Soma’ya ilk yardım çağrısı KSO’dan geldi

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Gönüllerimizdeki yerleri hep farklıdır, kara yüzlü madencilerimizin.  Onları sadece göçük altında kaldıklarında hatırlarız, bazen patlamaların tam göbeğinde kaldıklarında fark ederiz. Çok şehit verdi maden işçileri. Yerin yüzlerce metre dibinde, evdeki çoluk çocuğunun rızkını arayan Madenciler, milletimizi bir kez daha üzdü. Hem de öyle bir derinden üzdü ki…

 

Salı gecesi yaşanan o kara gün, artık tarihin açı hatıralarından biri olacak. Yüzlerce, yüzlerce maden işçisini kara toprağa verdik.  Acımız büyük, yasımız büyük… 1999 depreminde yaşadığımız acıların benzeri,  bugün Manisa Soma’da yaşanıyor.

Hani o bir bardak suya, bir somun ekmeğe ihtiyacımız olduğu o günler gibi.

Haydi millet, bugün yardım etme sırası bizde. Bu konuyla ilgili ilk çağrı Kocaeli Sanayi Odası tarafından geldi. Oda yönetimi önceki gün saat 17.00’da gönderdiği faks ile Soma’da yaşanılan facia nedeniyle “Soma’ya yardım” kampanyası düzenlediğini açıkladı.

Gönlü zengin herkes bu çağrıya ses versin.  Soma’da yaşayan maden işçilerinin ailelerine, “yanınızdayız” demek için, acılarını paylaşmak için bu yardıma ses verelim.


SOMA’YA YARDIM KAMPANYASI HESAP NUMARASI

Halk Bankası İzmit Şubesi

İBAN No: 27 0001 2009 4430 0010 2110 21

Hesap No: 102 11 021

 

Anadolu derneklerinin

Anadolu gezisi ertelendi

 

Kocaeli Anadolu İlleri Derneği tarafından Cumartesi günü kültür kokan bir gezi düzenleyecekti. Dernek başkanı Necmettin Kaya yönetim kurulu ile birlikte tertiplediği ve Anadolu Jet ve AKMİS Seyahat’in katkılarıyla planlanan gezi bir gün sürecekti. Cengiz Topel’den kalkan uçakla, Ankara ve ardından Mardin, Midyat, Hayankeyf ve Batman gezilecek. 75 kişilik kafile, Soma’da yaşanan facianın ardından bu geziyi ileri bir tarihe erteledi.

 

Akşemseddin Hazretleri’ni

anmak ister misiniz?

 

Kuruçeşme’de bulunan Eker Kıraathane’sinin işletmecisi olan Mehmet Eker, 27 yıldır Göynük’te düzenlenen “Akşemseddin’i Anma” etkinliklerine 8 yıldır geleneksel olarak gezi düzenliyor. Bu yılda düzenlenecek olan gezi 25 Mayıs Pazar günü yapılacak. Günübirlik yapılacak olan gezinin katılım bedeli ise 35 TL. Bu etkinliğe katılmak isteyenler 0532 701 8314 Numaralı telefonla irtibata geçebilir.

 

 

Polis bunu neden yaptı

 

Önceki gece İzmit’te çok saçma bir olay yaşandı. Soma Faciası’na tepki gösteren grupları izleyen gazeteciler, polisin hışmına uğradı. Dövülen, itilen kakılan gazeteciler şaşkına döndü.

Neydi bu?

Neyin öfkesiydi?

Önceki gece Soma Kömür Madeni’nde yaşanan facia için bir araya gelen gruplar, savundukları fikirler doğrultusunda eylem yaptı. Eylemciler arasında her zaman olduğu gibi provokatörlerde vardı.

Bunlardan biri elinde sapan ile polise taş atmış. Polis sapanlı genci yakalayıp sürükleyerek gözaltına alırken, gazetecilerde bu kareyi fotoğraflamaya başlamış.

Buraya kadar her şey normal ancak bu esnada polis gazetecilere arkadan saldırıp coplamaya başladı.

“Durun, ne yapıyorsunuz?” demeye kalmadan copun şiddeti arttı. Kiminin kamerası hasar gördü, kiminin bacakları morardı.

Bu bizim polisimiz olamaz.

Kocaeli’de polis ve gazeteci böylesine karşı karşıya hiç gelmemişti. Herkes kendi işini yapar daha sonra gazeteci, gazetesine, polis emniyet müdürlüğüne giderdi.

Polisi bu kadar öfkelendiren neydi?

O geceyi gazeteciler için kabusa çeviren polis, Kocaeli Polisi olamaz. Buna inanmak zor.

Diyecek, söyleyecek, yazacak çokta bir şey yok sanırım… Elveda Huzur 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Doktor - Türkiye olarak çalışan hakları konularında çok gerilerdeyiz bunu Soma'daki üzücü olayla ve benzerleri ile yaşıyoruz Kocaelide faaliyet gösteren İzaydaş fabrikası çalışanlarıda çıkarılacak yasa ile koruma altına alınmalı;İzaydaş'ta patlama olduğunu gazetelerden öğrendim;Geçmiş olsun İzaydaş'ta çalışan insanlar çevre ve canlılar için sağlıklarından feragat ediyorlar.Fabrikanın çevreye hiçbir zararı etkisi yok çevre için çalışan fabrika.Fabrika içerisinde çalışan insanların işleri dahada zor çünkü hergün binlerde kimyasal tehlikeli atığın etkilerine maruz kalıyorlar onları ne gibi hastalıklar bekliyor belli değil. Avrupadaki fabrikalarda işletme içinde çalışanlar;Ağır iş kolundan 15'yıl hizmet akti sonunda emekli ediliyorlar İzaydaş çalışanları içinde erken emeklilik sistemi olmalı 20'yıldan fazla çalışmaları sakıncalı. Çalışma bakanlığı bu ihbarımı dikkate almalı.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mayıs 14:21
01

izmitli - cengiz topele destek olmak her izmitlinin görevi. izmiti seven herkes uçuşlarında cengiz topel öncelik vermeli,kocaeli basını buna destek olmalı, gündemden düşmesine izin vermemeli. anadolujetinde şehrimizde reklam kapmanyasını daha ciddi yapması gerekir.

Yanıtla . 0Beğen 15 Mayıs 14:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR