MHP Derince, peşkeşe müsaade etmeyecekmiş!

MAKALEYİ DİNLE

Saadet Partisi Derince İlçe Başkanı Halil Kayın, son haftalarda AKP ve Derince Belediyesi ile ilgili sert söylemlerde bulunuyordu. MHP ve CHP’nin sessiz kaldığı düşünülürken, bu kez Derince Belediyesi’nin MHP’li Meclis üyesi Ali İhsan Altın, sert bir açıklamada bulundu. Altın,  Çenesuyu A.Ş. ile ilgili mevcut belediye yönetiminin yanlış işler yaptığını ve MHP grubu olarak bu yanlışlığın düzeltilmesi için olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

**

Derince Belediyesi’ni eleştiren, elinde belgeleri gösteren MHP’li Altın’ın açıklamalarını birlikte okuyalım;  “2012 yılında dönemin belediye başkanı Aziz Alemdar’ın kendisi tarafından Çenesuyu A.Ş.’nin sermayesi 1 milyon liradan, 8 milyon 400 bin liraya çıkartılıyor. Akabinde batık konumdaki Çenesuyu A.Ş.’nin belediyeye olan 11 milyon liralık kira borcunun, 6 milyon 200 bin TL’sini sermaye artımı yaparak mahsuplaşma yoluyla düşürülüyor. Bu mahsuplaşma 2013 mali yılı bütçe kesin hesap cetveline girerek resmileşiyor.

**

-2012 yılında yapılan bu yanlışlığın telafisi bu ay ki meclisin gündemine alınarak düzeltilmeye çalışıldı. Şimdi soruyorum; Aziz Alemdar neden meclis kararıyla değil de kendi kararıyla Çenesuyu A.Ş.’de sermaye artırımı yapmıştır?

-Gelir giderlerde belediye ile Çenesuyu A.Ş. arasında borç düşürme mahsuplaşma yoluyla yapılması belediye kanununa ve Sayıştay’ın çalışma esaslarına ne kadar uygundur?


TALAN VE PEŞKEŞE MÜSAADE ETMEYİZ

Çenesuyu A.Ş., 6 milyon 200 bin TL belediyeye borcunu kağıt üzerinde ödemiş gözüküyorsa karşılığında fatura ibra etmek zorunda değil midir?

Çenesuyu’nun varlıkları bu rakam kadar artmış mıdır?

Yapılan bundan önceki yönetimin yanlış uygulamalarını bertaraf etme, kanunları çiğnemesinin üzerini örtme, yolsuzlukları gizlemedir. Nitekim aylardır belediye başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu A.Ş.’nun gelir-giderlerini denetletmiş, fakat muhalefetten bunu ısrarla gizlemiştir.

Belediye başkanın da yardımıyla beraber geçmişte kim milletin hakkını hukukunu yemişse, görevini kötüye kullanmışsa, kim haktan ve adaletten ayrılmışsa bunları bulup halkın nezdinde cezalandırılmasını istiyoruz. MHP grubu olarak da görevimiz süresince ısrarla konuların takipçisi olacağız, bu milletin sırtına basıp kamunun kaynaklarını talan ve peşkeşe müsaade etmeyeceğiz.”

**

Altın’ın açıklamalarını dinlediniz…

Çenesuyu A.Ş. kurulduğu günden beri hep eleştiriliyor…

Muhalefet, Çenesuyu A.Ş.’nin hesaplarını incelememekten, bilgi verilmemesinden yakınıyor…

Çenesuyu A.Ş., hesaplarıyla, bilançosuyla hep karanlık bir kutu olarak kaldı. Belediye başkanları, belediye üzerinden yapamadıkları işleri Çenesuyu A.Ş. üzerinden yapıyor. Nasıl olsa denetleyen yok. Belediye başkanı, Çenesuyu A.Ş. yönetim kurulu başkanı olarak da 7 bin lira, başkan yardımcıları yönetim kurulu üyesi olarak 4-5 bin lira maaş alırlar. Sonra de hesapları gizlerler… Anlaşılan Çenesuyu A.Ş. ile ilgili spekülasyonlar devam edecek…

 

Hereke’de sağlık ayaklar altında!

Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarı Nazım Demirtaş, Hereke’de yaşanan sağlık sorunlarıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu. Demirtaş, Hereke’nin sağlık konusunda sınıfta kaldığını söyleyerek şunları söyledi; “Kanunlaşmış yasalarda eksik ve noksanların olabileceği gibi buna benzer sıkıntılardan Herekemizi de ilgilendiren Torba Yasada çıkan sağlıkla ilgili yasa, 2013 tarihinde temmuz aylarında yeni düzenlemelerle çıktı.

Hereke adına sağlıkta hizmet istesek de, Kocaeli bölgemizin pratisyen doktor sıkıntısı çekmesi ve polikliniğimizde nöbetçi doktor yokluğundan hizmet verilememesi, tabi ki bilmediğimiz sorunlar var olduğunu bilsek de.  

 **

Baktığımızda bir nokta var ki; Hereke’nin sağlıktaki geçmişi, tarihi ve bugünü.

 2014 senesi birinci ayı derhal poliklinikliğimiz tadilat ve tamirata alındı. Hizmet alacağımız duyumlar iyiye gitse de seçim biter ve 1 Mayıs aile hekimlerine yüklenen nöbetçi doktor görevi poliklinikler de başlar sağlıkta önemli olan bir hizmet diye düşünmüştük. Merak ettiğim doktorların nöbete geçen bir ay içinde 13 doktorun nöbete geldiği diğer nöbetlere 25 doktorun gelmediği. 

**

Haziran ayı 9 doktorun geldiği 29 doktor nöbete gelmemiş olduğunu, Temmuz ayında 7 doktor ve sonunda nöbet kalkmış olduğunu üzülerek öğrenmiş oldum. Aklıma ilk gelen torbada yırtık mı, yoksa delik mi var? Alınan kararlar yeniden hazırlanan yasalar ve doktor sendikam var kimse beni zorla çalıştıramaz der mi acaba diye düşünsem de bildiğim şu ki; doktorun ettiği hipokrat yemini ne kadar geçerli veya değil, veya maddi durum yetersizliğinden mi kaynaklanan bir durum. Hereke olarak anlamış değiliz.

**

Sağlık çok zor günler geçiriyor, sebep pratisyen doktor yok belli de bu kadar masraf niye. Halkın mülki amiri bilgi verilmez bilgi istenmezse değer verilip dinlenmezse hizmet ne yönde olduğu halka anlatamazsa, bu sıkıntıları toplayıp yazdığında birileri elini taşın altına sokması lazım deseler de sokmazsa kusuruma bakmasınlar 25 sene emeğim var”

**

Nazım Bey’in sağlıkla ilgili duygu ve düşünceleri böyle. Hereke aşığı Nazım Bey, Hereke’nin sağlık yönünden yetersiz kaldığını söyleyerek, yetkililerden yardım istiyor.

 

Kartepe temizleniyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in İSU ile yaptığı görüşmeler sonrası ilçede olası yağmur suyu baskınlarının önüne geçilmesi amacıyla dağ eteğindeki derelerde temizlik çalışması yapıldı. Kış öncesi yapılan temizlik çalışması Uzunçiftlik, Derbent, Maşukiye, Arslanbey ve Suadiye bölgesindeki 9 derede gerçekleştirildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR