Çileli bir 81 gün yaşayacağız

MAKALEYİ DİNLE

 

Artık şunu herkes kabul etmeli. Kocaeli trafik sorunu olan bir il.

Özellikle mesai başlangıç saati diye tabir edilen 08.00-09.00 saatleri arası ve 17.00- 18.30 saatleri arası D-100 trafiği İstanbul, köprü trafiğini aratmıyor.

Bu trafikten rahatsız olanlara kötü bir haberimiz var. Pazartesi gününden itibaren trafik en az iki katı kadar kalabalık olacak.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından viyadüklerde başlatılacak olan onarım çalışması nedeniyle 5 Mayıs-24 Temmuz tarihleri arasında otoban her iki şeridi de kapalı olacak.

Tam 70 gün boyunca sürecek olan çalışma, Kocaelilileri hayatından bezdirecek.

Günlük ortalama 70 bin civarında aracın geçtiği Otoyol, trafiğe kapanacak. Tüm trafik D-100’den işleyecek. Günlük 70 bin araç, D-100 Trafiğine karıştığında 140-150 bin araç D-100 üzerinden geçiş yapacak.

Yaşanılacak olan trafiğin yoğunluğunu düşünmek bile istemiyorum. Okullar tatille girmen başlayacak olan bu çalışma trafiğin yoğunluğunu artırmış olacak. Haziran ayında başlayacak olan ramazan ayında ise çile bekli de ikiye katlayacak.

Böyle bir çalışmaya akıl sır erdirmek kolay değil. Günümüzde 81 günde köprüler yapılırken, bakımlar için 81 günlük bir süre ayrılması çok da mantıkla karşılanacak bir durum değil.

Gebze ile İzmit çıkışında yapılacak olan bu çalışmanın, etkisini azaltmak için bir önlem alınması gerekiyor. Hem gidiş hem geliş istikametlerini aynı anda kapatmak Kent trafiğini içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

Kendi trafiğini bile kaldıramayan D-100, iki katı bir trafiği asla taşıyamaz. Önlem alınmasa kentimizde hayat beki de 1 saat önce başlayacak. Fabrika servisleri, bir saat erken yola çıkacak, okul servisleri bir saat erken yola çıkacak. Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar işe giderken saatler öncesinden yola çıkacak. 80 Günlük kabusa hazır olun…

 

Körfez’de ‘Düğün mü, cenaze mi’ var?

Körfez KOMEK’te eğitim alan kursiyerler tarafından sergilenecek olan komedi türü tiyatro gösterisi “Düğün mü –cenaze mi?” oyunu 4 Mayıs saat 18.00’da Körfez Tütünçiflik Kültür Merkezi’nde seyircileriyle buluşacak. Yazar ve Yönetmen Elçin Keskin tarafından hazırlanan oyunda; Nihan Gür, Dilek Say, Gülcan Kavak, Dilara Kavak, Fadime Sevindi, Enes Eker, Gamze Göktaş, Gizim Göktaş, Deniz Sarıcı, Vildan Özcan oyuncu olarak yer alıyor. Oyunun provalarını bile çok sayıda izleyici takip ediyor. Disiplinli bir şekilde oyuna hazırlandıklarını belirten Yazar ve yönetmen Elçin Keskin, seyircilerin çok beğeneceği bir oyunu başarılı bir performans ile sergileyeceklerini ve Körfez halkının bu oyuna davetli olduğunu söyledi.

 

Harb-İş 1 Mayıs’ı kutlayacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Türk Harb-iş Sendikası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu, 30 Nisan Çarşamba günü (bugün) Gölcük Tersane Komutanlığı ve bağlı birliklerinde çalışan üyelerinin katılımıyla, Gölcük Anıtpark’ta bir basın açıklaması düzenleyecek. Sendika üyeleri saat 12.00’de Tersane Komutanlığı B Kapısından yürüyerek Anıtpark'a gidecek, Şube Başkanı Turan Yıldız burada bir basın açıklaması yapacak. Ayrıca, aynı gün sabah 07.15 - 08.00 saatleri arasında işçi kapısı girişinde sendika üyelerine 1 Mayıs bildirisi dağıtacak.

 

 

Öğrenciler atık toplayarak yarışacak

İzmit Belediyesi tarafından okullar arasında ödüllü atık toplama yarışması düzenlendi. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından organize edilen okullar arası atık toplama yarışmasında son başvurunun 30 Mayıs olduğu öğrenildi.  Yarışmaya okullar ambalaj atığı, atık pil ve elektronik atık dallarında katılıyor. 3 ayrı kategorideki yarışmaya okulların büyük ilgi gösterdikleri belirtilerek “Yarışmada her kategoride ilk 3’e giren okullara çeşitli ödüller verilecek” denildi. Yarışmada dereceye giren okulların ödüllerinin 5 Haziran Dünya Çevre Gününde verileceği bildirildi.

 

Vatandaş’tan

Carefour’a teşekkür

 

Carrefoursa’dan örnek davranış. Hep kötüleyecek miyiz? İyi şeyleri de yazalım istedik. Geçtiğimiz hafta iki vatandaş, ayakkabıları sıktığı için bunları geri götürdü. Çok az giyilmiş ve ayağı sıkmış bu ayakkabılar, normalde değiştirilmiyordu. Ancak vatandaşların iyi niyetini anlayan personel Sezgin Uçan ve Ayşegül Baki, yakın ilgi göstererek anlayışlı davranışlar ve az giyilmiş bu ayakkabıları değiştirerek takdir topladılar.

……………………..

 

 

Portakal Hafız Konağı’ndan

güvenlik çekiliyor mu?

 

Kentin göbeğindeki en eski bina olan Çukurbağ’da yer alan Portakal Hafız Konağı’ndan güvenliğin çekileceği haberleri, mahalle halkında sıkıntı yarattı. Uyuşturucu kullananların mekanı haline gelen tarihi konak, birkaç aydır güvenlik görevlendirilince, bir nebze olsun rahatlamıştı. Ancak güvenlik de gece görev yaptığı için gündüz yine kızlı erkekli gruplar buraya girip saatlerce kalıyor. Bir türlü restorasyon başlamadığı için de mahalle halkı tedirginlik yaşıyor. Yetkililerin bu olaya bir an önce el atması ve güvenliği kaldırmak yerine tam tersi 24 saate çıkarması bekleniyor.

++++++++++++++++++++

 

 

Basın Ligi için

haber bekleniyor

 

İzmit Belediyesi’nin son 5 yıla damgasını vuran organizasyonu basın ligi bu yıl, yerel seçimler nedeniyle doğal olarak gecikti. Gazeteci arkadaşlar da ligin bir an önce başlaması için sabırsızlıkla bekliyor. Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut’un ve Başkan Nevzat Doğan’ın olayla acilen ilgilenmesi isteniyor. Bu güzel organizasyonun bitmemesi basın camiasının en büyük dileği.

++++++++++++++++++++++++++++

 

 

KOBİDOS camiası cuma sabahı

Keyf in Cafe’de buluşuyor

 

Bir süredir kuruluş çalışmalarını devam ettiren Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Kulübü (KOBİDOS) kurucu yönetimi, cuma sabahı kahvaltılı toplantı düzenledi. Mehmet Bozdemir’in yönetimindeki kulüp, kendini tanıtacak ve hedeflerinden söz edecek. Sabancı Kültür Merkezi bitişiğindeki Keyf İnn Cafe’deki toplantı saat 10.00’da başlayacak.

++++++++++++++++++++

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR