CHP hesap sordu, başkan cevap verdi!

MAKALEYİ DİNLE

Büyükşehir Belediye Meclisi önceki gün toplandı. Toplantıya her zamanki gibi CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu arasındaki “söz düellosu” damgasını vurdu. Daha önceleri bu ikilinin söz düellosuna İlyas Şeker de dahil oluyordu. Şeker milletvekili seçilince, bu ikili düelloya devam ediyor. Size Başkan Karaosmanoğlu ile Örengül arasında yaşanan diyaloğu aktarmak istiyorum. Bu diyaloğun “satır aralarında çok önemli söylemler” var.
***
ÖRENGÜL: KOMEK ihalesinde sorun olduğunu söyledik. İptal edildi. Bilgisayara harcanın paranın daha üstünde KOMEK ihalesi yapılmıştır. KOMEK belediyenin “arka bahçesi” durumundadır. Belediyenin siyaset yaptığı yerlerden biridir.
KARAOSMANOĞLU: Yapılan eleştirilere katılmıyorum. KOMEK’le övünüyorum. Siyaset kurumu olarak görmüyorum. Siyasetin arka bahçesi değildir.
ÖRENGÜL: Kocaelispor eski başkanının şahsi hesabına yatırılan paraların makbuzu gelmiştir. İZAYDAŞ’tan 690 bin, Belde A.Ş.’den 545 bin TL hesaba yatırılmıştır. Belediye şirketlerinin kime ne iş verdiği belli değildir. 5 yıldır bilmiyoruz. Belediyede kimlerin ihale alındığı belli değildir.
KARAOSMANOĞLU: İZAYDAŞ şahsi hesaba para yatırılmaz. Bizim resmi şirketten şahsa para havale edilemez. Hesabı verilecektir. Teknik takip olabilir.
ÖRENGÜL: İhaleler konusunda belediye meclisinin bilgilendirilmiyor.
KARAOSMANOĞLU: İhaleler canlı yayınla yayınlanmaktadır.
ÖRENGÜL: Belediyenin denetlenmesi hakkında hazırlanan raporu ayrıntılarıyla talep ettik. Arkadaşlara talimat verdiniz müfettiş raporlarını CHP grubuna verin diye. Aradan bir ay geçti halen daha elimize gelmedi.
KARAOSMANOĞLU: Henüz hazırlanması bitmedi.
ÖRENGÜL: Mimar Sinan Köprüsü kaça yapıldı diye yazı vermişim. Bana verilen yazıda ise ihaleye 17 firma katılmış 8 firma davet edilmiştir. Uygun teklif veren firmaya verilmiştir. Üst geçitlerin toplam maliyeti 41 Milyon TL’dir. Hep toplam fiyat üzerine yazı verilmektedir.
KARAOSMANOĞLU: Arkadaşlarınız geçmişte hep böyle şaibelerle problemler yaşandığından dolayı siz de bizi öyle zannediyorsunuz.
ÖRENGÜL: Üniversiad 2017’den neden vazgeçtiniz?
KARAOSMANOĞLU: Bize 20 Milyon euro başlangıçta organizasyonda kullanılacak denildi. Sonradan baktık ki bu para organizasyonda kullanılmayacak. Bundan dolayı vazgeçtik.
ÖRENGÜL: Bu işe girerken neden araştırma yapmadınız?
KARAOSMANOĞLU: İşimize gelmedi. Aslında büyük bir olay değildir. Türkiye bunu Erzurum ve İzmir’de yapmıştır.
ÖRENGÜL: Neden kenti heyecanlandırdınız? Büyükşehir Belediyesi tarafından neden etüt çalışması yapılmamıştır.
KARAOSMANOĞLU: Olabilir
ÖRENGÜL: SEDAŞ, Bölge Adliye, Bölge İdare Mahkemesi Sakarya’ya gitmiştir. Yerel ve genel de iktidardasınız. Bölge Adliye Mahkemesini Kocaeli’ye taşımaya hiçbir engel yoktu. Bölge Adliye Mahkemesi ve SEDAŞ Sakarya’ya gitti. Sanayi kan ağlıyor.
KARAOSMANOĞLU: Üst yönetim tarafından verilen karardır. Kaşla göz arasında gitmiştir.
ÖRENGÜL: Bizim adliye binası yetersiz. SEDAŞ’ın geçmiş dönemde bulunan binasının yıkılarak Adliye binası yapılabilir. Mahkemenin bir bölümü başka bir yere taşındı. Vatandaş zorluk çekmektedir. Mahkemenin yeri bulunamıyor. Doğu Kışla’nın orası düşünülüyor.
KARAOSMANOĞLU: Valimiz, milletvekillerimiz, bakanımızla yapılan görüşmelerde SEDAŞ’a ait binanın alınarak Adliye’ye verilmesi gündeme geldi. Benim görüşüm bu binanın yıkılarak yeniden yapılmasıdır. Orada ek bina yapılması ile Adliye bir miktar rahatlamış olur.
ÖRENGÜL: Bu konuda STK’larla, Baro’yla görüşmek gerekiyor. Bana kalırsa Doğru Kışla’da kurulması daha uygundur.
KARAOSMANOĞLU: Doğru Kışla belediyeye ait değil. Askeriyenin tasarrufunda olan bir yerdir. Askerle işlerimiz çok yavaş ilerliyor. Çok prosedürü bulunuyor.
***
Örengül ve Başkan’ın söz düellosunu okudunuz…
Örengül sordu, Başkan cevapladı…
Başkan’ın verdiği cevapların satır aralarını bir inceleyin…
İtiraflarla dolu… Anlayana…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR