Yeni vergi düzenlemeleri ve vergi affının affı geliyor

MAKALEYİ DİNLE

1 Haziran'dan sonra konut alanlar, konut değerine göre vergi ödeyecek. Kur'an kursu, cami gibi ibadethane yaptıran veya bunların masraflarını üstlenenler, gelir ve kurumlar vergisinden indirebilecek. Vergi ve sigorta pirimi affına başvurduğu halde ödemesini geciktirenlere yeni bir fırsat tanınacak.

Yeni konutlarda ortaya çıkan 17 puanlık vergi artışına Meclis rötuşu geldi. Yeni konut alımında ödenen KDV’nin metrekareye göre değil; değere göre alınmasını öngören düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değişti. 1 Haziran 2012 tarihinden önce yapı ruhsatı alınan konutlar, yüzde 1 yerine yüzde 18 KDV ödemekten kurtuldu.

Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarının 22. maddesi, yeni konut alımlarından alınan KDV'nin arsa veya konut vergi değerine göre farklılaştırılması konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veriyor. Böylece yasa çıktıktan sonraki konut alımlarında KDV oranı metrekareye göre değil, konutun emlak vergisi veya arsa değerine göre yüzde 1, yüzde 8 veya yüzde 18 olarak alınacak. Hangi konut değerinden ne kadar vergi alınacağını ise Bakanlar Kurulu belirleyecek.

İnşaatı devam eden, yapı ruhsatı almış konutlar ise yeni sistemden muaf tutulacak. Bugün yapılan değişiklikle 1 Haziran 2012 tarihinden önce yapı ruhsatı alınan konutlar, mevcut sistemde olduğu gibi metrekaresine göre KDV ödeyecek. Yani 150 metrekareye kadar olan bu konutlardan yine değerine bakılmaksızın yüzde 1 KDV alınırken; 150 metrekarenin üzerindekiler yüzde 18 KDV ödeyecek.

Komisyonda yapılan bir başka değişiklikle de kentsel dönüşüm ile özelleştirme kapsamındaki alanlarda yapılacak konutlar da yeni sistemden muaf tutuldu. Bu kapsamdaki konutlar da mevcut sisteme göre KDV ödeyecekler.

180 BİN TL ÖDEMEKTEN KURTULACAK
Örneğin İstanbul’da A projesinden 100 metrekare bir konutu 1 milyon liraya alan ve bitmesini bekleyen bir vatandaş da yüzde 1 KDV ödeyecek. 100 metrekare konutu 100 bin liraya alıp bitmesini bekleyen de yüzde 1 KDV ödeyecek. Eğer yeni düzenlemede bu istisna getirilmese 1 milyon liralık 100 metrekare konut alan kişinin 10 bin lira KDV yerine; 180 bin lira KDV ödemesi gerekecekti.

AF'CILARA YENİ FIRSAT
Tasarıya eklenen yeni madde ile son çıkarılan vergi ve sigorta prim affından yararlanmak için başvuran, ancak taksitlerini zamanında ödemeyen borçlulara da yeni bir fırsat getirildi. Buna göre yeni düzenlemeden yararlanmak isteyenler, geç ödeme zammı ile birlikte borçlarını yasanın çıktığı tarihten itibaren 4 ay içinde ödeyebilecekler. Bu ödemeyi yapanlar, yapılandırmaya devam edebilecekler.

44 maddelik tasarı, içki ve sigaradan alınan vergilerin 6 ayda bir enflasyon oranında güncellenmesini de öngörüyor. Ayrıca yolcu beraberinde yurtdışından getirilen her bir cep telefonundan 100 TL ÖTV alınmasını düzenliyor.

Tasarının önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR