AKP’nin adaylık kriterleri!

MAKALEYİ DİNLEAKP’de heyecan fırtınası dindi…
İlçe belediye başkan adaylarının açıklanmasının gecikmesi ile tüm aday adayları viteslerini boşa aldılar ve artık işi oluruna bıraktılar.
Sadece onlar da mı?
Aslında bütün teşkilatları, ‘Açıklansa da işimize gücümüze baksak’ moduna girdi.
Kısacası zaman ilerledikçe AKP’deki heyecan da giderek azalmaya başladı.
AKP genel merkezi adayları açıklamadan önce bir takım kriterler belirledi. Bunlardan ilki elbette en çok oy getirecek olan kişinin tercih edilmesiydi.
Daha sonra tahsil, tecrübe, sosyal durumları ve herhangi bir adli olaya karışmamış olması geliyordu.
Bu kriterleri bünyesinde barındırdıklarını düşünen aday adayları kendilerinden eminlerdi.
Ayrıca Ankara’daki ağabeylerine güvenerek yola çıkanlar da vardı.
**
Bugün size Körfez ilçeden örnekler vermek istiyorum. Çünkü AKP’de istenen kriterlerin tamamı, burada yaygın bir halde. İstenen her kriter bir adayına monte edilmiş gibi.
**
İddialı isimleri birlikte bir değerlendirelim…
Tahsil boyutuna bakarsak, öne çıkan isim ODTÜ mezuniyeti ile mevcut başkan Yunus Pehlivan ve Kocaeli Üniversitesi öğretim görevlisi Öznur Gökkaya…
Tecrübe boyutuna bakarsak, yine mevcut başkan olması hasebiyle Yunus Pehlivan, ilçe başkanı Engin Koyun ve siyasi geçmişinden dolayı Öznur Gökkaya öne çıkıyor.
Sosyal konuda, STK başkanlığı ve özellikle ilçenin manav oylarının desteği ile Öznur Gökkaya ve ilçe başkanlığını çok iyi geçiren Engin Koyun aklımıza geliyor. Ve elbette Faruk Denli. Adli olay muhabbetlerini şimdilik geçiyorum. Zira Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın yaşadıkları ortada.
En çok oy alacak kişiye gelince; burası bir muamma türünden. İlçedeki manav seçmen ağırlığını bilmeyen yoktur. Adaylık için sahneye çıkan kim olursa olsun bu kitleyi yanında görmek ister. İşte burada öne çıkan Öznur Gökkaya, oy konusunda galiba diğerlerinden bir iki adım daha ileride.
Sonrasındaki alternatifler ise Engin Koyun ve Faruk Denli.
Herekeli Denli’nin en büyük avantajı elbette Ankara. Herekeli Fikri Işık’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olmasının ardından onun iştahı bir hayli kabardı. Engin Koyun ise sosyal konularda, partinin en önemli isimlerinden. Hatta ilçe başkanlığını Kocaeli’nde en başarılı şekilde geçiren kişi durumunda.
**
Kısacası en çok oy getirecek aday olarak Öznur Gökkaya, sosyal konularda partisini en iyi temsil edecek kişi konumunda ise Engin Koyun bulunuyor. Bunlar benim düşüncelerim. Gökkaya’yı öne çıkaran, Koyun’a karşı bir adım ileri götüren ana sebep ise sadece tahsil boyutu. Işık’ın desteği de Faruk Denli için yabana atılmayacak bir durum.
**
Geçmişte Hereke Belediyesi’nde görev yaptım ve o dönemden bu yana Körfez’i uzaktan da olsa takip ederim. Bilgi sahibiyimdir. Dolayısıyla Körfez’de Yunus Pehlivan’ın olası adaylığının değişmesi durumunda; şayet mantık ilmi sağlıklı işliyorsa;
İlk alternatif Öznur Gökkaya ve Faruk Denli olmalı…
Engin Koyun, sonra değerlendirilmeli…
Fakat üç isim de birbirinden değerli siyasetçiler. Önemli olan Körfez ilçeye hak ettiği değeri vermekse, umarım AKP’liler bir hatalı davranış içinde olmazlar.


Tekel büfe işletmecileri
BURNUNDAN SOLUYOR!

Yeni yıla zamlarla girdik…
Vergi zammı, trafik zammı derken, resmen vergiler belimizi büktü…
Ama bir zam var ki, insana el insaf dedirtiyor…
Dün Körfez’den tekel bayisi olduğunu söyleyen bir vatandaş aradı.
Burnundan soluyordu…
Belediyeden şikayetçi oldu…
Tekel büfe sahibi olan vatandaş tepkisini şu şekilde dile getirdi;
“Mesut Bey, daha önce 60 lira verip pazar günleri için belediyeden tekel harcı alıyorduk. Bu yıl tekel harcı tam 600 lira olmuş… Yani yüzde 1000 arttı. Bu kadar artış da insaf yani. Bu parayı yatırmadan tekel harcı alamıyoruz. Hadi diyelim ki tekel harcına zam geldi, 80 lira veya 100 lira oldu. Bu kabul edilebilir bir zam, Allah aşkına yüzde 1000 zam nerede görülmüş? Tekel büfeleri resmen soyuluyor. Diğer iş kolları tolere ediliyor. Ama tekel büfe sahipleri hiçbir şekilde tolere edilmiyor, baskı altında tutuluyor. Belediye yetkileri tekel harcını indirirlerse iyi olur. Zira çok zor durumda kalacağız” dedi.
**
Tekel büfe işletmesinin feryadı böyle…
Gerçekten de 60 lira olan tekel harcının 600 liraya çıkarılması kabul edilebilir bir zam değil.
Belediye yetkilileri bu fiyatı makul bir seviyeye indirirse iyi olur.
Yoksa, tekel büfeleri isyan etmeye devam edecek.

Haluk Özçakmak’ın on
parmağında on marifet

Gölcük Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Haluk Özçakmak’ı renkli kişilik olarak biliriz. Özçakmak’ın bilinen özelliği tespihlere olan merakı. Özçakmak’ın senelerden beri biriktirdiği tespihlerin oluşturduğu zengin bir koleksiyona sahip olduğunu biliyorduk. Ama bilinmeyen bir yönünü de yeni öğrendik. Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Gölcük Belediyesi’nin ilimizdeki basın mensupları için Yazlık Ilıca Tesisleri’nde düzenlediği yemeğin organizasyonunu yapan ve basın mensuplarını kapıda karşılayıp başkan Mehmet Ellibeş adına ev sahipliği görevini kusursuz yerine getiren Özçakmak yemeğin sonunda sahneye çıktı ve aldı sazı eline… Hem çalıp hem söyleyen Haluk Özçakmak’ın bu yönünü de öğrendik. Doğrusu güzel çalıp güzel de söylüyordu.

Tarhan’dan yemin!
CHP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı adayı Tahsin Tarhan, önceki gün KYÖD’de yapılan gençlerin toplantısına katıldı. Tarhan, katılan katılımcıları el ele tutuşturarak, şu yemini ettirdi: “Cumhuriyet kazanımlarını, ülkemin ve halkımın mutluluğu için çalışacağıma, zalime karşı mazlumun yanında olacağıma, kentime ve kentlime sahip çıkacağıma, doğayı ve çevreyi sevip koruyacağıma, 30 Mart’a kadar durmadan çalışacağıma ant içerim.’’

Ülkücü Yücel A. Demir
duygularını şiirle anlattı

Körfez Ülkü Ocağı Başkanı Emrah Yıldız, Yarımca Ülkü Ocağı Başkanı Yavuz Dağotu ve Kocaeli Üniversitesi Ülkücü gençlerin Başkanı Zafer Kılıç, İzmit Türk Ocağı Başkanlığına seçilen Yücel Alpay Demir ve yönetimi ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Demir, heyete duygularını şiirle dile getirdi;
Tarihinde az çok bilge sayılır
Aç kalsa söylemez düşer bayılır
Sanma menfaata zerre eyilir
Gönüller incitmez alır Ülkücü
**
Garip sinesinde cem olsa dertler
Toplanıp üstüne gelse namertler
Bu davada bitmez koç yiğit mertler
Ülkesi uğrunda ölür Ülkücü


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR