Hayata bağımlı ol, özgür ol…

MAKALEYİ DİNLE

Biliyoruz ki toplumumuzun en önemli konusu, sorunu ve problemi şüphesiz ki madde bağımlılığıdır…

Konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısına projenin sahibi Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanımız Ahmet Çokyaşar’ın daveti üzerine katıldım…

Özellikle son yıllarda roman camiası adına ulusal ve yerel olmak üzere büyük başarılara imza atan konfederasyon ülkemiz adına önemli bir çalışmayı hayata geçiriyor.

İşte ayrıntılar; Ailelerin ve gençlerin en önemli sorunlarından biri olan ve Türkiye’de hızla artan madde bağımlılığı (sigara, alkol ve uçucu/uyuşturucu/yatıştırıcı madde bağımlılığı) konusunda çözüm üretmek ve doğru sağlık politikası oluşturulmasına katkı sağlamak…

Gençlere eğitim programları düzenleyerek, sportif, kültürel, sosyal faaliyetler ile aidiyet duygularını geliştirmek ve toplumla ilişkilerde özgüvenlerini artıracak çalışmalar yapmak.

Gençleri bağımlılığa iten sebepleri araştırmak ve alınabilecek önlemler konusunda çözüm önerileri sunmak.

Tabi projelerin temeli olan diğer konu ise hedef kitledir…

10-18 yaş arasındaki Kocaeli de yaşayan Roman çocuk ve gençlerdir. Ayrıca çocuk ve gençlerin aileleri, hedef kitlemizi oluşturmaktadır.

Bu süreçte en az 200 Romana (genç, yetişkin, yaşlı ve kadın, erkek kotalarına uygun olarak) anket uygulanacaktır.

10 madde bağımlısı gençle derinlemesine görüşme (mülakat) yapılacaktır.

Eğitimler, Seminerler, Sinema etkinliği, piknik, gezilerle tahmini hedef kitlemiz, 1000’e yakın Roman ve sivil toplum eğitimiyle de 100’e yakın sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve üyesidir.

PROJE HEDEFLERİ

* Sigara, alkol, uyuşturucu/uçucu/yatıştırıcı maddelere karşı bilinçli gençler yetiştirilmesi.

* Sigara, alkol, uyuşturucu/uçucu/yatıştırıcı maddelere bağımlı konumuna düşmüş ya da düşme riski taşıyan ve Roman kimliği nedeniyle çifte bir dezavantajlı durumda kalarak sosyal yaşamın dışına itilen veya itilme riski yaşayan Roman gençlerin, toplumsal yaşamın ve eğitimin sürecinin her alanına katılımlarının sağlanması.

* Aileler ve STK temsilcilerinin bilinçlendirilmesi ve toplumun bu konuda duyarlılığının arttırılması

* Hedefimizi gerçekleştirirken hedef odaklı (Roman gençlerin madde bağımlılığının zararları konusunda farkındalıklarının artırılmasını sağlamak)

* Tematik (uyuşturucu, uçucu, yatıştırıcı maddeler yanı sıra alkol ve sigara bağımlılıkları)

* Yenilikçi (bilimsel araştırma verileri ışığında psiko-sosyal hizmet modeli oluşturmak) faaliyetlerde bulunulacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Tolga Havuç - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR