geri dönüp zorunlu hizmetini tamamlama kaydı şartıyla tayin edilsinler.

**

Öğretmen arkadaşımızın çözüm önerisi sunması güzel fakat yakın zamanda bir sendikanın yaptığı ankete katılanların yüzde 68,3'ü öğretmenlere rotasyon getirilmemesi gerektiğini düşünüyor. Rotasyon getirilmesini isteyenlerin yüzde 45,8'i ise uzun süre aynı okulda görev yapan öğretmenlerin verimliliğinin azaldığını söylüyor.

**

Öyle bir sistem gelmeli ki eğitim camiasından hiçbir eğitimci mağdur olmamalı. İşte bu sistemi iletişim profesörü sayın bakanımız Nabi AVCI Hoca’ dan bekliyoruz.

 

Özdilek Alışveriş Merkezi öğretmenlerimizi unutmadı

Özdilek Alışveriş Merkezi 24 Kasım Öğretmenler gününde eğitimci kartları ile gelen tüm öğretmenlere havlu hediye edecek. 24 Kasım Öğretmenler günü hem öğrencileri hem de öğretmenleri tatlı bir heyecan sardığı günlerden biri. Öğrenciler anne ve babalarından sonra kendileri için en önemli insanın bu özel gününü en güzel şekilde kutlamak için hazırlıklar yaparken, öğretmenler ise yetiştirdikleri öğrenciler tarafından hatırlanmanın mutluluğunu yaşayacak. Öğretmenlere ülke olarak çok büyük borcumuz vardır. Çünkü öğretmenlerimiz bize saygı, sevgi, eğitim, temizlik, ahlak, öğretmeye çalışır. Özdilek Alışveriş Merkezi tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, öğretmenlerimize sonsuz saygı ve sevgi duymalıyız diyor.

 

 

Bisiklet yollarına dubalı önlem

İzmit Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kentin değişik yerlerinde trafik düzenleme çalışmaları yapılıyor. Özellikle Yahya Kaptan bölgende bisiklet yollarına dubalı önlem alınıyor. İlgililer, sürücülerden bisiklet yollarını kullanmamalarını ve buralara park etmemelerini de istediler. Bilindiği gibi özellikle kent merkezinde bisiklet yollarını işgal eden araçlar çekilip sürücüleri hakkında da yasal işlem yapılıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR