Yanlış hesap Bağdat’tan değil, Bakan Avcı’dan geri döndü!

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel İmam Hatip Lisesi’nin isim değişikliği,

“Bağdat’tan” değil, ama
Cumhurbaşkanlığının müdahalesi ile,
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan geri döndü…
Bundan 2 hafta önce gazetemizde manşetten verilen haber;
“Bakandan arkadaşına okul ismi kıyağı”
Başlıklı haberin yayımından 5 saat sonra,
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı;
“O isimden vazgeçiyoruz!“
Dedi ve kararını Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü’ne,
“Talimatla” bildirdi.
Karamürsel’de yoğun tepkilere neden olan “İmam Hatip Lisesi isminin”
Değişikliğinde,
Kazananı,
Karamürselli “bağışçı”  olurken olayda “taraf” olmaya özenen bazıları ise kaybetti.
Devletin Milli Eğitim Bakanı’nın;
Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü’nü telefonla arayarak,
“-O isimden vazgeçiyoruz. Hemen Karamürsel’e gidin, aileyi ziyaret edin ve gönüllerini alın”
Diye talimat vermesine neden olay neydi?
39 yıl önce Karamürsel’de Hacı Lütfü Hıncal tarafından arsası  “İmam Hatip Okulu” yapılması için bağışlanan arsanın üzerine yapılan ve açıldığından bu güne kadar ismi” Karamürsel İmam Hatip Lisesi” olan okulun ismi geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından , “Mustafa Yazgan İmam Hatip Lisesi” olarak değiştirilmişti.
İsim değişikliğine ilk itiraz okulun arsasını bağışlayan merhum Hacı Lütfü’nün varislerinden kızı tarafından Karamürsel Kaymakamlığı’na yapıldı.
Kaymakamlık itiraz dilekçesine olumlu cevap vermeyince Hacı Lütfü’nün varisi kızı durumu dilekçe ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.
Olay bundan sonra hızla gelişti. Cumhurbaşkanı’nın konuyu incelenmek ve taraflara acilen cevap verilmesi isteği ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Kocaeli Valiliği’ne 1 hafta gibi kısa sürede havale etmesinden sonra,
Kocaeli Valiliği’nde acilen toplanan Milli Eğitim Komisyonu’nda, çok önemli bir hata yapıldığı ortaya çıktı. Vatandaşın “bağış ve hibe, vakfetme” gibi katkısı ile yapılmış okullara isim verme önceliğinin bağış sahiplerine olacağı gerçeği vardı.
Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden “Mustafa Yazgan” ismini onaylatın acilen bize gönderin, demişti.
Bu yüzden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Valiliği “Bakan” emri diye sorup soruşturmadan Valilikten isme ONAY alıp Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmuştu.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu:
Cumhurbaşkanlığının konuyu incelenmek üzere ilgili kurumlara göndermesi ile yapılan çalışmalar, Karamürsel’deki tepki, gazetemizin yayını başta Kocaeli AKP milletvekillerini, Bakan Fikri Işık ve İlim Yayma Cemiyeti Genel Merkezi’ni harekete geçirdi.
Kocaeli Gazetesi’nin geçtiğimiz pazartesi günkü manşet haberinin pazar akşamı internet sayfasında yer almasından sonra AKP yöneticilerinin durumu Milli Eğitim Bakanı ile görüşmesinden sonra Bakan Nabi Avcı kendisinden belenen olgunlukla;
“-O isimden (Mustafa Yazgan) vazgeçiyoruz!”
Diyerek, kararını  verdi…
Aynı gün pazartesi günü saat 10.00’da Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü’nü arayarak kararını bildirdi.
Ardından da,
Aynı gün Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü basına Karamürsel’deki İmam Hatip Lisesi isim değişikliği ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “O isimden vazgeçiyoruz!”
Aynı gün öğle saatlerinde Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü yanında bir şube müdürü ile Karamürsel’e geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürünü de alarak Karamürsel Öğretmenevi’ne geçti. İmam Hatip Lisesi isim değişikliğine itiraz eden Hacı Lütfü Hıncal’ın varisi kızı İlhan Uysal’ı öğretmenevine davet etti.
Karamürsel Öğretmenevi müdiresinin odasında, İl Milli Eğitim Müdürü, şube müdürü ve Karamürsel İlçe Milli Eğitim Müdürü, Hıncal’ın varisini ağırladılar. Milli Eğitim Bakanı’nın mesajını ilettiler yani.
Açıkçası yapılan yanlışı düzelttiler, “Vakfettiğiniz yer için yapılan yanlıştan dolayı, Bakan adına ÖZÜR dileriz” demek istediler…
Başta Cumhurbaşkanının olaya yaklaşımı ve vatandaşının hakkını gözetmesi ne kadar övgüye değerse,
Sonrasında, Milli Eğitim Bakanının olgunluğu, Devlet adamlığı gereğini yerine getirmesi, mağdur vatandaşın “gönlünün” alınması için gösterdiği hassasiyet yanında,
Karamürsel Kaymakamı’nın kendisine hiçbir talimat olmadan;
İmam Hatip Lisesi’ne ismi verilen kişi için okul müdürüne;
“-Okula davet edelim, kendisine tebligat yapalım demesi” ve birlikte okulda buluşup;
-Beyefendi, isminiz okula hayırlı olsun (!)” temennisinde bulunup, tebrik etmesi…
Okulun isminin “değiştirilmeyeceği” bakanlıkça açıklandıktan sonra,
Karamürsel’de herkesin birbirine devamlı sorduğu soru şu:
-İmam Hatip Lisesi’ne ismi verilen sonra da “Arkadaşım” dediği Milli Eğitim Bakanı tarafından ismi İPTAL edilen şahıstan da ÖZÜR dilenecek mi, dilenecekse dileme sırası acaba kim de?
Milli Eğitim Bakanı kendine düşen görevi yaptı, bağışçı varisten ÖZÜR diledi.
Sıra herhalde ismi verilen şahsı okulda ağırlayıp tebrik eden ve ismi tebliğ eden Karamürsel Kaymakamı’nda… 
Hadi bakalım Kaymakam Bey,
Mustafa Yazgan’ı teselli etmek de size kaldı…
Değil mi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR