AK Parti için bir zorunluluk

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de 73 milletvekili aday adayı var. Elbette bütün bu isimler kendi çaplarında bir değer. Sorsanız hepsi de görevi layığı ile yerine getireceklerini söylerler. Haklı da olabilirler aslında. Neticede bu onların bir görüşüdür. Kendilerine olan güvenidir.

Fakat dikkat edilmesi gereken başka bir nokta var. Meseleye başka bir açıdan bakmak lazım bence. Çünkü altın da değerli bir mücevherdir. Ancak ayar farklılıkları vardır. 14 ayar da olur, 24 ayar da. Aday adayları değerlendirilirken mutlaka bu düşünce dikkate alınmalıdır.

Bu açıdan bakıldığında sosyal bir konuyu gündeme getirmek anlamında yinelemek arzusunu taşıyorum.

Bakın, bir kere şunu açıkyüreklilikle söyleyebiliyorum ki, Kocaeli’deki seçmen profilinin özellikle iktidar tarafından farklı ve özel bir beklentisi var. Bu şehirde yaşayan doğulu ve Kürt kökenli vatandaşların bu seçim sürecinde çok ciddi manada bir temsiliyet talebi var. Bu bana kalırsa dikkate alınması gereken, dahası uygulamanın getirileri düşünüldüğünde zorunlu olan bir durumdur.

Şurası açık bir şekilde ortadadır. AK Parti kurulduğu tarihten bu yana en zorlu ve kritik bir seçime girmeye hazırlanıyor. Bu seçimi, 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinden farklı kılan özel bir durum var. AK Parti, lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’sız ilk kez böyle bir seçime giriyor.

Üstelik önlerine konulmuş olan 400 milletvekili ve sonrasındaki Başkanlık Sistemi hedefi de 2015 seçimlerinin ciddiyetini daha da ileri seviyeye götürüyor.

Kısacası işin nihayetinde AK Parti’ye 7 Haziran’da en çok lazım olan şey ‘oy’dur. Seçmenin pozitif yaklaşımıdır. Haliyle bunun sağlanabilmesi için de iktidar partisinin bazı stratejik adaylıklara önem vermesi gerekmektedir.

Bu açıdan bakıldığında benim şehir genelindeki gezilerim sırasında karşılaştığım genel tabloda AK Parti’nin sıralamasının manzaralı bir bölümünden doğulu ve Kürt bir adaya yer vermesinin gerekli olduğuna şahit oldum. Bunu açıkyüreklilikle ifade edebiliyorum.

Kürtçe’den başka dil bilmeyen, yaşam mücadelesi içinde bir rüzgarın Kocaeli’ye savurduğu bu insanların dertleri ile dertlenmek önemlidir. Bunun için de onların dilinden ve haliyetinden anlayacak bir ismin listede yer almasının gereklilikten öte bir durum olduğunu düşünüyorum.

Bu isim belirlenirken de kriterler olacaktır. Bu aday mutlaka toplumda karşılık bulacak bir isim olmalıdır. Yoksa millette karşılığı olmadığı halde, sadece Kürt olduğu için bir kişi listeye yazılırsa, bu durumun geri tepmesi de olur. Çünkü bu konudaki seçmen yapısı tercih edilecek olan isimde kendisinden bir şeyler bulmak, görmek ister. Bu da doğal olarak bir hak ve beklentidir.

Aksi bir durumda ise Kürt bile olsa, doğulu seçmen yapısı, selam vermediği ya da almadığı kişilere oy vermez. Bu açıdan bakıldığında partilerin kaygan bir zeminde siyaset yaptıklarını söyleyebiliyoruz. Bütün bu durum ve tespitler bana kalırsa dikkate alınmalıdır.

Ayrıca AK Partili dostlarım, böyle bir adayı da öyle çok uzaklarda aramasınlar. Çevrelerine bakarlarsa, teşkilatlarına bugüne kadar hizmette geri kalmamış, liderlerine bağlı, potansiyel sahibi, geçmişinde yaptıkları ile örnek denilebilecek isim sayısı öyle fazla değildir. STK temayülü ve doğulu nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yapılacak olan anket çalışmaları da parti yöneticilerinin karar vermesini kolaylaştıracaktır.

Fakat buna rağmen ‘Biz her şeyi biliriz’ edası ile bir tercih yapılırsa ve ‘Ne de olsa…’ diye düşünülürse, bunun vebali de gerçekten büyük olur…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR