Bir kişinin hırsı yüzünden 50 milyon dolar heba ediliyor

MAKALEYİ DİNLE

Bu söz, ülkemizin ve dünyanın önde gelen mimarlarından Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’e ait.

Alp, Bilişim Vadisi’nde yıkımına başlanan üç binanın proje müellifi…

Ahmet Vefik Alp’in “Bir kişinin hırsı yüzünden…” derken suçladığı kişi ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık.

 

***

 

Ahmet Vefik Alp ile telefonla görüştüm.

Telefon açtığımda Aydın’da idi, “Bir proje nedeniyle birkaç gündür İstanbul dışındayım, dönünce yüz yüze konuşalım ” dedi.

Durumun acil olduğunu söyleyince, “yıkılan binalar” konusunu konuşmaya devam ettik.

Üzgündü, üzüntüsü ses tonuna ve ifadelerine yansıyordu.

“Ahmet Bey, proje müellifi olduğunuz binaların yıkılmasına ne diyorsunuz?”

“Tanzer Bey, ilk duyduğumda inanamadım. Birisi şaka yapıyor sandım… Yepyeni, sapasağlam binalar nasıl yıkılır? Biz buraya 10 yıl emek harcadık. Türkiye kalitesinin çok üzerinde binalar ortaya çıktı. Bir tanesiyle, Çevre Mühendisliği binasıyla, kamu hizmet yapıları kategorisinde Avrupa’da birincilik ödülü aldık. İnşaatı da teknoloji ve teknik şartlara uygun yapıldı. Bu binalara nasıl kıyarlar, anlamıyorum…”

“Ahmet Bey, 1999 depremi bu binalarda sıkıntı yarattı mı?”

“Tanzer Bey, bu binaların depremle bir ilgisi yok. Üç binadan ikisinin inşaatına depremden iki üç yıl sonra başlandı. Sadece bir bina, deprem olduğunda temel aşamasındaydı. Temelleri daha yeni dökülüyordu. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşmasın, depremin binalarla bir ilgisi yok.”

“Peki o halde durup dururken binaları neden yıkıyorlar?”

“Anlayabilmiş değiliz ve bu konuda çok üzgünüz. Sayın Bakan Fikri Işık’ı bir türlü durduramadık. Bir kişinin hırsı yüzünden 50 milyon dolar heba ediliyor…”

“Üç binanın toplam maliyeti 50 milyon dolar mı?”

“Evet, bugün yaptırmaya kalksanız üç binayı 50 milyon dolara yaptıramazsınız. Yazık günah değil mi? Biz Yüksek Teknoloji Enstitüsü döneminde buraya bir imar planı hazırlamıştık. Beş bina projesi yapmıştık, bunun ikisi tamamlanıp hizmete açılmıştı, biri de bitme aşamasındaydı. Daha sonra bu arazide Bilişim Vadisi kurulmasına karar verildi ve bizim yaptığımız bütün projeler çöpe atıldı. Bizim hazırladığımız imar projesinden yararlanılabilir, tamamlanan binalar kullanılabilirdi. Yapmadılar…”

“Sizce bunun sebebi ne olabilir?”

“Sayın Bakan Fikri Işık, bu projede bizim yer almamızı istemedi. İmar planını yeniden yaptırdılar, bizim zamanımızda inşa edilen binaları da yıkıyorlar.  Halbuki bu binalar bakımdan geçirilip hemen kullanılabilecek durumdaydı.”

“Binaların bakımsız görüntüsü neden? Binalar ihmal mi edilmiş?”

“Tanzer Bey, oturduğunuz eve bir iki yıl uğramayın bakın bakalım ne hale gelmiş. Buradaki binalara kasıtlı olarak bakmamışlar. Yüksek Teknoloji Enstitüsü buradan ayrıldıktan sonra buralara sahip çıkmamışlar. Esas bunun sorgulanması gerekir. Devletin malına neden bakmadılar? Neden devletin malını korumadılar? Bunun sorumlusu kim? Birileri bunun hesabını vermeli.”

“Bu konuda nasıl bir mücadele yürütüyorsunuz?”

“Binaların yıkımının engellenmesi için Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Gazi Üniversitesi’nden 3 kişilik bilirkişi heyeti tayin edildi. Bilirkişi heyeti incelemelerini tamamladı ve raporunu mahkemeye takdim etti. Her an mahkemenin karar vermesini bekliyoruz…”

“Ahmet Bey, bu konuda söylemek istediğiniz son sözler ne olabilir?”

“Tanzer Bey, bu kadar yüksek rakamlara yapılan binaların hiç kullanılmadan yıkılması doğru değil. Memleketin 50 milyon doları çöpe atılıyor. Bunun vicdani bir sorumluluğu olmalı. Birileri bunun hesabını sormalı. Bizim bu binalarda 10 yıllık emeğimiz var. Eski projenin Bilişim Vadisi’ne dönüştürülmesinden sonra, ekip olarak yeni projede yer almak istediğimizi defalarca tüm kademelere bildirdik. Yeni projede bizim de fikrimiz alınabilirdi. Hem mevcut binalar yıkılmazdı, hem de eski imar planı az masrafla yeni şekle çevrilebilirdi. Bunların hiç biri yapılmadı. Bunların yaptıkları 10 yıllık emeğe saygısızlıktır. Burada mimari ve kültürel bir soykırım var. Bu milletin parasına yazık!”

 

***

 

Sevgili okurlarım, Bilişim Vadisi’nde yıkılan binalarla ilgili ünlü mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in söyledikleri böyle.

Bilişim Vadisi’ndeki skandallar bitmek bilmiyor.

İhale skandalları…

Yepyeni, sapasağlam, “Avrupa Ödüllü” binaların yıkılma skandalı…

Bakalım önümüzdeki günlerde başka ne gibi skandallarla karşı karşıya geleceğiz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Özden Ada - Yuuuh olsun ! " HARÇA HARÇA " bitmez ama ne zenginlik ! ..Yazık olmuyormu garip, gurabanın hakkına...!

Yanıtla . 0Beğen 23 Aralık 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR