Ziraat Odası’nda gözler Yargıtay’da!

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu, geçtiğimiz hafta basın toplantısı düzenleyerek Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla “beraat” ettiğini açıklamıştı... Turoğlu, basın toplantısında bu kararın ardından kendisine iftira atanlara “etek” giymelerini, etek paraları yoksa kendilerine etek alabileceğini söylemişti. Turoğlu’nun bu etek açılımıyla ilgili bir yazı yazmış ve bu söylemden dolayı Turoğlu’nu eleştirmiştim. Turoğlu, önceki gün beni aradı ve eleştirinin dozunu biraz kaçırdığını “itiraf” etti. Turoğlu, ayrıca 4 yıl boyunca çok sıkıntı çektiğini, ailesinin de bu sıkıntıdan nasibini aldığını, kamuoyunda sanki suçlu imiş gibi muamele gördüğünü, mahkeme kararıyla rahatladığını söyledi. Turoğlu, ayrıca genel merkezi de sert bir dille eleştirerek, önünü kesmekle suçladı…
***
Önceki gün Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden “Mehmet Efe” adında bir kişi beni aradı. Turoğlu’na cevap veren bir mail göndereceğini söyledi. Ben de tamam dedim. Türkiye Ziraat Oralarını Birliği Hukuk Müşavirliği’nin bu açıklamasını, onların “cevap” hakkı olarak değerlendirip, sizlerle paylaşmak istiyorum;
“Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Şinasi Turoğlu’nun Kocaeli mahalli basınında çıkan ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Birlik Genel Başkanının şahsını hedef alan basın açıklaması ile ilgili aşağıdaki hususların açıklanmasında zaruret görülmüştür:
1-Şinasi Turoğlu’nun yargı kararı ile aklandığını iddia ettiği olayda; Birlik Müfettişlerince Kocaeli Ziraat Odasında yapılan inceleme sonucu düzenlenen Kanuni Soruşturma Raporu ile Şinasi Turoğlu’nun başkanlığındaki oda yönetiminin 37.076 TL, 63.500 TL ve 16.720 TL olmak üzere üç ayrı zimmet ve görevi kötüye kullanma fiili tespit edilmiştir. Söz konusu raporun Kocaeli C.Başsavcılığına gönderilmesi üzerine Başsavcılığın 2008/6845 Esas sayılı soruşturma dosyası ile yaptığı hazırlık soruşturması başlatılmıştır. Hazırlık soruşturması sırasında dosya Ankara Nöbetçi C.Savcılığı aracılığı ile iki Sayıştay Emekli Uzman Denetçisi ve bir emekli Başmüfettişten oluşan üç kişilik bilirkişi heyetine tevdi edilerek bir rapor alınmıştır. Bilirkişiler düzenleyip C.Savcılığına teslim ettikleri 25.01.2008 tarihli raporlarında netice itibariyle; Şinasi Turoğlu’nun zimmet ve görevi kötüye kullanma suçunu işlediği ve toplam zimmet miktarının 82.376,66 TL olduğunu belirterek müfettiş raporlarının doğruluğunu teyit etmişlerdir.
Kocaeli C.Başsavcılığınca hazırlık soruşturmasının bu şekilde tamamlanması üzerine, 12.11.2008 tarih ve 2008/ 504 numaralı iddianame ile Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesinde Şinasi Turoğlu hakkında zincirleme olarak zimmet suçlaması ile dava açılmıştır.
Yapılan yargılama sonunda, Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesince de dosya bilirkişiye tevdi olunmuş, yine üç kişilik uzman bilirkişi marifetiyle hazırlanan üçüncü bir rapor ile Şinasi Turoğlu’nun zimmetine para geçirmediği sonucuna varıldığı belirtilmiştir.
Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi dosyada mevcut üç rapordan Şinasi Turoğlu’nun lehine olan üçüncü raporu esas alarak 12.07.2011 tarih ve Esas No:2008/381, Karar No:2011/298 sayılı beraat kararını vermiştir.
Söz konusu beraat kararı tarafımızdan temyiz olunmuş ve halen dosya Yargıtay’da temyiz incelemesi aşamasındadır. Dolayısıyla, yargı süreci devam etmekte olup, Şinasi Turoğlu hakkında kesinleşmiş bir beraat kararı yoktur.
2-Şinasi Turoğlu hakkında zincirleme olarak zimmet suçundan dava TZOB Genel Başkanı tarafından değil Kocaeli C.Başsavcısı tarafından açılmıştır.
3-Şinasi Turoğlu’nun basın açıklamasındaki Genel Merkeze seçilmesinin engellendiği şeklindeki iddiaları da hukuken geçerli değildir. Zira TZOB Genel Merkez Yönetimine seçilebilmek için öncelikle ve mevzuat gereği İl Delegesi seçilme zorunluluğu bulunmaktadır. Sayın Turoğlu iki dönemdir (2007 ve 2011) kendi bölgesinden İl delegesi dahi seçilememiştir. Bu nedenle Birlik Genel Kuruluna katılma hakkını dahi elde edememiş iken Ankara’ya delege olarak gitmesinin engellendiği ve mevcut TZOB yönetiminin kendilerine rakip gördüğü iddiası asılsız bir beyandan ibarettir.
4-Üreticilerin kendilerine güvendiği, TZOB Yönetiminin ise kentin her alanında ziraatın gelişmesi için yaptıkları çalışmalara destek vermediği iddiası ise hiçbir maddi delili olmayan soyut bir iddiadan ibrettir.”
***
Genel merkezin açıklamasını okudunuz… Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi Şinasi Turoğlu’nu “suçsuz” buldu ve “beratına” karar verdi.
Genel Merkez, Kocaeli 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararırı “temyize” götürüyor…
Bakalım “temyizden” nasıl bir “sonuç” çıkacak?
Yargıtay kararı onaylarsa, son nokta konacak… Kararı geri gönderirse, o zaman her şey sil baştan başlar… Yani anlayacağınız, bu tartışma epeyce devam edecek…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR