G 20’nin öteki yüzü!..

MAKALEYİ DİNLE

Dünyanın en gelişmiş 8-10 ülkesi ile, “sözde gelişmekte olan!” ülkelerin Devlet Başkanları düzeyinde buluştukları G 20 Zirvesi dün sona erdi.

Dünkü yazımda belirttiğim bir hususu, bir kez daha altını çizerek dikkatinize sunayım; “Zirve’nin bir görünen gündemi bir de görünmeyen –gizli- gündemi vardır!” Özellikle liderler düzeyindeki “ikili görüşmelerde” bu gizli gündem üzerinde durulur! Medya aracılığı ile kamuoyuna yansıyan gündem ve alınan kararlar ise, konuya ilgi duyanların dağarcığında kalacak, toplumun çok büyük bir kısmı ise, ne olup bittiğinin bile farkına varamayacaktır!

Zirvenin bir başka boyutu, bu nedenle ülkemize gelen liderlerin ve beraberindeki heyetlerin ülkemize bırakacakları para ile ilgilidir!

 Turizmciler, bu zirveden yaklaşık 1 milyar dolar gelir bekliyor! Örneğin; Antalya’nın “saray kopyası” lüks bir otelini tamamen kapatan ve 16 kamyon dolusu eşya ile gelen Suudi Kralı, yalnızca otele 1 milyon doların üzerinde ödeme yapacakmış! “Müslüman adam, İSRAF ve GÖSTERİŞ sevmiyor!..”

Kral ayrıca yüzlerce son model lüks Mercedes otomobil kiralamış!

“İsraf ve gösteriş, lüks ve ihtişamla prestij sağlayacağı saplantısı ve görgüsüzlüğü ŞARK KÜLTÜRÜ’nün temel bir özelliğidir!..

Ortadoğu başta olmak üzere, İslam dünyasındaki “mezhep kavgaları” ve terör olaylarının en büyük finansörü ve ABD emperyalizminin Ortadoğu temsilcisi SUUDİ KRALI, G 20 zirvesinde “Dünya İnsanlığı için kafa yoracak” öyle mi?

Evet, Antalya’daki birkaç lüks otel sahibi milyon dolarları kırışırken, Belek’teki 1000’e yakın esnaf iki gün boyunca kepenk bile açamadı!

Bu büyük aldatmacanın farkında olup, “toplumsal tepki” gösterecekleri “gözaltına almak” için de spor salonları ayrıldı!

 

Yolsuzlukla Mücadele Sözü Tutulmadı!..

 

Bir başka konu; “Dünyadaki YOLSUZLUK sorunlarıyla mücadele!”

Geçen yıl G 20 zirvesinde, Dünya Şeffaflık Örgütü’ne “Yolsuzlukla Mücadele” sözü verildi! G 20 ülkeleri, bu amaçla “Yasal düzenlemeler yapacaklar” idi!

İngiltere hariç hiçbir ülke bu sözünü tutmadı!

Örneğin Türkiye, “Kaynağı belirsiz para girişleri” ile dünyaya nam salmış bir ülke! Üstelik, her türlü yolsuzluk iddiaları da araştırılmadan üstü örtülüyor!

Dünya Şeffaflık Örgütü Başkanı Stewart; “Türkiye’nin yolsuzlukla mücadele azmi düşük!” diyor… Bu ülkeyi yönetenler bu değerlendirmeden utanmıyorlar mı? Aksini kanıtlayabilirler mi?

Dünya nimetlerini insafsızca sömüren Küresel güçler, sömürdükleri ülkelerde “işbirlikçiler” de bularak yollarına devam ederken, “bilgisiz, bilinçsiz ve özellikle dini inançları sömürülerek güdülebilen” milyonlara “ninni yerine” şu şarkıyı söylüyorlar; Uyu insanlık uyu, terörle, savaşlarla, masallarla uyutayım seni!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR