SON VİRAJ

MAKALEYİ DİNLE

Bu hafta gelecek aylarda yapılması planlanan “Kürt Ulusal Konferansı” için hazırlık toplantısı yapıldı. Erbil'de Mesut Barzani başkanlığında yapılan toplantıya Türkiye'den başta Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş olmak üzere 21 kişi davet edildi.
Bunun yanı sıra toplantıya Suriye, Irak ve İran'daki Kürt gruplardan da katılımcılar davet edildi.
Toplantının sonucunda Barzani'nin yaptığı açıklamaya bakıldığında daha önce sizlere bahsettiğim diğer Kürt konferanslarında olduğu gibi artık silahlı mücadelenin sona erdiği, yerine demokratik mücadelenin ve karşılıklı diyalogun ön plana çıkması gerektiği ve birlik beraberlik mesajları verildi.
Değerli okuyucular, tarihe bakıldığında yeni kurulan devletlerin önce silahlı bir mücadeleye girdiği bu mücadeleden sonra da taraflar arasında karşılıklı anlaşmalarla yeni bir devletin siyasi temellerinin atıldığı görülmektedir.
Ve görünen o ki ülkemiz ayrılıkçı Kürt hareketinde bir kez daha son viraja girmiş bulunmaktadır.
Bunun arkasında da her zaman olduğu gibi yine tarih yatmaktadır.
Nasıl mı?
Bugün Büyük Ortadoğu Projesi adı altında kurulmak istenen Büyük Kürdistan devleti aslında I. Dünya Savaşı sonunda ABD Başkanı Wilson'ın açıkladığı prensiplerde hayat bulmuştur.
Bu prensiplerde nüfusu çoğunlukta olan bölgelerin bağımsızlıklarını ilan etmesi noktasına temas edilerek bu bağlamda Irak, Suriye, İran ve Türk topraklarından parçalar alınması ve böylelikle Büyük Kürdistan kurulması ön görülmüştür.
Yaklaşık yüzyıl önce ABD ve İngiliz siyasi çıkarlarına uygun olarak çizilen Kürdistan projesi, Kurtuluş Savaşı ve akabinde yaşananlar sayesinde o gün uygulanamamıştır.
Anlaşılıyor ki aynı projenin uygulayıcıları, geçmişteki başarısızlıklarının sebeplerini iyi analiz ederek, bugün projeyi son virajı alma noktasına getirmişlerdir.
Bir "milletvekilinin", "Türkiye'nin üç tarafı deniz, üç tarafı da Kürdistan'dır" şeklinde açıklama yapması bunun en açık örneklerinden biri değil mi?!
Devletlerin tarihi dönemeçler ve alınan virajlarla doludur. Her dönemeç ve virajlarda devletler ya ilerler ya da gerilerler.
Bakalım ülkemiz bu son virajın sonunda nerelere sürüklenecek!...
Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR