Fransa’yı arkadan vuran 38 parlamenter

MAKALEYİ DİNLE

Ermeniler Osmanlı’nın sadık vatandaşı durumundaydılar. Hiçbir sorun yaşamayan Ermeniler İmparatorlukta devletin her kademesine yükselmişlerdir.
Osmanlı’nın zayıf düşmesiyle bütün sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Fransa başta olmak üzere batılı bazı devletler Anadolu’nun birçok yerinde iç isyanları başlatmak üzere harekete geçtiler. Özellikle de Ermenileri kışkırtıp çeşitli vaatlerle kandırarak Osmanlı’yı arkadan vurmaya başladılar. Birçok Ermeni militanları Fransız askeri üniforması giyerek resmen ve alenen iç isyanları çıkarıp katliam yapmaya başladılar. Sırf Kars, Erzurum, Ağrı bölgesinde yıllardır beraber yan yana yaşadıkları köyleri yakıp yıkarak toplu katliamlar yaptılar. Bu üç ilin sınırları içinde 100 bin insanı hunharca katlettiler.
Bu katliamların durması için Osmanlı Ermenileri, imparatorluğun sınırları içersinde bulunan Suriye’ye mecburi göçe ( tehcire ) tabi tuttu. Esasında bu mecburi göç Ermenileri korumak için alınan bir tedbirdi.
Resmen bir savaş yaşandı. Bu savaşta karşılıklı kayıplar oldu. İstenilmeyen olaylar da yaşandı. 1915 de yaşanan olayların üzerinden nerede ise bir asır geçecek.
Rusya’nın desteği ile 1992-1993 lerde Azerbaycan topraklarının % 20 sini işgal ederek burada soykırım ve katliam yapan Ermeniler sırf Hocalı Kasabasında 613 insanı hunharca öldürdüler. Ellerinde taze kan izleri taşıyan Ermeniler Azerbaycan işgalini ve katliamlarını unutturmak için her fırsatta 1915 olaylarına sarılıyorlar. Yalanı, yanlışı ve saldırganlığı bir yaşam biçimine dönüştüren Ermeniler menfaatleri için kendilerini acındırmayı ve kullandırmayı da meslek ediniyorlar.
Nitekim; 500 bin Ermeni asıllı Fransız vatandaşının 2012 seçiminin de oylarını almak için Sarkozy’e kendilerini kullandırıyorlar. Ermeni asıllı Türk vatandaşı Orhan Dink “ Fransız Meclisinin aldığı bu karar Ermenilerin onuru ve geleceği ile oynamaktır “ diyor.
Sarkozy bir daha seçilmek uğruna 1789 ihtilalini yapan Fransa’nın ilkelerini, demokrasi anlayışını, fikir özgürlüğünü ve sağduyulu Fransız halkını olduğu kadar Ermenileri de menfaati için paspas yapmaktadır.
FRANSA MECLİSİ: Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozya iktidar Partisi Halk Hareki Birliği ( UMP) Milletvekili Valerie Boyer öncülüğü yaptığı yasa mecliste yasalaştı. Bu yasaya göre “ Ermeni Soykırımını inkâr edenlerin 1 yıl hapis ve 45000 Euro para cezası ile cezalandırılır. ” Bu yasa senato da kabul edilir veya edilmez. Bu aşamaya gelinmesi rezalettir. Sağduyulu, dürüst Fransız Parlamenterlerin görüşü ise;
DOMİNİGUE RAİMBOURG: Şu an kamu düzenini bozan bir durum söz konusu değil. Neden yeni bir suç icat ediyoruz, çok mu gerekli? Diyor.
NOEL MEMERE: Neden seçici davrandığımızı anlamakta güçlük çekiyorum. Ermeniler için böyle yasa çıkarıyorsak neden Ruanda içinde aynısını yapmıyoruz. Orada 800 bin Tutsi öldürülmedi mi? Peki 17 Ekim 1961’de Cezair de gerçekleşen katliam da Fransa’nın rolünü ortaya koyan bir yasaya ne dersiniz? Diye soruyor.
RENE DOSİERE: Tarihçiler bize defalarca meclisin kendi işlerine karışmaması konusunda uyarıda bulundu. Bu meclisin değil tarihçilerin işi diyor.

TÜRKİYE’DE Kİ DURUM
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozyin seçim yatırımı dayatması ne yazık ki ikili ilişkileri temelinden sarsacak duruma getirdi. Başta T.B.M.M. olmak üzere toplumun tamamını tek yürek haline getirdi. Fransa Büyükelçimiz geri çağrıldı.
İktidarı ve muhalefeti ile Fransa’ya karşı önemli yaptırım kararları almak üzere tek ses halinde birleştirdi. Fransa da yaşayan Türkler parlamento önünde Türk ve Azerbaycan bayrakları ile protesto gösterilerini yaptılar. Türkiye de, Azerbaycan da ve birçok ülkede bu protestolar artarak devam edecektir. Başbakan Erdoğan 8 madde halinde ilk yaptırım paketini açıkladılar.
Türkiye bütün araştırmalarına arşivlerini sonuna kadar açmıştır. Yalan dolan ve hile ile hakaret eden Ermeniler ve destekçileri tarihi arşivlerini açmaktan kaçıyorlar. Tarihi tarihçilere bırakmayıp siyasiler kanalı ile tarih yazmaya kalkan başta Fransa olmak üzere parlamentolar tarihi katletmenin utancı ile tarihe geçeceklerdir.
Türk ulusu tarihi ile hep gurur duydu ve duymaya devam edecektir. Türkiye’nin tarihinde katliama yer yoktur. Çanakkale’ye, Gelibolu’ya, Anadolu’nun her yerine ataları turistik ziyarete mi gelmişlerdi. Önce aynaya sonra da kendi tarihlerine baksınlar.
Bir avuç oy uğruna tarihi çarpıdan başta Sarkozy olmak üzere Sarkozy’in noter milletvekillerini şiddetle ve nefretle kınıyoruz.
Bunlar hem körler, hem de sağırlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR