“Tek Adam” siyasetinin bedeli!..

MAKALEYİ DİNLE

İnsan toplulukları için en “insanca yaşam biçimi” ortak sorunlarını ortak akılla ve “katılım” ile çözmektir. Günümüzde bu yönetim biçimine kısaca “DEMOKRASİ” deniyor.

Ama, demokrasiyi herkes kendi bilgi, inanç ve mantığına göre algılıyor!

Örneğin, Cumhurbaşkanımız Erdoğan için demokrasi, bir 23 Nisan’da koltuğuna oturan kız çocuğuna söylediği gibi; “Sen artık Başbakansın. İster asar ister kesersin” mantığını içeriyor!

Demokrasi’nin “olmazsa olmaz” tamamlayıcı parçası HUKUK DEVLETİ dir.

Hukuk Devleti’nin temel nitelikleri de; Siyasi iktidarın YARGISAL DENETİMİ ve iktidarın tüm işlemlerinin “Evrensel Hukuk Kurallarına” dayanmasıdır.

Ancak, aldığı oylarla tek başına iktidarını 13 yıldır sürdüren Erdoğan için demokrasi ve hukuk devleti; “Meclis de Yargı de bana biat etmelidir! Ben ne istersem o olur!” anlayışıdır!

AKP iktidarları boyunca ülkemizde ne demokrasi ne de hukuk devleti ilkeleri gerçek anlamıyla işletilmemiş, “TEK ADAM YÖNETİMİ” egemen olmuştur.

Erdoğan, büyük kentlerde “yüksek rant” oluşturan “KUPON ARAZİLERİN” el değiştirmesine kadar “müdahil” olmayı içine sindirebilmiştir.

Bunlar bir yana, dış politikada da aynı “TEK ADAM EGEMENLİĞİ” hüküm sürmüş, dış politika uzmanları “Monşerler” diye aşağılanmış, tek rehber ABD ve Erdoğan olmuştur!

Irak’ta ABD işgal orduları Felluce’de camilerde bile katliam yaparken ses çıkaramayan Erdoğan, Irak’ın toprak bütünlüğünü ve “Ulusal Birliğini” tehdit eden Kuzey Irak yönetimi ile petrol ticaretine bile girmiş; Suriye siyasetini “Esad düşmanlığı” üzerine kurmuş, Esad’ı devirmek için karşı güçlere silah-mühimmat desteği vermiş; İsrail’in güvenliği uğruna ülkemizde yabancı askeri güçlerin PATRİOT Üsleri kurmalarına onay vererek, İran’ın tehditleriyle ülkemizi karşı karşıya bırakmıştır.

Her ülke, kendisine karşı bu ve benzeri bir siyasal tutum içinde olan ülkeye tavır alır ve karşılık verir!

Ülkemiz, bu “Tek Adam Siyaseti” sonucu, karşımıza aldığımız ülkelerin ve terör örgütlerinin hedefi haline gelmiştir!

Yıllar önce İstanbul Taksim’de onlarca kişinin canını alan canlı bombanın, Suriye vatandaşı olduğu belirlendi!

Ülkemizde, kitlesel ölümlere yol açan “terör eylemleri” ve “İstihbarat zaafları” yüzünden kitlesel ölümler yaşandı.

Uludere’de 33 vatandaşımız öldürüldü. Ne acısı bitti ne özrü bir işe yaradı.

Reyhanlı’da 53 ölü, Cilvegözü’nde 14 ölü, Niğde’de 3 ölü, Diyarbakır’da 4 ölü ve son olarak Suruç’ta 32 genç insanın ölümü, ülkemizin nasıl bir “terör yangını” içinde olduğunun kanıtlarıdır.

Bu olaydan sonra da PKK’nın iki polisimizi infaz etmesi, bu acılara tuz biber ekti.

Düne kadar “Barış Süreci” AKP ve Erdoğan’ın en önemli “siyaset malzemesi” oldu.  Ama, “Başkanlık Hayali” yok olunca, Erdoğan, kendi projesini inkara başladı!

Erdoğan’la ya da Erdoğan’sız, bu ülkenin “acil barış” ihtiyacı var. Yeniden bir PKK Terörüne bu ülkenin tahammülü yoktur. Hiçbir siyasetçinin “kişisel ihtirasları” uğruna barış feda edilemez.

Ülkemizin bugünkü koşullarında, acilen bir hükümet kurulmalıdır. Siyasi partiler, karşılıklı olarak ödünler vermek ve bir an önce bir “Mutabakat Hükümeti” kurarak, “ortak akılla” ülkenin sorunlarını çözmelidir.

Erdoğan’ın bitmez tükenmez ihtirasları uğruna ülkenin terör ve kanla yıkanmasına seyirci kalınamaz.

On defa da seçim yapılsa, Erdoğan “Başkan” olamaz!

Ülke yönetmek, “kişisel ihtiraslar” üzerine kurulamaz!

AKP başta olmak üzere bütün siyasi partiler, bu ülkede barış ve kardeşlik içinde insanca yaşamak üzere bir araya gelmeli ve bu siyasal düğümü çözmeli, emperyalizmin ülkemiz üzerindeki “kirli ve kanlı oyununu” bozmalıdırlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR