Yeni vergi tasarısında önemli değişiklikler…

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kanaatimce dünyanın hiçbir ülkesinde vergi yasaları ile bu kadar uğraşılmaz. En azından ana iskelet hep korunmaya çalışılır. Oysa bizde neredeyse her yıl köklü değişikliklere şahit oluyoruz. Yasal düzenlemeler yetmiyor, arkasından onlarca tebliğ, sirküler yayınlanıyor.

 

            Bu yazının konusunu da ileride çıkarılması beklenen Yeni Gelir Vergisi Kanun tasarısında yer alan bazı değişikliğin sunumu oluşturacaktır. Değişikliklerin tamamının bir özetini vermek mümkün değil, sadece ilgimizi çeken birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

  • Gayrımenkul Sermaye İradlarında Götürü Gider Usulü Kısıtlanıyor

 

Yeni yasada mal ve hakların kiraya verilmesinden elde edilen kazancın tespitinde gerçek giderlerin indirimi esas alınıyor. Elde edilen gayrımenkul sermaye iradı münhasıran konut olarak kiraya verilmesinden oluşması halinde gelir tarifesinin 2. gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükellefler %25 götürü gideri uygulayabilecekler. Örneğin gelir tarifesinin 2. dilimindeki tutar 28.000 TL ise bu tutarın üzerinde konut kira geliri elde edenler % 25 götürü gider esasını kullanamayacak. Eğer konut kira geliri tarifenin 2. dilimini aşmış ise, üçüncü gelir dilimine kadar olan konut kira geliri için götürü gider oranı %15 olacaktır.

 

Görüldüğü üzere götürü gider uygulamasından konu edilirken sadece konut kira gelirlerinden söz edilmiştir. İşyeri kira gelirlerinden götürü gider usulü tamamen kaldırılmıştır. İşyerlerinden elde edilen kira gelirleri için gerçek gider usulü kullanılacaktır. Burada bir hususu daha belirtmek gerekir. Yasada münhasıran konut  kira geliri elde edenlerin götürü giderden yararlanacağı belirtilmiştir. O nedenle hem konut ve hem de işyeri kira geliri olanların götürü gider uygulamasından yararlanamayacağı kanaatindeyim.

 

  • Emsal Kira Bedeli Uygulamasında Değişiklik

 

Bilindiği üzere mevcut yasanın 73. maddesi emsal kira bedeli uygulaması ile ilgilidir. Buna göre bina ve arazilerde oran %5, diğer mal ve hakların kiralanmasında %10 olarak uygulanmaktadır. Bu oranlar yeni tasarıda aynen korunmuştur.

 

      Ancak emsal kira bedelinin uygulanmayacağı belirtilen işlemlerde bir ilave yapılmıştır. Mevcut maddede mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin kullanımına verdiğinde emsal kira bedeli uygulanmıyor. Tasarıda bu maddeye ayrıca birinci derece kayın hısımlarının ikametine tahsis edilenlerden de emsal kira bedeli aranmayacağı belirtilmiştir. Böylece kayınçolar, kayınvalide ve kayınpeder de koruma altına alınmış.

 

  • Değer Artış Kazançlarında Yapılan Yeni Düzenlemeler

 

Kanaatimizce en köklü değişiklikler değer artış kazançlarında yapılmıştır. Özellikle A.Ş’lerin hisse senetlerinin satışında iki tam yıl sonrası ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemeler şöyledir.

 

Değer artış kazancından istisna olan gelirler aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

 

a) İkamet amacıyla satın alınan ve fiilen ikamet edilen tek konutun elden çıkarılmasından doğan kazançlar

 

b) Gayrımenkullerin ve tam mükellef kurumlara ait olan pay senetlerinin, ortaklık haklarının veya hisselerinin elden çıkarılması sonrası elde edilen kazançlarda;

 

  • İki tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin %40’ı
  • Üç tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin %50’si
  • Dört tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin %60’ı
  • Beş tam yıldan fazla süreyle elde tutulanlardan elde edilen gelirlerin %75’i

vergiden müstesna olacaktır.

 

            Görüldüğü üzere getirilen değişiklik mevcut sistemden çok farklı. Mevcut sistemde gayrımenkuller 5 yıl süre ile elde tutulduğunda doğan kazancın tamamı vergiden istisnadır. 5 yıldan önce satılan gayrımenkulden doğan kazancın ise tamamı değer artış vergisine tabidir. Yapılan değişiklik ile Anonim Şirketlerin Limited Şirketlerine göre var olan avantajı kaldırılmıştır. Zira mevcut sistemde 2 tam yıl esası A.Ş’ler için uygulanırken Limited Şirketler için uygulanmamaktadır.

                                                                                                 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR