“Tarih En Büyük Silahtır!”

MAKALEYİ DİNLE

Ne kadar doğru ve anlamlı bir cümle değil mi?

Cümlenin yazılı olduğu afişi Londra National History Müzesi'nin girişinde gördüğümde ilk düşündüğüm de bu oldu...

İngilizlerin bu sözü kendi siyasi tarihlerinde yaygın olarak kullandığı düşünüldüğünde İngiltere'nin dünya siyasi tarihine en iyi strateji ve siyaset belirleyen ülke olarak geçmesinin tesadüften ibaret olmadığını da söylemek gerek...

Zira bugün bile İngiltere’nin belirlediği ABD’nin uyguladığı bir dünya siyasetinden bahsediyorsak,  bunda İngiltere’nin tarihi bir silah olarak doğru kullanmasının da payı büyüktür.

Tabii tarihi bir silah olarak kullanabilmek için öncelikle tarihi hafızamızın kuvvetli olması gerekir.

Bu minvalde bir müze ve tarihi yapı cenneti olan İngiltere’nin insanlarına tarihi unutturmamak için özel bir çabası olduğu da aşikar.

İngilizlerin tarihi, geçmişten itibaren bir silah olarak gördükleri, müzelerinde bulundurdukları eserlerden de belli olmaktadır. İngilizlerin, geçmişte gerek sömürge olarak gerekse savaşmak için girdikleri her yerden o yerin tarihi zenginliğini de ülkesine taşıdığı görülmektedir.

Mesela Hindistan, İran, Çin, Japonya ve Osmanlı topraklarından bir çok önemli tarihi eser bugün İngiltere müzelerinde sergilenmektedir.

Başka milletlerin tarihini kendi ülkesine taşıyan bir devletin kendi tarihine ne kadar önem verdiğini de az çok tahmin edilebilirsiniz.

Nitekim milattan önceye dair pek çok tarihi eser yanında geçmişten günümüze İngiliz kültürünü oluşturan sosyal hayata dair de pek çok eserin müzelerinde yer aldığı görülmektedir.

Sanıyorum İngilizlerin kendilerini Avrupa’dan ayrı görmelerinde tarihi bilincin önemli bir yeri var ki Avrupa Birliğine girmemelerinde de bu büyük bir etken olabilir.

İngiltere’nin tarihe verdiği önemi görüp ülkemizle kıyasladığımızda ise arada ne kadar büyük bir fark olduğu apaçık ortada...

Nitekim bugün Londra’daki en önemli müze olan British Museum’da sergilenen bir çok eserin Osmanlı coğrafyasından alındığı düşünüldüğünde tarihe ne kadar sahip çıktığımızı anlamak zor değil!...

Değerli okuyucular, tarihi silah olarak kullanabilmek için öncelikle tarihi bir şuur gerekmektedir.

Buna göre bugün yeni bir bina yapabilmek için tarihi binaları kundaklayan bir milletten tarihi silah olarak kullanmasını beklemek abesle iştigalden başka nedir?!

Tarihe ve özellikle tarihi geçmişimize olan bu kayıtsızlığımız sebebiyle bugün dış politikada attığımız yanlış adımlarımız da çoğalmaktadır.

Dolayısıyla milletimiz tarihi silah olarak görüp kullanmadıkça kısaca tarihi şuur içerisinde olmadıkça bugün tarihi silah olarak kullanan devletlerin kurşunlarına hedef olmaya mahkum olduğumuzu unutmayalım...

Saygılarımla...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR