Böyle bayrama kurban olunur mu?

MAKALEYİ DİNLE

Yine bir kurban bayramı yaşadık. Bildik manzaralar bu bayramda da yaşandı Yine bıçaklanan kaçan hayvanlar, kan gölüne dönen alanlar. Kurban bayramının aslı ne? Hazreti İbrahim’in yaptığı adak üzerine oğlu İsmail’i kurban etmek üzere iken, Allah tarafından bir koyun gönderilerek İsmail yerine Koyunun kurban edilmesidir. İyi ki Allah kurban olarak bir koyun göndermiş yoksa kurban geleneğinin oğul kurban etme olduğunu düşünürseniz korkunç bir durum olmaz mıydı?

 

Aslında her bayram, Müslümanların kardeşliğini çağrıştıran dayanışma barış ve sevgiyi ön plana çıkaran, büyüklere saygı küçüklere sevgiyi amaçlayan bir araç değil mi?

 

Bizim geleneğimizde anne babanın eli öpülmeyen ve onlarla birlikte geçirilmeyen bayramlar eksik yapılmış sayılır. Ama bugün bölgemizde yaşananlar bir bakın. Bayramlar Müslümanların bir kardeşliği görüntüsünü veriyor mu? Ortadoğu, Sünni – Şii gibi saçma bir bölünmenin doruğunda. Birbirini katleden örgütlerden geçilmiyor. Her iki tarafta din adına birbirini boğazlamakla meşgul işin ilginci her iki tarafta bunu din için yaptığını söylüyor.

 

Sokaklar bu amansız saçma savaşın sonucu olarak göçmen Suriyeli, Iraklı Müslüman ülkelerin zavallı vatandaşları ile dolu. Şimdi hangi yürek hangi vicdan bu zalimce fotoğraf ortada dururken bayram sevinci yaşayabilir. Bu fotoğrafları yaratanlar kim? Kendi siyasi gelecekleri için küresel vahşi kapitalizmle işbirliği yapanların bu fotoğrafta payları yok mu?

 

Tüm Müslümanlarca bu soruların sorgulanması lazım. Ben bunu ringde boks yapan iki acımasız boksöre benzetiyorum. Birisi hakem diye ringde iki boksörü dövüştürüyor. İki boksör birbirini kan revan içinde bırakıyor. Hakemde istediği şekilde at oynatıyor. Ne zamanki bu iki boksör gerçeği fark edip ikisi birden hakeme yönelse belki durum düzelecek. Ama bu arada hakemle işbirliği yapan siyasilerde iki boksörün gazabına uğramak zorunda işte o zaman aşağılananlar ve tüm Müslümanlar bayram sevincine ulaşacaktır. Bu vesileyle tüm okurların kurban bayramını kutluyor. Tüm Müslüman âleminin barış huzur ve sevgi içinde dini bayramlarını kutlamalarını diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR