Sefa Sirmen’den KEV konusunda net tavır

MAKALEYİ DİNLE

Sefa Sirmen’le önceki gün beraberdik.

Gazeteye geldi, uzun uzun konuştuk…

Dışarı çıktık Kebapçı Selman’da köfte yedik…

Döndük, Kocaeli Eğitim Vakfı’nda (KEV) kahvemizi içtik…

Sefa Sirmen’i, yaşadığı son ekonomik sıkıntılara rağmen, moral yönünden iyi buldum.

“Üç ayda borçlarımızın yüzde 22’sini ödedik. Sanırım planladığımız sürede düzlüğe çıkacağız” dedi.

Ve ekledi:

“Bu olay belki de Allah’ın bir lütfu. Çevremizdeki insanların dost mu düşman mı olduğunu gördük…”

Sonra bu olayı kapattık, KEV konusuna, Kocaeli Eğitim Vakfı konusuna geçtik.

KEV’le ilgili hafta başında Hikmet Erenkaya’nın “Yönetim değişmelidir” diye bir demeci çıkmıştı.

Sefa Bey, bu demece çok içerlemiş.

Konuya değinirken “Hikmet Erenkaya” ismini hiç ağzına almadı, hep “o zat” ifadesini kullandı.

“O zat, vakfı biz kurduk diyor. Böyle bir şey yok. O, vakfın kurucuları arasında değil. Daha sonra vakfa kabul edilenlerden… Vakfı, kâğıt üzerinde kurduk, öyle ortada bir varlık filan yoktu. Benim ve çalışma arkadaşlarım sayesinde bugünkü KEV tesisleri ortaya çıktı. Yıllarca Kocaelispor yararlandı, milli futbol takımımız yararlandı… Kuruluşunda rahmetli Muharrem Eskiyapan vardı, ortağı olduğu kurumun desteğiyle tesislere başlanmıştı, sonra Nuh’ta yönetim değişince, vakfı biz devraldık, borçları ödedik, vakfı bugünkü imkânlara kavuşturduk. Kandıra’da lojmanıyla birlikte bir okul yaptık, birçok okula kırtasiye yardımında bulunduk, amatör spor kulüplerine destek verdik…”

 

Üniversite kurma konusu

“Başkan, ben de vakfın kurucuları arasındayım… O günlerde üniversite kurulması sık sık gündeme gelirdi…”

“Doğru… Üniversite kurmak, projelerimizden biriydi. Şu oldu bu oldu gerçekleştiremedik. Ama bugünkü imkânlarla bu artık zor! Şartlar değişirse, olabilir. Üniversite hedefimizden vazgeçmiş değiliz.”

 

Tesislerin satılması, Kocaelispor’un borçlarının ödenmesi…

“Şimdi geldiğimiz noktada Kocaelispor buraya sahipleniyor. Burası satılsın, borçlarımız ödensin diyor… İyi de bu tesisler bu amaçla yapılmadı. Satılıp borç ödensin diye yapılmadı… Ama biz yine de satış konusuna sıcak baktık. Satılsın, elde edilen para Kocaelispor’a yardım olarak verilsin, kararı aldık. Biliyorsun, sen de genel kuruldaydın, mütevelli heyet oybirliğiyle satılmasına karar verdi. Satış için yönetim kurulunu yetkilendirdi…”

 

Bu haliyle satılırsa, elde edilecek para kimsenin işine yaramaz

“Biz, madem satış kararı alındı, elde edilecek paranın Kocaelispor’un borçlarını tamamen kapatmasını istiyoruz. KEV tesislerinin bulunduğu alan 50 bin metrekareye yakın. İmarda spor alanı görünüyor. Bu haliyle satarsan, 7-8 milyon eder. Yok, imar tadilatı yapılıp burası ticari alana çevrilirse, fiyatı 100-120 milyondur. Bu para da Kocaelispor’u ayağa kaldırır. Bizler Kocaelispor’un sorununun çözülmesini istiyoruz. Hepimiz, Kocaelispor sevdalısıyız… “

“Bu yöndeki çalışmalar ne durumda?”

“Tesislerin satılması kararını aldıktan sonra, durumu Kocaelispor’un mevcut yöneticilerine bildirdik. Biz satış kararı aldık, gidin Vali Bey’e, gidin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na durumu anlatın, imar planının değişmesini sağlayın! Biz satış kararı alalı 2 yıl oldu, şimdiye kadar imar planının değiştirilmesi konusunda bir gelişme olmadı. Hâlâ bu konuda çalışma yapılmasını bekliyoruz… İmar planını değiştirsinler, tesisleri hemen satalım. TOKİ de alabilir, başka alıcılar da çıkabilir…”

 

KEV’in kiraya çıkma olayı

“KEV’in kiraya çıkması eleştiriliyor. O zat, eleştiriyor… Neden satıldığını biliyorsun… Genel kurulda ya bankadan kredi çekilmesi ya da satılmasına karar çıkmıştı. Neden bu kararı aldık? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne olan 270 bin liralık borcumuz nedeniyle… Banka kredisi maliyetli geldi. Belediyeye, borcumuzu taksitle ödeyelim önerisini götürdük, kabul edilmedi. Biz de satmak zorunda kaldık. Sattık, borcumuzu ödedik. Şimdi çıktığımız yerden de çok memnunuz. “

 

KEV tesislerinin kira getirisi ve öğrenci bursları…

“Biliyorsun, eskiden KEV tesislerini belediyeye kiraya veriyorduk, belediye de Kocaelispor’a kullandırıyordu. Kocaelispor burada kamp yapıyor, maçlara burada hazırlanıyordu. Hatta tesislerden milli futbol takımı bile yararlanmıştı. Ama daha sonra Büyükşehir Belediyesi tesisleri kiralamaktan vazgeçti. Tesisler daha sonra Kadir Kurt’a kiraya verildi. Ayda 22 bin lira kira alıyoruz…”

“Çelenk gelirleri de devam ediyor herhalde…”

“Tabii, yeni yerimize taşınınca çelenk gelirlerimiz daha da arttı. Tahmin ediyorum, gelip geçenlerin daha çok ilgisini çekiyor…”

“Kaç öğrenciye burs verebiliyoruz? Bu yılki rakam ne?”

“Bu yıl itibariyle burs verdiğimiz öğrenci sayısı, 157. Burs tutarımız standart, ayda 100 lira. Ders yılı boyunca…”

 

Sirmen, tekrar başkan olmak istiyor mu?

“Başkan, sanırım gelecek ay sonunda genel kurul var. Yönetime tekrar talip misiniz?”

“Tekrar aday olmak istiyorum… Varsa başka adaylar da çıkabilir. Biz buraya arkadaşlarımızla çok emek verdik. Biz buradan huzur hakkı veya maaş almıyoruz. Şimdiye kadar vakfın tek kuruşuna el uzatmadık. Vakfın parasıyla bir yemek dahi yemedik. Hiç birimizin buna ihtiyacı yok. Vakfı yasalara uygun, en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Dediğim gibi, kuruldan başkaları da aday olabilir. Projelerini getirip ortaya koyarlar, neyi nasıl yapmak istediğini anlatırlar, yönetime talip olurlar... Bizim kimseyi dışarıda bırakma gibi bir uygulamamız olamaz. Vakfın kapısı, görev almak isteyen herkese açıktır!”

 

Ya İbrahim Karaosmanoğlu aday olmak isterse…

“Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da en son mütevelli heyete kabul edilenler arasında… Yani yönetime talip olma hakkı var. Ben de adayım derse…”

“Süper olur. Biliyorsun, ben kendisine defalarca, gel vakfın başına geç diye çağrı yaptım. Buyursun gelsin başkan olsun, kendi yönetimini oluştursun…”

“Bu çağrınız bugün için de geçerli mi?”

“Gelsin, mayıs sonundaki kongrede başkanlığı hemen devredeyim. Tesislerle ilgili imar sorunu giderilsin, tesisler değerine satılsın, Kocaelispor eski günlerine döndürülsün. Benim ve arkadaşlarımın bütün isteği bu! Bunu da güç ellerinde olduğundan en iyi İbrahim Bey yapar. Gazeteniz aracılığıyla kendisine işte bir kez daha sesleniyorum… Sayın İbrahim Karaosmanoğlu, buyur gel KEV başkanlığını al!”

***

Sevgili okurlarım, sanırım KEV konusu Sefa Sirmen’in bu açıklamalarıyla yeni bir boyut kazandı.

Bir tarafta, kurtarılmayı bekleyen Kocaelispor…

Diğer tarafta, KEV tesislerinin imarının düzeltilip satılması durumu…

Ve bu sorunlara çözüm arayan Kocaeli Eğitim Vakfı camiası…

Gelişmeleri hep birlikte izlemeye devam edeceğiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

seyirci - ACABA ? İmar düzeltmesine gitmek kev in dışında kimlerin ekmeğine yağ sürülüp arazilerinin değeri uçacak? tamamen duygusal gibi geliyor.Bu imar düzeltmesinin ısrarla istenmesinde bir şeytanlık dönüyor yarı birgün gerçek ortaya çıkar.

Yanıtla . 0Beğen 07 Nisan 17:52
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR