İşte ülkenin ekonomik röntgeni

MAKALEYİ DİNLE

Sağlıklı insan denildiğinde, geniş omuzlar ince bel güçlü kol ve bacaklar olarak akla gelir. Sağlıklı ekonomilerde bunun gibidir.  Toplumun tüm kesimleri üretimden oransal olarak uyumlu pay alarak sağlıklı bir toplumsal yapısını oluştururlar. Sağlıksız insan cılız kol bacaklar şiş göbek gibi birisidir. Sağlıksız ekonomilerde sağlıksız insan da olduğu gibi toplumsal kaynaklar belirli kesimde toplandığından büyük bir çoğunluk cılız kol bacaklar, diğer bazılar ise şiş göbekli gibidir.

 

Bunlar niye aklıma geldi. Türkiye istatistik kurumunun (TÜİK) 2013 yılı ile ilgili olarak yayınladığı verileri görünce böyle çağrışım oluştu. TÜİK’İN 2013 yılı verilerine göre, en yüksek gelire sahip % 20’lik grup, toplam gelirlerin %46,6’sını alırken düşük gelire sahip olan % 20 grup gelirinin sadece %6,1’ini alabiliyor. İki grup arasındaki fark 7,7 kat.

 

Bu fark ilk % 10 ve son % 10 arasında ise 15,1 kattır. İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde bu oranlar sırayla 3  - 5 katları geçmemektedir. Fert başına düşen milli gelir ilk % 10’da (7,5 Milyon kişide) 2.114 dolar iken son % 10 da 32.420 dolardır. İşte Türkiye’de gelir dağılımında adaletsizliğin en temel göstergesi bunlar.

 

DİĞER EKONOMİK TESPİTLER

TÜİK verilerine göre, oluşan toplam gelirlerin

%48,3’lük bölümü maaş – ücret gelirlerinden
%19,6 müteşebbis gelirlerinden
% 19,7’si sosyal transferlerden oluşmakta

Sosyal transferlerinde %18,2’si emekli ve dul yetim maaşlarıdır.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre,

Nüfusun % 39,7’si konutunda sızdıran çatı nemli duvarlar çürümüş pencere çerçevesi gibi sorunların olduğunu,
%42,2’si konutunda izolasyonsuzluk nedeniyle ısınma sorunu yaşadığı,
%65,4’ü normal ev giderleri dışında taksit ödemeleri ve borçlarının olduğunu,
%78,5’i evden uzakta bir haftalık tatil yapamadığını,
%49’u beklenmeyen giderleri karşılayamadığını
%75,5’i yıpranmış ve eskimiş mobilyaları yenileme ihtiyacını ekonomik nedenlerle karşılayamadığını belirtmiştir.

Tüm bu veriler devletin resmi kurumunun verileridir. Toplumun ekonomik tablosu ne yazık ki budur. Toplum bu durumda iken bazılarının büyük saraylarda oturması ve onunla öğünmesi doğrusu düşündürücü değilmi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR