Üzülmez’in basın toplantısı

MAKALEYİ DİNLE

Zaman hızla akıp geçiyor. Yerel seçimlerin üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti. 10 belde ve 10 köyün birleştirilmesiyle oluşan Kartepe’nin değişim ve gelişiminin ne yönde olacağı merak konusuydu. Kartepe’nin bu süreçte bana göre en büyük talihsizliği, küçük düşünen zihniyetin iş başına gelmesi oldu. Kucaklayıcı değil, böl-parçala anlayışıyla bir dönem geçiren ilçe yerinde saydı. Beldecilik, bireysellik, mikro milliyetçilik gibi duygular ön plandaydı. Ötekileştirme, kamplaştırma, her oluşuma müdahil olma gibi cahiliye dönemi adetleri geride kalsa da bıraktığı izler öyle kolay silinecek gibi durmuyor. Bazı köşe başlarında kendi istikbali uğruna yapmayacağı rezillik olmayan bazı isimler olmaya devam etse de, yaşanan bu değişimlerle beraber onların da tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alacağını düşünüyorum.

Çok şükür ki, insanın yüzüne bakıp yalan söylemeyi becerebilmenin değil de, Allah rızası için halka hizmet etmenin adı siyaset olmaya başladı. Tüm eksiklere rağmen, vatandaş paramız çarçur edilmiyor diye düşünüyorsa bu da en büyük ikinci kazanç diye düşünüyorum. Yavuz hırsız-ev sahibi misali, üç kuruşluk işi on katına mal edip, doğruyu söyleyeni kamuoyunda itibarsızlaştırmaya çalışan zihniyetin yok olmaya başlaması da en büyük kazançlardan diyebilirim. Önemli olan başınızda Demokles’in kılıcı gibi birileri sallandığında doğruyu söyleyebilmek olsa da, gelinen noktada eğriyle doğrunun net olarak ortaya çıkması sevindirici. Aslında buradan yola çıkarak yazılabilecek çok şey var fakat esas meseleye geri dönmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Kartepe’de bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Maşukiye’de gazetecilere verilen iftar yemeği öncesi Başkan Üzülmez yaşanan süreç ve gelinen nokta ile ilgili basını bilgilendirdi. Dilerseniz toplantıda öne çıkan konulara bir bakalım…

Başkan Üzülmez’in söylemleri içinde en dikkat çekici olan kısım teleferik projesinin uygulama aşamasına gelmiş olmasıydı. Üzülmez bu konuda Kartepe’nin elli yıllık hayalini gerçekleştiren belediye başkanı olarak tarihe geçmek istediğini söyledi. Proje için Ulaştırma, Orman ve Su İşleri gibi Müdürlüklerden gerekli onayların alındığını söyleyen Üzülmez, küçük aksamalarla da olsa projenin hayata geçirileceğini ifade etti. İki önemli sel felaketi geçiren Kartepe’nin altyapısına 150 milyon liralık yatırım yapılacağını ifade etti. Alt geçitlerin hayalet gibi olduğunu söylemesi de dikkat çekiciydi. Buraların gerek yaya, gerekse araç geçişi için kullanılabilir ve ferah hale getirildiğini belirtti.

Kentsel dönüşümle alakalı Hacıhalim Mahallesi ve Köseköy Sanayi Sitesi’nin kaldırılması konusunda düşünceleri olduğunu ifade eden Üzülmez, halkın büyük çoğunluğu onay verirse adım atacaklarını ifade etti. Başiskele sınırından Sapanca sınırına kadar 13,5 km’lik dağ altı bisiklet ve yürüyüş yolu projesini çok önemsediğini söyleyen Üzülmez, “bu proje konusunda iddialıyız” açıklamasında bulundu.

Üzülmez, Kartepe zirveye üç alternatifli yol için çalıştıklarını da ekledi. Arslanbey, Suadiye ve Derbent yolunun da turizm amaçlı olarak kullanılabilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kartepe’de önemli sorunlardan biri olan bozuk yollar konusunda da vatandaşları rahatlatıcı açıklamalarda bulundu Üzülmez. 15 milyon liranın üzerinde ihale yapıldığını ve yakın zaman içerisinde yolların yapılacağı müjdesini verdi. Özellikle Balaban yolunun altyapı dolayısıyla uzun süre bozuk kaldığını ifade ederek yakın zamanda çalışmaların başlayacağını ifade etti.

 

Bir kısım medya tarafından sıkça eleştirilen Kent Mezarlığı konusunda da risk almak zorunda kaldıklarını söyleyen Üzülmez, gelinen noktada sorunların aşıldığını ve çalışmaların yakında başlanarak bölgenin kent mezarlığı alanı olarak hizmete sunulacağını belirtti. İstasyon Mahallesi külliye projesi, Suadiye, Derbent, Maşukiye meydan düzenlemeleri gibi önemli hizmetleri de çok yakında Kartepe’ye kazandıracaklarından bahsetti. Good-year köprülü kavşak çalışmasının tamamen bitmesiyle de Köseköy battı-çıktı projesinin başlayacağının haberini verdi. Kartepe’de işsizliğin olmadığını ifade etti; “ne yazık ki ilçemizde iş beğenmeme gibi bir sorun var” diye ekledi. “Alo Evlat” projesini çok önemsediğini sözlerine eklerken, sosyal belediyecilik anlamında Kartepe’de çok önemli hizmetlerinin olduğunu da ifade etti.

Üzülmez’in basın toplantısından öne çıkanlar özetle böyleydi. Bahsi geçen projelerin yarısından fazlasının bittiğini ifade etti ve sorulan bir soru üzerine, kendisi ve çalışma arkadaşlarına çok iyi olmasa da geçer not verdiğini söyledi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR