Sendika savaşı SMS’lerle devam ediyor

MAKALEYİ DİNLE

Hizmet-İş ve Belediye-İş Sendikalarının İzmit Belediyesi’ndeki yetki savaşı hemen her cephede devam ediyor.

Sendika başkanları hem sosyal medyadan hem de gazete sayfalarından birbirleriyle ilgili açıklamalar yaparak işçinin hakkını en iyi kendilerinin savunacağını söylüyor.

Kimi zamlan karşılıklı suçlamalar yapan sendika temsilcileri geçe yetki belgesiyle yatar, sabah yetki belgesiyle kalkar oldu.

Sendika üyesi belediye çalışanları ise şaşkın!

Kime güveneceklerini, nereye üye olacaklarını şaşırmış durumdalar.

İşçinin şaşkınlığından faydalanan sendikalarda SMS göndererek belediye çalışanlarını kendi taraflarına çekmenin uğraşını veriyor.

Sendikalar 5’er, 10’ar dakika arayla üyelerine mesaj atıyor.

Mesela Genel İş şu mesajı attı; “Bunları biliyor musunuz; Değerli isçi arkadaşlarımız; Hizmet-İş’in toplu iş  sözleşmesi yaptığı işyerlerinde cumartesinin akdi tatil olduğunu, geçmişte işçinin lehine olan hakların Hizmet-İş tarafından gasp ettirildiğini, Hizmet-İş Sendikasının İşverenin taşeronluğunu yapmaktan başka bir şey yapmadığını biliyor musunuz.   

Ardından Hizmet-iş’te boş durmadı ve belediye çalışanlarına gönderdiği mesajda “Değerli İzmit Belediyesi çalışanları. Genel-iş sendikası yetkilileri Hizmet-İş sendikası yetki alırsa sözleşmede haklarınızın düşürüleceğine dair söylemleri asla gerçeği yansıtmamaktadır. Yetkili sendika olarak yapacağımız sözleşmede bütün haklar korunarak çok daha iyi bir sözleşme yapacağımızı şimdiden taahhüt ediyoruz” dedi.

 

 

Bir şemsiye, bir şezlong 35 TL

Haftanın stresini denize girerek atmak isteyen Kocaelililerin tercihi Kandıra sahilleri oluyor.

Çünkü başka alternatif yok!

Kandıra sahilleri bana göre de bölgenin en temiz ve en güzel denizine sahip. Ancak bu doğal güzellikler artık bedava değil.

Aracınızı koyduğunuz otoparkta ücretli, adımınızı attığınız plajda.

Kandıra Cebeci’de hafta sonu bir şemsiye bir şezlong kiralamanın bedeli 35 TL.

Evet, yanlış okumadınız 1 şemsiye 1 şezlong kiralamanın bedeli 35 TL.

Peki, bunu satın alırsak?

O zaman 59 TL.

Yani iki günlük şezlong ve şemsiye kiralama bedeline, bir şezlong ve bir şemsiye satın alabilir hatta üzerin para bile artıra bilirsiniz.

 

Mesele şezlong ve şemsiye hesabı değil. Mesele Kandıra sahillerinde uygulanan fahiş fiyat.

İki kişilik ailenin plaja inmesi 70 TL

Bu sahilleri kim işletiyor? Fiyatlarını kim belirliyor?  Neden bu kadar yüksek fiyat uygulanıyor?

Bu soruların cevabını bende vatandaşta çok merak ediyor.

 

Kandıra Bezi yeniden üretilecek

İŞKUR ve İzmit Halk Eğitim Merkezi destekli yürütülen Keten ve Pamuk Dokuma Kursu’nda sona gelindi. Dokumacılık kursunu hayata geçiren kooperatif, Eylül ayında Kandıra Bezi üretmeyi hedefliyor.

2003 yılında İzmit’te kurulan Çevre Geliştirme Proje Üretim Uygulama ve İşletme Kooperatifi tarafından Çukurbağ nikomedia Kültür Merkezi’nde kurulan Keten ve Pamuk Dokuma Kursu’nda 21 günlük eğitim geride bırakıldı. İŞKUR’dan maddi destek ve Halk Eğitim Merkezi’nden öğretmen destekli yürütülen projede 12 kursiyer sıfırdan eğitim alarak birer dokumacı adayı olma yolunda ilerliyor. Kooperatif, 12 kursiyeri ile birlikte istihdam sağlayarak Eylül ayında keten bezi üretmeyi hedefliyor.

 

Hyundai i20’nin yeni modeli üretilecek

Hyundai Akikahya Fabrikasında bugünlerde yeni bir heyecan var. Satış rekorları kıran i20 modeli yeni bir sepekle tanışılacak. Hyundai i20 coilover motelinin test üretimine dün başlandı. Hyundai’nin Alikahya Fabrikası, yeni i20 ile Hyundai tutkunlarını şimdiden meraklandırıyor. Tampon ve süspansiyon yüksekliği gibi farklılıklarla karşımıza çıkacak olan yeni i20 coilover hafiften bir jeep’e, biraz otomobile birazda ticari araç kategorisine giren bir tipe sahipmiş. Bu yeni modelin en çok satan i20 modeli olacağı söyleniyor.

 

Son 5 yılda mağdur olan çocukların sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Genel Müdürlüğü tarafından yapılan istatistiklerde; son 5 yılda güvenlik birimine gelen veya getirilen çocuklar arasında en çok kayıp müracaatı yapılıp bulunan çocukların sayısı arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 2014 istatistiklerine göre; son 5 yılda güvenlik birimine gelen veya getirilen çocuklar arasında en çok kayıp müracaatı yapılıp bulunan çocukların sayısı arttı.  İkinci büyük artış ise güvenlik birimine mağdur olarak gelen çocuklarda tespit edildi. Güvenlik birimlerine 2014 yılında gelen veya getirilen 290 bin 414 çocuğun %45,2’sini mağdur çocuklar oluşturdu. %55,7’si erkek, %44,3’ü ise kız çocuğu olan bu çocukların %87,4’ü suç mağduru, %12,4’ü takibi gereken olay mağduru olurken %0,2’si de kabahat mağduru oldu. Suç mağduru çocuklar sırasıyla en çok yaralama, cinsel suçlar ve aile düzenine karşı suçlardan mağduriyet yaşadı.

Suça sürüklenen çocuk sayısı 2014 yılında bir önceki yıla göre %1,8 arttı.

Suça sürüklenme nedeni ile 2014 yılında güvenlik birimlerine getirilen 117 bin 486 çocuğun %38,5’ine yaralama suçu isnat edildi. Bu suçu %26 ile hırsızlık, %7,5 ile de uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak suçu izledi.

Suça sürüklenen çocuklarda bağımlılık yapan madde kullanma durumu; %69,2’sinde sigara, %7,4’ünde sigara ve esrar, %5,9’unda esrar, %5,4’ünde sigara ve alkol olarak tespit edildi. Bu çocukların  %0,7’sinin 11 yaş ve altındaki çocuklar olduğu görüldü. Bonzai kullanan çocuklarda ise 2014 yılında bir önceki yıla göre %68,1 artış olduğu tespit edildi.

Hakkında kayıp müracaatı yapılan ve daha sonra bulunan çocuk sayısı 2014 yılında 2013 yılına göre %15,3 arttı. Kayıp (bulunan) çocukların 2014 yılında %45,6’sı erkek, %54,4’ü kız çocuğu oldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR